فرمول منطقی و مسلم پولدار شدن و ثروتمند شدن

فرمول منطقی و مسلم پولدار شدن و ثروتمند شدن

(لطفاً این مقاله را بیشتر از یک‌بار بخوانید به‌احتمال‌زیاد در بار اول کمی گنگ به نظر برسد)

 

شاید عنوان مقاله (فرمول منطقی و مسلم پولدار شدن و ثروتمند شدن) کمی گنگ به نظر برسد، "یعنی چه که ثروتمندی و پولداری را طوری نوشته‌ام که انگار متفاوت هستند؟"

واقعیت این است که ثروتمندی از پولداری متفاوت است. در فایل "ثروت حلال با شکوه است" راجع به تفاوت ثروتمندان و پولداران صحبت کردم و درجاهای مختلف سایت خردمندان هم راجع به این موضوع صحبت‌های زیادی را انجام داده‌ام.

یکی از مهم‌ترین تفاوت در این است که هر فرد ثروتمندی پولدار است، ولی هر فرد پولداری ثروتمند نیست. ثروتمند امیر بر پول خویش است و پولدار در بسیاری از مواقع اسیر پولش، البته موضوع مهم در ثروتمند شدن این است که باید به سمت مرحله پولدار شدن بروید و از آن مرحله عبور کنید، یعنی در آن متوقف نشوید.

در این مقاله می‌خواهم به زبانی بسیار ساده راجع به اصل مهم و مسلم پولدار شدن صحبت بکنم. این‌که هر کس با چه مقدار از پول، پولدار یا ثروتمند محسوب می‌شود یک صحبت نسبی و سلیقه‌ای است. بسیاری از افراد کارهایی را برای پولدار شدن انجام می‌دهند ولی، نتایج را با مقیاس‌های واضح و مشخص پولداری مقایسه نمی‌کنند و بعد از مدتی گلایه آن‌ها این است که چرا وضع اقتصادی‌شان خوب نیست و پولدار نشده‌اند، بااینکه خیلی تلاش کرده‌اند و حتی انسانی کوشا و دقیق و درستکار بوده‌اند. بگذارید چند توضیح ساده بگویم که شاید عصاره بسیاری از مقالات و روش‌های رسیدن به ثروت است.

اصل اول پولدار شدن این است که:

"فرد زمانی پولدار می‌شود که بتواند پول را روی پول انباشته کند."

فرمول پولدار شدن و ثروتمند شدن

یعنی تا زمانی که فرد درآمدی بیشتر از هزینه‌هایش داشته باشد و آن‌ها را بر روی‌هم اضافه کند، پولدار است و پولدار خواهد ماند. البته بسیاری از افراد شاید پولی به دستشان برسد ولی همیشه نتوانند آن را نگه‌دارند در این صورت اصل دوم مطرح می‌شود.

اصل دوم پولدار شدن این است که:

"فرد زمانی پولدار می‌شود که بتواند سیستمی با چرخه مثبت درآمد ایجاد."

فرمول پولدار شدن و ثروتمند شدن

یعنی سود خالص سیستم پول‌سازی‌اش بیشتر از هزینه‌های نگهداری، توسعه و به‌روزرسانی باشد. و کسب‌وکارش را به‌گونه‌ای راه‌اندازی بکند که در مقابل هزینه‌هایی که برای درآمد کردن و چرخاندن سیستم اش خرج می‌کند، نرخ سود و یا بازگشت سرمایه پیوسته و مثبتی را ارائه بدهد.

به‌طورکلی ما زمانی پولدار می‌شویم که انباشت پول پیوسته داشته باشیم و درآمدمان بیشتر از هزینه‌هایمان باشد و یا اینکه هزینه‌مان کمتر از درآمد باشد.

موضوعی بنیادی‌تر وجود دارد، در بسیاری از مواقع وقتی فردی می‌پرسد که چگونه پولدار شوم؟ جواب ساده‌ی "با انباشت پول می‌توانی ثروتمند شوی" او را قانع نخواهد کرد. این پاسخ در عین سادگی درست‌ترین پاسخ است! اما منظور فرد به‌احتمال‌زیاد این است که "با چه روشی می‌توانم پول به دست بیاورم؟"

پس اگر بخواهیم موضوع را بهتر بررسی کنیم باید جواب این سؤال را بدهیم که:  

"با چه روشی می‌توانم پول به دست بیاورم؟"

برای پاسخ به این سؤال باید بدانیم، روش عرف پول درآوردن چیست؟ فرمول مسلم برای پول درآوردن این است:

"باید در مسیر به دست آوردن پول باشید."

فرمول ثروتمند شدن

یعنی خدمت یا کالایی ارائه بدهید که افراد در قبال آن حاضر به پرداخت پول باشند. در موارد استثنایی می‌شود شرایطی را ایجاد کرد یا در شرایطی قرار گرفت که پول به دست شما برسد. فرضاً اگر شهروند یک کشور باشید که دولت ماهیانه مبلغی به افراد کشور می‌دهند، یا به شما ارث قابل‌توجهی برسد، بااینکه شما عملی انجام نداده‌اید ولی شرایط طوری است که پولی به دست شما می‌رسد. (البته این موارد استثنا هستند و در بسیاری از مواقع دائمی یا به حد کافی نیستند و عامل پولدار شدن هم بشوند عامل پولدار ماندن نمی‌شوند).

روش مسلم به دست آوردن پیوسته پول، این است که درازای خدمت یا ارائه کالایی به‌صورت پیوسته اتفاق بیفتد. این‌یک موضوع ثابت است، و ربطی به درست یا غلط بودن خدمت یا کالای ارائه‌شده ندارد. به‌عنوان‌مثال، گرفتن پول از اجاره دادن پول یا به‌عنوان سپرده در بانک قرار دادن آن‌هم، نوعی ارائه خدمت یا کالاست. بسیاری از افراد، همین موضوع ساده را در نظر نمی‌گیرند و در اکثر کارهایی که انجام می‌دهند، توجه نمی‌کنند که آیا این کار و تلاششان منجر به دریافت پول بیشتر از هزینه‌ها خواهد شد یا نه؟

بسیاری از افراد برای غریبه یا آشنا هزاران کار انجام می‌دهند و مبلغی دریافت نمی‌کنند یا این‌که مبلغ مناسب با آن کار را دریافت نمی‌کنند، هیچ موقع توجه نمی‌کنند که کل هزینه‌هایی که برای تولید و ارائه یا فروش خدمت و کالای خود می‌گذارند، بیشتر یا هم‌تراز با پولی است که به دست می‌آورند. خب وقتی برآیند درآمد در بلندمدت و پیوسته صفر یا منفی است، یعنی درآمد نداریم و بدون درآمد هم انباشت پولی صورت نمی‌گیرد که درنهایت منجر به پولداری شود!

بسیاری از افراد به‌سختی تلاش می‌کنند و کار می‌کنند، حقوق می‌گیرند و در اواسط ماه کم می‌آورند وزندگی‌شان را تا آخر ماه به‌سختی سپری می‌کنند و در آخر ازلحاظ مالی صفر می‌شوند تا اینکه پول دوباره شارژ می‌شود و برنامه ماه بعد هم همین‌طور است، یا افرادی که به ازای هر کاری دستمزدی می‌گیرند و تا اتمام آن کار و کسب درآمد از کار بعدی با این دستمزد گذران زندگی می‌کنند، یا تمام و کمال آن را خرج می‌کنند. این‌ها هم ازلحاظ مالی برآیندشان صفر است و با جمع شدن صفرها یا منفی‌ها هیچ موقع انباشت پول نخواهیم داشت.

 موضوع دیگری که باعث فراموشی این اصل می‌شود، مطلبی است که در نظر افراد به شانس تعبیر می‌شود، یک نفر در قرعه‌کشی یا به طریقی عجیب پولی به دست می‌آورد. آن‌هم یک‌بار در عمرش، ولی متأسفانه بسیاری از افراد را به این امید که باید شانس داشت، از راه درآمد از طریق ارائه خدمت یا کالا  و دریافت پول منحرف می‌شود. این اتفاق استثنایی و با احتمال نزدیک به صفر ( طبق یک آمار میزان برنده شدن در قرعه‌کشی‌ها به  مبلغ مناسب و چشمگیر، میانگین یک به یک میلیون نفر در سال است) باعث می‌شود خیلی‌ها به امید آن بنشینند و عمرشان را تلف کنند یا اینکه معتقد شوند برای پولدار شدن باید شانس داشت. درحالی‌که برای پولدار شدن باید خدمت یا کالایی را پیوسته و با سود مشخص فروخت و باید سیستمی داشت که پول به‌دست‌آمده را انباشته کند و حتی بتواند رشد بدهد . این فرایند باید پیوسته باشد نه موردی و یک در یک میلیون.

فرمول ثروتمند شدن

به نظر من دو موضوع به دست آوردن پول بیشتر از هزینه‌ها درازای ارائه خدمت یا کالا، و انباشت آن پول‌ها به‌صورت متناوب و پیوسته، فرمول مسلم پولداری است. اما وقتی همین تعریف مشخص از نحوه پولدار شدن موردتوجه انسان‌ها قرار می‌گیرد،پیچیده، سخت و گاهی توهمی می‌شود. و فرد مسائل فیزیکی و متافیزیکی را اضافه می‌کند و در بسیاری از مواقع کار را چنان سخت و بغرنج می‌کند که انگار برای پول درآوردن نیاز به هزاران مراسم و تمرین عجیب‌وغریب است.

با توجه به شخصیت انسان‌ها دو مشکل در استفاده از این فرمول وجود دارد. اولی اینکه فرد باید در همین فرمول یک چهارچوب معلوم و مجهول داشته باشد که پیدا کردن جواب برخی از مجهولات کار سختی است.

قضیه معلوم این است که پولدار شدن نیاز به 1- انباشت پول 2- ارائه کالا یا خدمت دارد. که هردو باید پیوسته باشند و اگر سیستمی هم بشوند عالی است.

اما مجهول‌ها در پولدار شدن این‌ها هستند:

  1. چه کالا یا خدمتی باید ارائه شود که مشتری داشته باشد؟
  2. چگونه باید ارائه شود؟
  3. به چه قیمت و به چه کیفیتی باید باشد؟
  4. برخورد و شخصیت خود فرد در مقابل کار باید چگونه باشد؟
  5. فرد در اتفاقات متفاوت پیش رویش چه تصمیماتی بگیرد که به‌صورت پیوسته و تراز مثبت بالا، پول انباشته کند؟
  6. فرد چگونه ارائه کالا و خدمتش را سیستمی و در سطح گسترده بکند بدون اینکه به دردسر فروان و هزینه بیش از درآمد بیفتد؟
  7. تصمیمات اقتصادی فرد در اکثر مواقع چه روالی را باید داشته باشد تا نتیجه‌اش درآمد بیشتر باشد.
  8. چگونه درآمد را انباشته کند و در چه مسیری از این درآمد استفاده کند که آن پول هم برایش درآمدزایی داشته باشد.
  9. مهم‌تر از همه باید چه اعتقادات و چه روش درآمدی داشته باشد که درنهایت پولداری منجر به آرامش ذهنی و ثروتمند شدن بشود؟

و....

مشکل دوم اینکه در جزئیات، مجهولات بیشتر از معلومات هستند و در ضمن هرکس عینک مخصوص خود را دارد و برای حل این مجهول‌ها روش‌هایی را در نظر می‌گیرد. در بسیاری از این موارد فرد نمی‌داند که مجهولی وجود دارد و یا اینکه راه‌حلش ضعیف و یا بسیار ضعیف است( مثل ساخت یک دیوار بلند و عریض فقط با آجرهای یک سانتیمتر مربعی)

با توجه به اینکه خود فرمول مسلم پولداری ساده است، ولی جزئیات آن بسیار پیچیده و به‌اصطلاح ریاضی‌دانان چند متغیره است، افراد به‌صورت ناخودآگاه طبق راه‌حل مسائل چند متغیره عمل می‌کنند و از روش‌های نادیده‌گیری و حذف برخی مجهول‌ها و جایگزینی برخی اثبات‌های قبلی استفاده می‌کنند تا بتوانند جزییات این فرمول را ساده‌تر بکنند و در چارچوب ذهنی خود بیاورند.

به همین دلیل در این مرحله است که حتی افرادی که فرمول مسلم پولدار شدن را می‌دانند، با ذهنیت‌های قبلی و یا حذف یک سری از مجهول‌ها، جزئیات فرمول را کامل می‌کنند و درنتیجه کالا و خدمتی که ارائه می‌دهند پیوسته و پول‌ساز نمی‌شود و یا اینکه انباشت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها مؤثر و خوب نیستند و در درازمدت نتیجه مثبتی را حاصل نمی‌کنند. خرید هزینه ساز بدون اینکه هدفی برای درآمد از آن داشته باشید ارزشمندنیست.

فرمول ثروتمند شدن

چند خطای مشخص در فرایند پولدار شدن اتفاق می‌افتد:

اولی اینکه فرد مجهول‌های تأثیرگذار را درک یا پیدا نمی‌کند و برای آن‌ها راه‌حل مناسب ارائه نمی‌دهد.

دومی اینکه عوامل بیرونی و خارج از کنترل را بسیار بزرگ و عظیم می‌بیند.

سومی اینکه با جایگزینی مجهولات با معلوم‌های درون ذهنش و یا ساده‌سازی آن‌ها دچار خطای بزرگی می‌شود.

اگر از دو موضوع اول به‌سادگی بگذریم از موضوع سوم نمی‌شود به‌سادگی گذشت. بسیاری از افراد ذهنشان را با قطعات ساده و ثابتی پرکرده‌اند و با آن چارچوب به همه‌ی اتفاقات نگاه می‌کنند، غافل از اینکه شاید اشتباه باشد.

برخی از مسائل را به برخی موارد دیگر ارتباط می‌دهد که اصلاً باهم مرتبط نیستند، یا اینکه ارتباط و همپوشانی‌شان بسیار ضعیف است و البته چون نوع استدلال، خوشایند فرد است و یا حتی ریشه تاریخی و قدیمی در اطرافیان فرد دارد از آن بسیار استفاده می‌کند. مثلاً فردی معتقد بود برای به دست آوردن پول باید مقداری مال حرام قاتى آن می‌کرد و می‌گفت پدرم در موقع کاشت گندم مقداری از گندم همسایه را می‌دزدید!

در بسیاری از موضوعات این نوع ارتباط بی‌ربط، برای اکثر ما واقعاً اتفاق می‌افتد، ولی به این وضوح نیست. وقتی فردی صبح بیرون می‌آید و می‌گوید فلان همسایه را دیدم کاسبی بازارم خوب یا بد می‌شود، کلاً حرفی بی‌معنی است. ولی خب چون خوشایند فرد است، می‌تواند هزاران موضوع و مطلب تاریخی مرتبط و یا مثالی از کشورهای دیگر بیاورد.

خلاصه اینکه اگر بخواهیم مجهولات و جزییات فرمول منطقی و مسلم پولدار شدن و ثروتمند شدن را به دست بیاوریم و بعدازآن در مسیر ثروتمند شدن قرار بگیریم، باید بتوانیم اصول و قاعده‌های مربوط به افراد دارای ذهن ثروت ساز را یاد بگیریم. این کار را از طرق مختلف می‌شود انجام داد. یکی از این طریق‌ها شرکت در دوره اینترنتی و تهیه بسته آموزشی "دوره ساخت و پرورش یک ذهن ثروت ساز" سایت خردمندان کسب‌وکار است. این دوره شامل کامل‌ترین مطالب در این زمینه است که در سایت خردمندان طی 4 مرحله ارائه می‌شود. و به کسانی که الگوها و افراد بسیار موفق مالی و ثروتمند در اطراف خود ندارند، کمک بسیار زیادی می‌کند. اگر تصمیم به این کاردارید تعلل نکنید.

هادی آقاجانلو مدیر سایت خردمندان کسب‌وکار

فرمول ثروتمند شدن

 

لطفا این مطالب را هم مشاهده نمایید:

آشنایی با روش بازار سازی "مشکل رو بساز، راه‌حل رو بفروش"

 "ثروت حلال با شکوه است" 

خبر تخفیف ویژه آخر سال محصولات سایت خردمندان و نکته بسیار مهم در ثروت سازی

 

 

  752        0        رایگان       بازدید : 1696
بازدید : 1665
بازدید : 1609
بازدید : 1191
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید