چه کسانی نهایتا در کسب‌وکار و زندگی موفق‌تر می شوند

چه کسانی در کسب‌وکار و زندگی در نهایت موفق‌تر هستند

 من به وجود دنیایی قانونمند و قابل پیش‌بینی معتقدم و احساس می‌کنم آموزش‌ها و درس‌هایی در جای‌جای جهان و طبیعت برای زندگی بهتر وجود دارد. به قول ضرب‌المثلی، کافی است شاگرد آماده باشد آنگاه استاد خود فرامی‌رسد.گاهی اتفاقاتی را می‌بینم که مرا به فکر می‌برد، بگذارید چند داستان بگویم و نکته مهمی را خدمت شما ارائه بدهم:

اوایل مردادماه امسال (1397)، عصر یک روز آفتابی به یکی از سدهای اطراف زنجان رفته بودیم. هوا داشت تاریک می‌شد و خورشید در حال غروب کردن بود. بچه‌هایم گفتند که به نزدیک سد برویم تا بتوانند کنار آب‌بازی کنند.

وقتی نزدیک لبه خاکی سد رسیدیم، یک ‌تکه نان ساندویچ را دیدیم که کنار سد داخل آب افتاده بود و ماهی‌های کوچکی دور آن جمع شده و مشغول خوردن آن بودند. در همین حین اتفاق ترسناکی برای ماهی‌های کوچک در حال افتادن بود!!! مار کوچکی را دیدم که نزدیک ماهی‌ها کنار سد داخل آب بود، این مار چندین بار خودش را به سمت ماهی‌ها پرتاب کرد تا اینکه یکی از آن‌ها را با دهانش گرفت، ماهی تکان‌های زیادی خورد اما نتوانست از دست مار خلاص شود.

در برگشت از سد به این موضوع فکر می‌کردم، تکه نانی کنار آب افتاده و غذای آماده‌ای برای ماهی‌هاست و ماری در تلاش برای گرفتن ماهی‌ها به‌عنوان غذاست و شاید موجودی دیگر در پی شکار این مار باشد و این زنجیره غذایی در حال ادامه حرکت خویش است، انگار سیستمی در کار است که جهان رشدش را انجام بدهد و حیات و فراتر از آن ادامه یابد.

 

چه کسانی در کسب‌وکار و زندگی در نهایت موفق‌تر هستند

 

از طرف دیگر، چندین بار در خانه‌های خودمان و آشنایان دیده‌ایم که پرنده یاکریم یا قمری (البته تفاوت کوچکی از هم دارند) درجاهای نسبتاً نامناسب اقدام به لانه‌سازی می‌کند و انصافاً رفتارهایی دارد که به هوش این پرنده واقعاً شک می‌کنیم، ولی نسلشان در حال زیادشدن است! چند ماه قبل در خانه ‌یکی از آشنایان این پرنده و جفتش روی سری کپسول گاز پیک‌نیکی لانه ساخته بودند. و آن‌ها مجبور شدند تا زمانی که جوجه‌های این پرنده، بزرگ شوند کاری با آن وسیله نداشته باشند.  

سؤالی در رابطه با این پرنده‌ها ذهنم را مشغول می‌کند: "چرا این پرندگان که ازلحاظ هوشی واقعاً ضعیف به نظر می‌رسند و خیلی از مواقع لانه کم کیفیتشان براثر اتفاقات ساده خراب می‌شود و تخم‌هایشان می‌شکند، یا اینکه جوجه‌هایشان طعمه گربه‌ها می‌شود تعدادشان همیشه روبه افزایش است. ؟ ولی موجوداتی بزرگ جثه و قدرتمند مثل ببر تاسمانی،شیر یا ببر ایرانی منقرض‌شده‌اند؟"

شاید بگویید آن موجودات براثر خطاهای انسانی از بین رفته‌اند، باید بگویم؛ موجودات زیادی وجود دارند که عامل انقراضشان انسان نیست ولی از بین رفته‌اند. بزرگ‌ترینشان دایناسورها هستند. البته موجوداتی که در اثر عصرهای یخبندان و فوران آتش‌فشان‌ها از بین رفته‌اند کم نیستند.

 

چه کسانی در کسب‌وکار و زندگی در نهایت موفق‌تر هستند

 

بحث اصلی من زندگی موجودات و چرخه اکوسیستم نیست. بلکه فکر بر روی عامل این زنده مانی‌ها یا از بین رفتن موجودات است. انگار برنامه‌ای نادیدنی ولی دقیق وجود دارد که تکامل را و رشد و زوال‌ها را هدایت و مدیریت می‌کند. اگر موجودی در مسیر زوال باشد از بین می‌رود و اگر در مسیر رشد باشد شرایطش تا موقعی که عمر دارد بهتر خواهد شد. با این وضع عامل بقا و رشد باید چیزی غیر از قدرت، سرعت و استقامت باشد.

من فکر می‌کنم این عقیده به زندگی ما انسان‌ها هم قابل‌تعمیم است. هوش، زرنگی، قدرت و سرعت عامل کافی زنده‌مانی یا عامل کامل کننده رشد و پیشرفت نیست، بلکه عامل پیشرفت موضوع دیگری است. آنها لازم هستند ولی کافی نیستند. به نظر من آن عامل کامل کننده موفقیت و رشد قرار داشتن در مسیر صحیح جهان است.

بسیاری از مواقع افرادی را دیده‌ام که با ادای رفتار حرفه‌ای درآوردن، انتقاد از افراد ضعیف و کم‌توان‌تر از خود و زرنگ‌بازی‌های منفی فکر می‌کنند از بقیه بالاتر هستند. ولی وقتی زندگی مادی و معنوی‌شان را مشاهده می‌کنید در مقایسه با آن افراد ضعیف، اصلاً برتری خاصی ندارند.

مقایسه ساده‌ای بکنم، دو کارگر را می‌شناسم که توان کاری یکی از آن‌ها دو برابر نفر دیگر است و ازلحاظ توانایی و هوش هم برتری عمده‌ای نسبت به هم ندارند ولی تفاوت عمده‌شان در این است که فرد تواناتر را ناشکر تر دیده‌ام! شاید این مصداق بارزی برای جمله "شکر نعمت، نعمتت افزون کند" باشد، البته شاید.

خیلی از مواقع انسان‌های ساده و صادقی را می‌بینم که بسیاری می‌گویند این فرد در بازار چیزی نمی‌شود و درعین‌حال افراد زرنگ و خیلی باهوشی را می‌بینیم که عموم مردم می‌گویند او پتانسیل موفقیت بسیار بالایی دارد. اما در عمل نتیجه کاملاً برعکس است. فرد ساده و صادق زندگی بهتر و آرام‌تر و حتی ازلحاظ مادی باثبات‌تری را تجربه می‌کند و آدم زرنگ و آگاه داستان مشکلات فراوانی را دارد و هرروز با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند.

دوستانی دارم که اطلاعات علمی و مدیریتی بالایی دارند. گاهی گلایه می‌کنند چرا فلانی بااینکه آگاهی زیادی ندارد و فلسفه‌ی کارش بسیار ساده و پیش‌پاافتاده است نتایجی بهتر از ما به دست می‌آورد؟ چرا آن‌ها خوش‌شانس‌تر هستند؟ نکند خدا آن‌ها را بیشتر از ما دوست دارد؟

با شوخی به آن‌ها می‌گویم، شما هزار فن بلدید ولی هرکدام را یک‌بار تست کردید ولی فلانی یک فن بیشتر بلد نیست اما آن را هزار بار تمرین کرده است. ولی واقعیت امر موضوعی فراتر از یک فن و هزار بار تمرین یا شانس است.

موضوع ریشه‌ای بحث میزان ایمان و باورهاست. میزان احساس خود ارزشمندی و اعتقاداتمان است. در تعریفی ساده به نظر من، ایمان به یک موضوع یعنی به درست بودن آن موضوع با تمام وجود اعتقاد داشتن. باور هم موضوع و گفتگوهایی درونی هستند که با احساسات شدید و تجسم ذهنی تکرارشده اند و به مرور ملکه ذهن و شاخص قضاوت و واکنش ما شده است.

تفاوتی که تفاوت را ایجاد می‌کند فقط زرنگی، اطلاعات دسته اول، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، افراد و همراهان خبره نیستند. بلکه شالوده‌ای دارد که شامل صداقت، احساس اطمینان، حس لیاقت و بدیهی بودن کسب نتیجه و پیچیده و سخت نبودن به دست آوردن نتیجه دلخواه است.

البته به نظر من هیچ‌کدام به‌اندازه صداقت و در مسیر درست انجام کار درست بودن، مؤثر نیست. اما با این وضع سؤالی که در ظاهر مطرح می‌شود این است، افرادی وجود دارند که از راه نادرست پولدار شده‌اند یا افرادی هستند که با زرنگ‌بازی و پارتی‌بازی کارشان را پیش برده‌اند، برای این موضوعات که کمابیش در خیلی جاها شواهد محکم داریم، چه توضیحی وجود دارد؟

توضیح من و پاسخ من یک جمله است:" نتیجه پایدار شرط است!!!"

بسیاری از افرادی که احساس این زرنگی‌های منفی  را دارند، آن توانایی‌های منفی را دارند، قادر هستند نتایج مقطعی و کوتاه‌مدت و حتی شاید بزرگ هم بگیرند، اما درمجموع و در طول زمان اگر نگاه بکنید آنچه باقی می‌ماند نام نیکو و کار درست است. جهان قانون بسیار مهمی دارد، هرکس که در مسیر درست قدم بگذارد نتایج عالی و درست را به دست خواهد آورد و هر کس که در مسیر غلط قدم بگذارد نتایج ناخوشایند ولی دقیقاً مرتبط با آن مسیر را به دست خواهد آورد این موضوع و قانون  و نتیجه‌اش دیر یا زود دارد ولی سوخت‌وسوز ندارد.

 

چه کسانی در کسب‌وکار و زندگی در نهایت موفق‌تر هستند

متفاوت باور کنید و بگذارید راه درست مارا انتخاب کند!

 

در جهانی که خداوند آفریده در اکثر مواقع عجله و کنش و واکنشش یا عمل و عکس‌العملش، سریع، مستقیم یا رودررو نیست ، در بسیاری از مواقع چرخه‌ای و سیستماتیک است. اثر حرکت ما مسیری را طی می‌کند و درنهایت درجایی مجدداً به ما بازمی‌گردد. ولی متأسفانه ما انسان‌ها عجول هستیم و این مسیرگذار را نمی‌بینیم و فقط لحظه‌های اول و نتایج اولیه را می‌بینیم و ملاک قضاوت قرار می‌دهیم درحالی‌که به قول قدیمی‌های ما "دم جهان دراز است" 

جهان قانونمند است حتی خرابی‌هایی که ما ایجاد می‌کنیم یا ساختن‌هایی که داریم هیچ‌کدام خارج از عرف جهان نیست و همگی عامل رشد جهان هستند.

برخلاف تصور ما، جهش‌ها و گونه‌های جدید جانوری همیشه در حال ایجاد شدن و انقراض‌هایی در حال اتفاق افتادن است و در آینده گونه‌های جانوری بیشتر خواهد شد.  

و همین تغییر در زندگی‌های ماهم قانونمند است اخلاق و رفتارهای منفی هیچ‌کس را به سرمنزل مقصود نمی‌رساند بلکه به نتیجه مربوط به آن اخلاق خواهد رساند، این نکته مهم را در زندگی فراموش نکنید با رفتن در مسیر غلط نمی‌شود به نتیجه درست رسید و هرچقدر قدرتمندتر و سریع‌تر حرکت کنیم از مسیر صحیح دورتر خواهیم شد. اگر برای زندگی و کسب‌وکارتان دنبال موفقیت هستید، از میانبرها و روش‌های منفی دوری‌کنید صداقت و حرکت در مسیر درست به‌صورت آگاهانه نتیجه پایدار را به بار خواهد آورد به شرطی که مسیرگذار رسیدن به هدف را کامل طی کنیم و دنبال حذف این مسیر یا استفاده از مسیرهای فرعی گمراه‌کننده نباشیم. کلیات مسیر درست قوانین ثابتی دارد ولی جزییات مسیر درست هرکس به خود فرد، باورها و ایمانش مرتبط است.

 

لِّيَجْزِيَ اللَّهُ الصَّادِقِينَ بِصِدْقِهِمْ وَيُعَذِّبَ الْمُنَافِقِينَ إِن شَاءَ أَوْ يَتُوبَ عَلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ كَانَ غَفُورًا رَّحِيمًا ﴿الأحزاب: ٢٤﴾

خدا راستان را به‌راستیشان پاداش دهد و منافقان را عذاب کند اگر درآن مشیت باشند و یا بر ایشان برگشت نماید (اگر درآن مشیت باشند). همانا الله پوشاننده‌ ای رحمتگر است.

چه کسانی در کسب‌وکار و زندگی در نهایت موفق‌تر هستند

 

موفق باشید هادی آقاجانلو

لطفا این مطالب را نیز مشاهده نمایید:
صداقت در تجارت

"پس این معجزه موفقیت کی می‌آید"

  549        0        رایگان       بازدید : 1757
بازدید : 1733
بازدید : 1678
بازدید : 1273
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید