"مهم‌ترین تفاوت میان فقیران و ثروتمندان - تربیت پرورش یافته"

"مهم‌ترین تفاوت میان فقیران و ثروتمندان - تربیت پرورش یافته"

داستان‌ها و موضوعات بسیاری زیادی از تفاوت فقرا و ثروتمندان شنیده‌ایم، برخی از افراد بی‌عدالتی را عامل آن می‌دانند، و آمار و اطلاعاتی دراین‌باره ارائه می‌دهند. برخی باورهای افراد را باعث فقر یا ثروت می‌دانند، برخی نقشه‌ها و طرح‌های ذهنی را مطرح می‌کنند. عده‌ای از مسیر متفاوت زندگی آن‌ها به‌عنوان عامل اصلی فقر و ثروت نام می‌برند، بعضی پول و سلامتی را عامل تفاوت فقرا و ثروتمندان می‌گویند. برخی از واژه‌های مثل: شانس، قسمت، اقبال، بخت، سرنوشت و خواست خدا استفاده می‌کنند. و هزاران توضیح و یا توجیه دیگر را می‌توانیم بشنویم و یا اینکه با توجه به شرایط زندگی‌مان برداشت بکنیم. ولی آیا جواب درست در داخل همین دلایل است.

نسل ما انسان‌ها یک خاصیت جالب دارد، اگر موضوعی را نتواند بفهمد و ذهنش را درگیر کند از دلایل متفاوت و گاها فرا منطقی و یا حتی غیرمنطقی برای رهایی از تنش فکری استفاده می‌کند. سرمنشأ خرافات و افسانه‌ها از همین‌جاست، توجیه بجای توضیح منطقی.

در بعضی از مواقع دلیل ضعف فهم ما این است که ما هنوز نیازمند رشد هستیم، در کودکی اکثر ما به دلایل مختلف می‌خواستیم بدانیم فردی که داخل تلویزیون است چگونه به آنجا رفته؟ و وقتی بزرگ‌تر شدیم و به فناوری آن آشناتر شدیم کلاً هم سؤال وهم جواب را فراموش کردیم و بیشتر از درک چرایی به حضور افراد در تلویزیون عادت کردیم.

باید به‌مرور توانمندتر شویم و یاد بگیریم وسیع‌تر نگاه کنیم. دنیا در عین اینکه ساده به نظر می‌رسد و قوانینش با تفکرات ما در ظاهر جور است، پیچیده و چندبعدی است. دارای قانون‌های اصلی و ثابتی است که در همه‌جا حضور دارند. باید از تفکر تصادفی بودن دنیا و اتفاقاتش دست‌برداریم. حتی طبق ریاضی، احتمالات هم قانون دارد. بی‌نظمی، نظمی است که هنوز در قالب قوانین درنیامده و به‌طور کامل شناخته‌نشده است. البته موضوع توجیه و تفسیرهای من‌درآوردی تا زمانی که به شناخت کافی از علل و قوانین دنیا نرسیده‌ایم ادامه دارد. قدیمی‌ها ایده‌هایی برای توجیه اتفاقات داشتند تا از تنش فکری فرار کنند، فکری که یک ساعتش برتر از هفتادسال عبادت است. مثالی را که آشناست می‌گویم:

پدربزرگ‌های ما می‌گفتند: "زمین روی شاخ گاو بناشده است" و هنگامی‌که گاو از خستگی زمین را از این شاخ به آن شاخ انتقال می‌دهد، حوادث طبیعی مانند زلزله رخ می‌دهند. این گاو، طبق باورهای پذیرفته‌شده و حتی مقدس، در زیرزمین واقع‌شده است نه روی زمین و به‌تنهایی به علت قدرتی که خدا به او داده است، زمین را بر شاخ خود حمل می‌کند. این تفکر نه‌تنها در میان اروپاییان بلکه حتی در سایر نقاط جهان و  میان بسیاری از ایرانیان نیز پذیرفته‌شده بود. اما با به وجود آمدن اسباب و لوازم علمی و توضیحات دقیق، این توجیهات از سطح جامعه برچیده شد. هرچند هنوز هم در اعماق تفکرات به میراث رسیده وجود دارد!!! هنوز هم افرادی هستند که موضوعات بدیهی مثل کروی بودن کره زمین و گردش آن به‌دور خورشید را قبول ندارند.

 

تربیت پرورش یافته

 

نمی‌خواهم از موضوع اصلی دور شوم ولی مجبورم یک نکته بسیار مهم دیگر را بگویم: شاید در باب قوانین فیزیکی و علمی توضیحات توانایی مقابله با توجیهات را داشته باشند ولی در باب تفکر متافیزیکی و یا حتی منطقی هنوز هم قدرت توجیهات، قوی‌تر از توضیحات است.

در موضوع مهم‌ترین تفاوت میان فقرا و ثروتمندان هم بسیاری از دلایل توجیهاتی است برای اینکه از تنش‌های درونی خلاص بشویم. برای ثروتمند شدن و داشتن ذهن ثروتمند یک نیاز اساسی وجود دارد و آن مبحثی نیست به‌جز "تربیت پرورش یافته."

"تربیت پرورش یافته" مهم‌ترین تفاوت میان فقرا و ثروتمندان است. "تربیت پرورش یافته" یعنی آن آموزش و تلاش‌هایی که به‌صورت منسجم و فعال اتفاق می‌افتد تا فرد بتواند در مورد یک سری از مسائل قدرتمند و متمرکز زندگی کند و سراغ انجام سایر کارها و تجزیه افکار متفاوت نرود. "تربیت پرورش یافتهسعی ما را متمرکز می‌کند. خوش به حال افرادی که تحت این تربیت در کودکی و زمانی که ذهن، مثل آب تمیز است و تخته‌ی آن بدون متن‌های اشتباه است، قرارگرفته و بزرگ‌شده‌اند. آن‌ها در محیطی که اصالت به دست می‌آید قرارگرفته‌اند و احتمال موفقیت و ثروتمند شدن آن‌ها بیشتر است.

"تربیت پرورش یافته" در نقطه مقابل "تربیت طبیعی" قرار می‌گیرد تفاوت این دو در این است که در "تربیت پرورش یافته" فرد ساده‌ترین واکنش را در برابر اتفاقات بروز نمی‌دهد، بلکه تمرین می‌کند و تمرین می‌کند تا بتواند بهترین واکنش را نشان بدهد، خانواده‌هایی که از الگوی "تربیت پرورش یافته" استفاده می‌کنند بهترین آموزش‌ها را به فرزندانشان می‌دهند و سعی می‌کنند که از فرزندشان مراقبت‌های لازم را به عمل بیاورند و برای تمام اوقات او برنامه‌ریزی می‌کنند و به‌هیچ‌عنوان او را در محیط بدون هدف و آزاد نمی‌گذارند. استعداد یا توانایی‌هایش را شناسایی می‌کنند، نقاط ضعفش را تا حد امکان اصلاح می‌کنند و به او آموزش می‌دهند. ما انسان‌ها با آموزش است که پیشرفت می‌کنیم.

ثروتمند شدن یک مهارت است و همان‌طور که برای به دست آوردن هر مهارتی، باید اصولش را دانست و تمرین و تمرکز داشت. برای به دست آوردن ثروت باید در مسیرش  حرکت کرد و اصولی هم حرکت کرد. مجموعه این تمرین‌های اصولی و کنترل و تمرکز می‌شود "تربیت پرورش یافته"

تربیت پرورش یافته

همه‌ی افراد ثروتمند تحت تأثیر "تربیت پرورش یافته" توانسته‌اند ثروتمند بشوند و مهم‌تر از آن ثروتمند بمانند. اگر "تربیت پرورش یافته" در کودکی انجام شود و فرد در اطراف خود چنین افراد آموزش‌دهنده‌ای را داشته باشد عالی است. اما اگر نداشته باشد، به دست آوردن "تربیت پرورش یافته" نیاز به غلبه بر "تربیت طبیعی" توسط فرد دارد. برای این کار فرد باید از مسیر گذار و دوران تغییر تربیت طبیعی به تربیت پرورش‌یافته را خودش باهمت و سعی خودش شروع کند.

کمی در زندگی افراد موفق و ثروتمند خودساخته دقت کنید، آن‌ها برای به دست آوردن "تربیت پرورش یافته" زمان زیادی گذاشته‌اند و اصول آن را یاد گرفته‌اند در مقاله استفاده از" نعمت فرصت" برای موفقیت راجع به یکی از اصول آن توضیح داده‌ام ولی صلاح می‌دانم توضیح کامل‌تری بدهم:

رفتن از مسیر "تربیت طبیعی" به "تربیت پرورش یافته" واقعاً سخت است، اما به‌سختی اش می‌ارزد. نتیجه خوب همه خستگی‌ها را  می‌زداید. اما مثل داستان سیمرغ عطار بسیاری از افراد نمی‌توانند این مسیر را طی بکنند و دلیل آن وابسته بودن به محیط "تربیت طبیعی" است. باید تصمیم و تعهدی جانانه برای موفقیت گرفت به قول استادی : " اساس این کار به بذل روح نهاده‌اند"

مهم‌ترین تفاوت میان فقیران و ثروتمندان

 

افرادی  که واقعاً می‌خواهند به "تربیت پرورش یافته" و نتایج آن دسترسی پیدا کنند. می‌فهمند که باید " نعمت فرصت" را ایجاد کنند و هرچقدر که می‌توانند زمان زیادتری را روی کارشان بگذارند و متعهدتر رفتار کنند. برخی از افراد برای ایجاد " نعمت فرصت" پل‌های پشت سرشان را می‌شکنند، برخی از کار خودشان خارج می‌شوند، برخی سر یک کار خاص می‌روند، برخی ترک تحصیل می‌کنند و برخی به سمت تحصیلات می‌روند و... هرکس باید خودش بداند که برای به دست آوردن "تربیت پرورش یافته"  و "نعمت فرصت" چه‌کارهایی لازم است. و این مسئولیت پیشرفت در بزرگ‌سالی مطرح می‌شود.

 

تربیت پرورش یافته

 

همین سختی "تربیت پرورش یافته" است که باعث می‌شود فرد، بهای سختی‌ها و مشکلات و فقر را بدهد ولی به سمت ثروتمند شدن نرود. فرایند تغییر رفتار و اخلاق در بیرون و تلاش چندین برابری تغییر در درون آن‌قدر مشکل به نظر می‌رسد که فرد شجاعت تغییر را به خود نمی‌دهد و از توجیهات پاراگراف دوم استفاده می‌کند.

 همان‌طوری که گفتم برای ثروتمند شدن "تربیت پرورش یافته" لازم است و اگر در کودکی یاد نگیریم در بزرگ‌سالی یا باید فقیر بمانیم و یا اینکه 100 درصد مسئولیت تربیت وزندگی خود را به دست بگیریم و متعهد به تغییر روش تربیت خود شویم. 100 درصد و نه حتی 0.1 درصد کمتر. چرا؟ چون همان یک‌دهم درصد اثری عظیم به‌مرور ایجاد می‌کند و شاید مانع موفقیت شود.

مثالی بزنم، فرض کنید روزی یک‌میلیون فرزند به دنیا می‌آید. اگر یک‌دهم درصد آن‌ها ( یعنی 100 کودک) به والدینشان اشتباهی تحویل داده شوند، آیا می‌شود به‌سادگی از کنارش رد شد؟ قطعاً نه.

پس اگر می‌خواهید به سمت "تربیت پرورش یافته" و استفاده از مزایای آن بروید باید از مسیر گذار و دوران گذار تغییر "تربیت طبیعی" به "تربیت پرورش یافته" باقدرت، متعهدانه و با برنامه‌ریزی عبور کنید. این موضوع را باید باور کنید، اگر می‌خواهید ثروتمند شوید. یا اینکه برای تلاش نکردنتان از سلاح بهانه‌ها و توجیهات استفاده کنید. در دوره عالی بهبود عزت‌نفس و اعتماد به نفس 15 بهانه معروف را آورده‌ام و گفته‌ام که این‌ها مهم‌ترین موانع تغییرند و در اینجا هم می‌گویم بزرگ‌ترین موانع تغییر همین بهانه‌ها هستند. بهانه‌هایی که در ظاهر واقعی و مطابق با آمار هستند ولی در باطن نتیجه‌ای به‌جز دلسردی و درجا زدن ندارند.

اختیار با شماست چون زندگی خود شماست. اگر می‌خواهید ثروتمند شوید بزرگ‌ترین تفاوت "تربیت پرورش یافته" است به سمت اصلاح آن قدم بردارید و زیروبم این موضوع را کشف کنید و با تمرین و ممارست ذهنی و عملی به سمت موفقیت حرکت کنید. تا "تربیت طبیعی" به "تربیت پرورش یافته" تبدیل نشود، سختی‌ها و مشکلات موجود در زندگی‌مان نه‌تنها عامل موفقیت شما نمی‌شود، بلکه مانعی در مسیر شما می‌شوند. هرچقدر تلاش کنید و جسمتان را به‌سختی بیندازید، نتیجه‌اش خوب نخواهد بود چون تلاش در مسیری نامتمرکز و پراکنده فقط خستگی به بار می‌آورد. اما تلاش متمرکز و همراه با عقاید قدرتمند کننده و 100درصد متعهدانه شمارا در مسیر "تربیت پروش یافته" قرار می‌دهد و تلاش شما مثمر ثمر تر می‌شود. باور کنید تا ببینید.

تربیت پرورش یافته

 

هادی آقاجانلو

کتاب ده فرمان در فروشندگی حضوری

دوره عبور از مسیر گذار در راه‌اندازی کسب‌وکار 

"کل مراحل دوره ساخت و پرورش یک ذهن ثروت ساز"

استفاده از" نعمت فرصت" برای موفقیت

تفاوت ثروتمندان با فقرا چیست؟

 

 

  1102        0        رایگان       بازدید : 1885
بازدید : 1872
بازدید : 1805
بازدید : 1447
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید