بزرگان کسب‌ و کار ایران و جهان

بزرگان کسب‌وکار ایران و جهان

 

چند سالی است که روی موضوع موفقیت درزمینه کسب‌وکار و ثروت سازی درست، بررسی و مطالعه می‌کنم. دوست داشتم در مقاله ای مجزا تعدادی از بزرگان کسب‌وکار جهان و ایران را معرفی بکنم. اکنون فرصت مناسبی پیش‌آمده است تا بتوانم این کار  را انجام بدهم.

واژه‌ی کارآفرین از قرن‌ها پیش و قبل از آنکه به زبان امروزی مطرح شود، در زبان فرانسه متداول گردید. البته در سطح جهان کلمه کارآفرین بیشتر متضمن معنی ارزش‌آفرین است تا فردی که ایجاد شغل می‌کند. کارآفرین، یک ارزش ناب به جامعه اضافه می‌کند

 

من بیشتر از سخن علاقه‌مند به دیدن نتایج و بیان نتایج هستم، اما نکته‌ی مشترکی که در همه‌ی این افراد دیده‌ام این است که همه آن‌ها برای رسیدن به شرایط فعلی تلاش کرده‌اند و همگی از مسیرگذار تغییر با گذاشتن انرژی عبور کرده‌اند، آن‌ها به جنگ مشکلات رفته‌اند  و مقابل باورهای محدودکننده ذهنی ایستاده‌اند و کارهای لازم بیرونی را انجام داده‌اند. اکثرشان در تفکر و عمل با عموم مردم متفاوت هستند، آن‌ها دنبال ثروت پایدار و ناشی از کار درست و خوب بوده‌اند و اکثریتشان دنبال ثروت به هر قیمت نبوده‌اند و در ضمن به علت اینکه شمار بسیار زیادی از افراد در مسیر ثروت قرار نگرفته‌اند آن را بر خود حرام نکرده‌اند.

با تعدادی از این افراد آشنا شوید.

قسمت اول: بزرگان کسب‌وکار جهان

بیل گیتس،جف بزوس، ایلان ماسک، وارن بافت و مارک زاکربرگ را بهتر از من می‌شناسید برویم سراغ بقیه افراد:

جک ما

جک ما- بزرگان کسب و کار ایران و جهان

جک ما (به انگلیسی: Jack Ma) (زاده ۱۵ اکتبر ۱۹۶۴) کارآفرین، صنعت‌گر و مدیر ارشد اجرایی چینی است، که در سال ۱۹۹۹ گروه علی‌بابا را تأسیس نمود. وی در حال حاضر به‌عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره گروه علی‌بابا فعالیت می‌نماید.

جک ما در ماه مارس ۲۰۱۴ با دارایی خالص ۱۰٫۸ میلیارد دلار در رتبه ششم از فهرست ثروتمندترین افراد چین قرار گرفت. وی هم‌اکنون در رتبه ۲۰ از فهرست ثروتمندترین افراد جهان مجله فوربز قرار دارد.

ما در استان ژجیانگ چین متولد شد. ما در سنین جوانی شروع به یادگیری زبان انگلیسی کرد و روزانه با انگلیسی‌زبانان یک هتل در نزدیکی خانه‌اش تمرین یادگیری می‌کرد. او آن‌ها را به‌صورت رایگان در اطراف شهر برای بهبود زبان انگلیسی خود می‌برد. او این کار را به مدت نه سال انجام می‌داد. او با یکی از خارجی‌ها دوست همیشگی شد، او «ما» را بانام مستعار «جک» صدا می‌کرد، چراکه تلفظ نام چینی «ما» بیش‌ازحد مشکل بود.

بعدازآن «ما» سه بار در آزمون ورودی دانشگاه چینی رد شد. درنهایت، در مؤسسه دبیری هانگزو (در حال حاضر به‌عنوان دانشگاه هانگزو شناخته می‌شود) رفت و در سال ۱۹۸۸ با رشته دبیری انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. درحالی‌که «ما» در دانشکده، رئیس شورای دانش‌آموز بود. پس از فارغ‌التحصیلی، او مدرس انگلیسی و تجارت بین‌المللی در دانشگاه هانگزو دیان زی شد. او بعدها در CKGSB ثبت‌نام کرده و در سال ۲۰۰۶ فارغ‌التحصیل شد.

پس از فارغ‌التحصیلی، «ما» برای ۳۰ شغل مختلف اقدام کرد و در همه رد شد. «ما» به رز گفت: «من برای یک کار پلیسی رفتم؛ آن‌ها گفتند: شما مناسب نیستی. من حتی زمانی که KFC به شهر من آمده بود برای کار رفتم. بیست‌وچهار نفر برای این کار اقدام کرده بودند. بیست‌وسه پذیرفته نفر شدند. من تنها فردی بودم که پذیرفته نشدم.»

در سال ۱۹۹۴، در مورد اینترنت چیزهایی شنیده بود. در اوایل سال ۱۹۹۵، او به ایالات‌متحده آمریکا رفت و با کمک دوستان خود با اینترنت آشنا شد. در اولین برخورد او کلمه «آبجو» را جستجو کرد. اطلاعات مربوط به «آبجو» از بسیاری از کشورها درنتیجه جستجو آمد، او تعجب کرد که هیچ نتیجه‌ای از چین نبود. علاوه بر این، او سعی کرد اطلاعات کلی در مورد چین را جستجو کند و دوباره باکمال تعجب هیچ اطلاعاتی نبود؛ بنابراین او و دوستش یک وب‌سایت مربوط به چین ایجاد کردند. در عرض پنج ساعت از ایجاد وب‌سایت او ایمیل‌هایی از برخی از کاربران چینی دریافت کرد که می‌خواستند بدانند او کیست. این زمان «ما» متوجه شد که اینترنت چیزهای بزرگی برای ارائه دارد. در آوریل ۱۹۹۵، «ما» با کمک همسر و دوستانش مبلغ ۲۰٬۰۰۰ دلار برای ایجاد یک شرکت اینترنتی صرف کرد. شرکت آن‌ها صرفاً برای ایجاد وب‌سایت برای شرکت‌های خصوصی ایجادشده بود.

کمپانی گروه علی‌بابا در سال ۱۹۹۹ در آپارتمان مدیرعامل امروز این شرکت جک ما در پکن افتتاح شد. جک ما توضیح می‌دهد:

"یک روز در سانفرانسیسکو در کافی‌شاپ نشسته بودم و فکر می‌کردم که اسم علی‌بابا خوب است؛ و هنگامی‌که گارسون آمد از وی پرسیدم علی‌بابا را می‌شناسی؟ او گفت بله می‌شناسم، پرسیدم در موردش چه می‌دانی؟ گفت علی‌بابا و ۴۰ دزد؛ و من گفتم آره خودشه! به خیابان رفتم و از عابران که از ملیت‌های مختلفی چون هندی، آلمانی، چینی، ژاپنی و ... بودند همین سؤال را پرسیدم و همگی همان جواب را دادند. علی‌بابا به‌راحتی تلفظ میشه و در همه جهان شناخته‌شده است."

 

 

خانواده والتون

خانواده والتون- بزرگان کسب و کار ایران و جهان

 

خانواده والتون ثروتمندترین خانواده جهان است و بخش اعظم از ثروت خود را، از طریق شرکت خرده‌فروشی وال مارت، که توسط باد و سام والتون، در سال ۱۹۶۲ تأسیس شد، کسب نموده‌اند. امروزه وال مارت به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت جهان شناخته می‌شود که در سال 2013 حدود  ۲٫۲ میلیون نفر نیرو داشت.

مشهورترین افراد خانواده والتون، پنج نفر می‌باشند، که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ در فهرست فوربز۴۰۰ از ثروتمندترین افراد جهان، همواره در جایگاه ۱۰ نفر اول، قرار داشتند.

سه نفر زنده عبارت‌اند از :

جیم والتون : سومین فرزند سام والتون، جیمز کار والتون، (به انگلیسی: James Carr Walton) (زاده ۷ ژوئن ۱۹۴۸) که بانام جیم والتون شناخته می‌شود، جوان‌ترین پسر بنیان‌گذار شرکت وال مارت؛ سام والتون هست، که هم‌اکنون رئیس هیئت‌مدیره آروست بانک است.

در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ در فهرست میلیاردرهای شاخص بلومبرگ؛ جیم والتون با دارایی تخمینی ۲۸٫۱ میلیارد دلار، به‌عنوان دهمین فرد ثروتمند جهان انتخاب شد. پیش از آن، والتون در فهرست منتشرشده توسط مجله فوربز، در رتبه نهم از ثروتمندترین افراد جهان، قرار داشت.

جیم والتون مدرک کارشناسی خود را، از دانشگاه آرکانزاس دریافت کرده است. شریک زندگی وی لین مک‌ناب والتون بوده و دارای چهار فرزند است. ازجمله فرزندان او؛ آلیس آن والتون و توماس لیتون والتون هستند. جیم والتون به همراه خانواده‌اش در بنتونویل، آرکانزاس زندگی می‌نماید.

اس. رابسون والتون : فرزند ارشد سام والتون، بزرگ‌ترین فرزند هلن والتون و سام والتون؛ بنیان‌گذار شرکت وال مارت، بزرگ‌ترین شرکت خرده‌فروشی جهان هست.

او در حال حاضر به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره این شرکت، فعالیت می‌کند. به گزارش مجله اقتصادی فوربز، در تاریخ ۹ اکتبر ۲۰۱۲ ارزش دارایی‌های والتون، معادل ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ در فهرست میلیاردرهای شاخص بلومبرگ رابسون والتون؛ در رتبه ۱۱ از ثروتمندترین افراد جهان، قرار گرفت.

رابسون والتون، مدرک کارشناسی خود را در رشته مدیریت بازرگانی در سال ۱۹۶۶ از دانشگاه آرکانزاس اخذ نموده. او همچنین در سال 1969 مدرک حقوق خود را از دانشکده حقوق کلمبیا دریافت کرد. رابسون والتون، پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، به‌عنوان یکی از اعضای شرکت حقوقی کانر اند وینتر درآمد. این شرکت درواقع نماینده حقوقی شرکت وال مارت در تالسا، اوکلاهوما محسوب می‌شد.

در سال ۱۹۷۸ وی به‌عنوان معاون مدیرعامل وال مارت منصوب گردید و در سال ۱۹۸۲ نیز، نایب‌رئیس هیئت‌مدیره وال مارت شد. راب والتون در تاریخ ۷ آوریل ۱۹۹۲ دو روز پس از مرگ پدرش، به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره وال مارت انتخاب شد، که کماکان در این جایگاه فعالیت می‌نماید.

آلیس والتون : چهارمین فرزند و تنها دختر سام والتون، یا آلیس لوئیس والتون (زاده ۷ اکتبر ۱۹۴۹) تاجر و نیکوکار آمریکایی است، که در سال ۲۰۱۲ با دارایی خالصی معادل ۲۶٫۳ میلیارد دلار، دومین زن و سیزدهمین فرد ثروتمند مستقر در ایالات‌متحده آمریکا هست. وی از اعضای هیئت‌مدیره شرکت وال مارت و از اعضای خانواده والتون هست.

 

 

لورنس لَری پیج

لورنس لری پیج- بزرگان کسب و کار ایران و جهان

 

کارآفرین و مبتکر آمریکایی است، که به همراه سرگئی برین موتور جستجوی اینترنتی گوگل، در حال حاضر شرکت گوگل، را بنا نهاد. در ۴ آوریل ۲۰۱۱ پس از استعفای اریک اشمیت، پیج به‌عنوان مدیرعامل اجرایی گوگل انتخاب شد. در سال ۲۰۱۳ فوربز دارایی پیج را حدود ۲۳ میلیارد دلار تخمین زد و او در لیست ثروتمندترین‌ها در آمریکا در جایگاه بیستم قرار گرفت. پیج مخترع رتبه صفحه (پیج رنک) بود که پایه و اساس الگوریتم جستجوی گوگل است. او همچنین به همراه سرگئی برین تقریباً ۱۶ درصد از سهام گوگل را در اختیاردارند. او هم‌اکنون مدیرعامل اجرایی شرکت الفابت است.

لری پیج با دارایی خالص ۳۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶، به‌عنوان ۱۲ امین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۶، دهمین فرد قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۵ و ۵ امین ثروتمند در حوزه تکنولوژی در سال ۲۰۱۵ شناخته‌شده است.

 

 

ریچارد برانسون

ریچارد برانسون- بزرگان کسب و کار ایران و جهان

 

سِر ریچارد چارلز نیکولاس برانسون (به انگلیسی: Sir Richard Charles Nicholas Branson) (زاده ۱۸ ژوئیه ۱۹۵۰) کارآفرین و سرمایه‌گذار بریتانیایی است او رئیس و بنیان‌گذار گروه شرکت‌های ویرجین است که عنوان بیش از ۴۰۰ شرکت در سراسر دنیا را از آن خودکرده است. بر پایه فهرست ثروتمندترین افراد جهان در مجله فوربز در سال ۲۰۱۲، برانسون چهارمین شهروند ثروتمند بریتانیایی بوده است. برآورد شده است که در سال ۲۰۱۲ ثروت او ۴٫۶ میلیارد دلار (آمریکا) بوده است.

ریچارد برانسون در سن ۱۶ سالگی تصمیم گرفت درس و مدرسه را رها کند و به همراه یکی از دوستانش مجله‌ای به نام «دانش‌آموز» را راه‌اندازی نماید. مجله‌ی او توانست فروش نسبتاً خوبی در مدارس داشته باشد. پس از گذشت مدت‌زمانی مجله‌ی او به میزانی از شهرت رسید که توانست با افراد معروف و سرشناس دهه 1960 مصاحبه کند.

 

لی‌ کان‌هی

لی کان هی- بزرگان کسب و کار ایران و جهان


رئیس هیئت‌مدیره‌ی گروه سامسونگ، چهل و پنجمین فرد ثروتمند جهان در 2017، (زاده ۹ ژانویه ۱۹۴۲) کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرایی کره‌ای است، که در حال حاضر به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره شرکت سامسونگ الکترونیکس فعالیت می‌نماید.

وی سومین پسر بنیان‌گذار شرکت سامسونگ لی بیونگ-چول هست، که در سال ۲۰۱۳ مجله فوربز دارایی او را معادل ۱۲٫۶ میلیارد دلار اعلام نمود. کان-هی به زبان کره‌ای، زبان ژاپنی و زبان انگلیسی مسلط است. لی از سال ۱۹۹۶ عضوی از کمیته بین‌المللی المپیک محسوب می‌شود.

لی کان-هی دانش‌آموخته علوم اقتصاد از دانشگاه واسدا است و مدرک ام‌بی‌ای خود را نیز از دانشگاه جرج واشینگتن اخذ نموده است. وی هم‌اکنون مالک اصلی گروه سامسونگ به شمار می‌آید، که در عمل کنترل شرکت‌هایی چون صنایع سنگین سامسونگ، سامسونگ الکترونیکس، سامسونگ سی اند تی، سامسونگ لایف و... را در اختیار دارد.

 

لورن پاول جابز

لورن پاول جابز- بزرگان کسب و کار ایران و جهان

 

شاید به علت اینکه او همسر استیوجابز فقید است و ثروتش از طریق ارث به او رسیده است خیلی قبول نکنید، اما بدانید او نیز کارآفرینی و سرمایه‌گذاری‌های متعددی دارد.

(زاده ۶ نوامبر ۱۹۶۳) کارآفرین، سرمایه‌دار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است، که هم‌اکنون بزرگ‌ترین سهام‌دار شرکت اپل با ارزش خالص 20.7 میلیارد دلار است، همچنین ۸٪ درصد از سهام شرکت والت دیزنی را نیز در اختیار دارد.

وی در سال ۱۹۹۱ با بنیان‌گذار اپل؛ استیو جابز ازدواج کرد و پس از درگذشت جابز در سال ۲۰۱۱ وارث کلیه دارایی‌های او شد. لورن پاول جابز در سال ۲۰۱۴ در رتبه‌بندی انجام‌شده توسط مجله فوربز در رتبه ۲۹ از فهرست قدرتمندترین زنان جهان قرار گرفت.

سهام پاول جابز در دیزنی در ابتدا او را تبدیل به بزرگ‌ترین سهامدار این کمپانی کرد، ولی طبق اعلام مجله ورایتی، در سال 2017 سهام خود را به نصف کاهش داد. پاول جابز تمرکز زیادی روی نیکوکاری و خیریه داشته است. او در مصاحبه‌ای با نیویورک‌تایمز در سال 2013 گفت، «در وسیع‌ترین حالت، ما باید از دانش خود، شبکه خود و روابط خود استفاده کنیم تا حداکثرِ خوبی و نیکی را ایجاد کنیم.»

در اوایل دهه 90، او کمپانی تراورا (Terravera) را تأسیس کرد، شرکتی درزمینه غذاهای طبیعی که هدف آن توسعه مواد خام ارگانیک مثل حبوبات و دانه‌ها برای صنایع غذایی بود. او بعداً از تراورا کناره‌گیری کرد تا زمان بیشتری را روی آموزش و تربیت خانواده‌اش صرف کند

 

پالونجی میستری

پالونجی میستری- بزرگان کسب و کار ایران و جهان

 

کارآفرین، سرمایه‌دار و مهندس عمران هندی-ایرلندی است، که در حال حاضر به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره گروه شاپورجی پالونجی فعالیت می‌نماید.

پالونجی میستری در سال ۲۰۱۳ با دارایی خالص ۱۲٫۵ میلیارد دلار، به‌عنوان پنجمین فرد ثروتمند هند و ثروتمندترین فرد ایرلند، شناخته شد. میستری در سال ۲۰۱۴ با دارایی ۱۵٫۲ میلیارد دلار، از سوی مجله فوربز، در رتبه ۶۸ از فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت. وی از پارسیان هند است و از اعضای خانواده تاتا بشمار می‌آید.

خانواده تاتا، (به انگلیسی: Tata family) خانواده کارآفرین و صنعتگر هندی می‌باشند، که از اقلیت پارسیان هند بشمار می‌آیند. مؤسس این خانواده جمشید جی تاتا بود، که امروزه به‌عنوان پدر صنعت هند، شناخته می‌شود. وی در سال ۱۸۶۸ گروه تاتا را راه‌اندازی کرد.

این گروه امروزه بزرگ‌ترین گروه صنعتی هند محسوب می‌شود، که دارای بیش از ۱۰۰ شرکت تابعه، زیرمجموعه و فرعی است. این شرکت‌ها عموماً در حوزه‌های تولید و توزیع برق، فولادسازی و خودروسازی، مخابرات، خدمات گردشگری و هتلداری، تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار، ارائه خدمات فناوری اطلاعات و مشاوره اطلاعاتی فعال می‌باشند.

از شرکت‌هایی که خانواده تاتا به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم، کنترل آن‌ها را در اختیار دارد، می‌توان به: تاتا موتورز، تاتا استیل، خدمات مشاوره تاتا، تاتا پاور، تاتا کمیکال، جگوار لندرور، (جگوار کارز و لندرور) تاتا دوو و هتل‌های تاج اشاره نمود.

افراد شناخته‌شده خانواده تاتا عبارت‌اند از: جمشید جی تاتا، دورابجی تاتا، راتانجی تاتا، جی. آر. دی. تاتا، راتان تاتا، پالونجی میستری، سایروس پالونجی میستری و سایمون تاتا.

 

چارلز جی. کوک

چارلز جی. کوک- بزرگان کسب و کار ایران و جهان

تاجر، کارآفرین و نیکوکار آمریکایی است. او یکی از دو مالک، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل اجرایی شرکت صنایع کوک است. برادرش دیوید اچ. کوک نایب رئیس اجرایی شرکت است، چارلز و دیوید هریک ۴۲٪ از سهام شرکت را دارا هستند. وی فرزند ارشد فرد سی. کوک، بنیان‌گذار شرکت صنایع کوک، از اعضای خانواده کوک و یکی از ابداع‌کنندگان روش نوین پالایش بنزین است.

در سال ۲۰۱۰ بر پایه برآورد مجله فوربز، شرکت صنایع کوک، در فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی مستقر در ایالات‌متحده، پس از شرکت کارگیل، در رتبه دوم قرار گرفت.

در اکتبر ۲۰۱۲ در فهرست میلیاردرهای بلومبرگ؛ چارلز کوک، با دارایی بالغ‌بر ۳۴ میلیارد دلار در رتبه ششم از ثروتمندترین افراد جهان قرارگرفته است. همچنین در فهرست ثروتمندترین افراد ۲۰۱۴ فوربز؛ در رتبه ششم، در فهرست فوربز ۴۰۰ نیز در رتبه چهارم جای گرفت. در حال حاضر، دارایی خالص وی بیش از ۴۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود، که عمدتاً حاصل از مالکیت ۴۲٪ درصد از سهام او، در شرکت صنایع کوک، هست.

چارلز، پس از فارغ‌التحصیلی، به‌عنوان مشاور در یک شرکت بزرگ مشاوره‌ای، به نام آرتور دی. لیتل مشغول به کار شد، اما تنها پس از دو سال، پدرش از او خواست، که به خانه بازگردد و شرکت نفتی متوسطی را، که مالک و مدیر آن بود، اداره نماید.

درواقع پدر چارلز، او را تهدید کرده بود، که اگر به خانه برنگردد، شرکت را می‌فروشد! چارلز پس از دریافت این پیغام، به شهر خود برگشت و برای شرکت پدرش، مشغول به کار شد.

او از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۳ مدیر ارشد شرکت مهندسی کوک بود. وی در سال ۱۹۶۳ به مقام رئیس شرکت مهندسی ارتقاء پیدا کرد و تا سال ۱۹۷۱ در این مقام ماند، اما قبل از به پایان رسیدن ریاستش در آن بخش، سال ۱۹۶۶ پدرش او را در جایگاه مدیرعامل کل شرکت، قرارداد.

 

 

موکش آمبانی

موکش آمبانی-  بزرگان کسب و کار ایران و جهان

 

(زاده ۱۹ آوریل ۱۹۵۷) کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار و مدیر ارشد اجرایی هندی است، که در حال حاضر با دارایی ۴۰ میلیارد دلار، در رتبه ۲۲ از ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد، وی همچنین دومین فرد ثروتمند آسیاست.

موکش آمبانی، مدیرعامل و مالک بیشترین میزان سهام در شرکت ریلاینس (بزرگ‌ترین شرکت خصوصی هند) با ۴۸٪ درصد سهام هست.

در حال حاضر شرکت ریلاینس، در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ در رتبه ۹۹ از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان، قرار دارد. موکش و برادر کوچکترش آنیل، پسران بنیان‌گذار شرکت ریلاینس، دیروبهائی آمبانی هستند. موکش آمبانی، مالک و بنیان‌گذار پالایشگاه جام‌نگر؛ (بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت جهان) هست، که در شهر جام‌نگر، هند مستقر بوده و دارای ظرفیت پالایشی معادل ۶۶۰ هزار بشکه در روز است.

موکش به همراه خانواده‌اش در یک‌خانه ۲۷ طبقه‌ای در بمبئی بانام آنتیلیا زندگی می‌کنند. این ساختمان حدود ۱ میلیارد دلار قیمت گزاری شده و یکی از گران‌قیمت‌ترین ساختمان‌هایی است که تابه‌حال ساخته‌شده است

در سال ۱۹۸۱ موکش ۲۴ ساله، در شرکت پدرش؛ یعنی صنایع ریلاینس، مشغول به کار شد و چندین کار ابتکاری برای شرکت، ازجمله ادغام با شرکت‌های مختلفی ازجمله نساجی، پلی‌استر و صنایع پتروشیمی، انجام داد.

 

 

تاداشی یانای

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- تاداشی یانای

 

تاداشی یانای متولد ۷ فوریه ۱۹۴۹ مؤسس و مالک فروشگاه‌های خرده‌فروشی لباس Fast Retailing و کمپانی لباس Unique یا همان Uniqlo است. این ثروتمند خودساخته ژاپنی در رتبه‌بندی اواخر سال ۲۰۱۷ با ثروتی معادل ۱۹٫۸ میلیارد دلار به‌عنوان پنجاهمین ثروتمند جهان شناخته شد. وی همچنین در سال‌های اخیر چندین بار به‌عنوان ثروتمندترین فرد ژاپن نیز رسیده است.

امپراطور لباس، لقبی است که سایت بلومبرگ برای این ثروتمند خودساخته ژاپنی انتخاب کرده است. به‌راستی وقتی پسر یک خیاط ساده باقدرت باور و اراده خود همه‌ی قله‌های موفقیت، چه موفقیت‌های مالی و چه دیگر ویژگی‌های اخلاقی و انسانی، را کسب می‌کند، چه عبارتی بهتر از این می‌تواند او را توصیف کند؟!

یانای در سال ۱۹۴۹ و در شهر او به ایالت یاماگوچی متولد شد. پدرش یک خیاط بود. او یک سال پس از تولد تاداشی یک فروشگاه کوچک لباس مردانه در شهر او به راه انداخت که در آن لباس‌هایی که خودش می‌دوخت را به مردم می‌فروخت. یانای و خانواده‌اش تا سال‌ها در طبقه دوم همان فروشگاه زندگی می‌کردند. او پس از طی دوران دبیرستان دریکی از مدارس شهر او به برای ادامه تحصیل به دانشگاه وازدا رفت. وی در سال ۱۹۷۱ با مدرک لیسانس اقتصاد و علوم سیاسی فارغ‌التحصیل شد تا کم‌کم وارد دنیای کسب‌وکار شود. در همین سال او به فروش لباس‌های آشپزی و همچنین پوشاک مردانه دریکی از فروشگاه‌های شهر مشغول شد. پس از یک سال کار در فروشگاه به مغازه کنار جاده‌ی پدرش رفته و به کمک کردن به او پرداخت.

پس از یک دهه کار کردن در کنار پدر، وی توانست بالاخره در ۳۵ سالگی اولین فروشگاه لباس خود را در هیروشیما افتتاح کند. او همچنین نام فروشگاه پدرش را در سال ۱۹۹۱ به کمپانی Fast Retailing تغییر داد. شرکتی که خیلی زود به یکی از بزرگ‌ترین برندهای پوشاک در جهان تبدیل شد. وی در مورد کسب‌وکار خورد می‌گوید:

“من یاد گرفتم که مردم هیچ‌چیزی را از یک فروشگاه ناشناخته نمی‌خرند! رمز موفقیت من نیز همین‌جاست!” – تاداشی یانای

منبع:ادیب نیا

 

یین مینگ شان

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- یین مینگ شان

 

یین مینگ شان تاجر  و کارآفرین چینی متولد 1938 در چونگینگ، سیچوان است. بنیان‌گذار و مدیر گروه صنعتی لیفان است که کارش تولید ماشین و موتورسیکلت در کلان‌شهر چانگ کینگ است. او  معاون انجمن مدنی چینی و اتاق بازرگانی، رئیس تولیدکنندگان موتورسیکلت چین است. کالاهای تولیدی کارخانه لیفان عموماً برای بازار داخلی چین تولید می‌شوند و اغلب برای طبقه متوسط نوظهور این کشور طراحی‌شده‌اند. شرکت او بسیار موفق است و خود یین هم یکی از ثروتمندتر افراد چینی محسوب می‌شود.

 

عکس زیر فهرست کارآفرین ها و ثروتمندان را در سال 2018 نشان می دهد

tivsj ev,jlknhk shg 2018 فهرست ثروتمندان سال 2018

 

 

 

قسمت دوم: بزرگان کسب‌وکار ایران

نکته ای بسیار مهم: در فهرست زیر آمار و دارایی ها مشخص نیست چون در کشور ما اصولا آماری در این زمینه ارائه داده نمی شود و لیست افراد زیر به ترتیب دارایی نمی باشد، هر جا که دیدید، نام شرکت یا کارخانه‌ای آمده است، بدانید که در آن بنگاه اقتصادی، اشخاص زیادی کار می‌کنند و به‌واسطه تولید، چرخ اقتصاد خانواده‌شان می‌چرخد؛ پس قابل‌احترام هستند.

 

مرتضی سلطانی

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- مرتضی سلطانی

 

مرتضی سلطانی بنیان‌گذار و رئیس هیئت‌مدیره گروه توسعه صنعتی و پژوهشی زر و از کارآفرینان بنام بخش صنعت کشور است

مرتضي سلطاني در سال 1337 در جوار حرم ملكوتي معصوم اهل‌بیت (س) در شهر مقدس قم به دنیا آمد.

از زبان خودش بخوانید:

تقدیر این‌گونه رقم خورده بود که کودکی من همراه با درد و رنج و تنهایی و گرسنگی و بی‌محبتی باشد. البته اعتقاددارم اگر در روزهای سخت بتوانید بر مشکلات غلبه کنید و شأن و مقام خود را حفظ کنید، فردایی روشن و درخشان در تقدیر شما رقم خواهد خورد. از این بابت من از دوران کودکی خود باافتخار یاد می‌کنم.

یادم می‌آید در دوران کودکی و برای گذران زندگی سخت کار می‌کردم. خصوصاً روزهای پنج‌شنبه و جمعه که برای شستن قبرها، قدم در آرامستان می‌گذاشتم، با پاهایی خسته در خاک‌ها می‌دویدم و با سطل آبی که در دستانم بود قبرها را می‌شستم. منتظر می‌شدم تا حق‌الزحمه‌ام را از کسی که عزیزش داخل قبر بود بگیرم و به قبر بعدی بروم.

روزی یکی از همین داغ‌دیدگان که پیرمردی خوش‌رو بود به پاهایم نگاهی انداخت و با اندوهی فراوان که از عمق جانش بر می‌خواست گفت : وای بر من، وای بر ما. آن روز برای من کفش‌های پلاستیکی خرید که هنوز جزو ارزشمندترین و تأثیرگذارترین سرمایه‌های من است. مادرم سخت‌کوش و مایه امید و دلگرمی روزهای سخت من بود. بعدها و در روزگار جوانی،  فرش‌فروشی را آغاز کردم. اما این کار چندان با روحیات من سازگار نبود و از آن لذت نمی‌بردم. زیرا من دوست داشتم وارد محیط‌های صنعتی و تولیدی شوم و در آن بخش‌ها به فعالیت خود ادامه دهم. بعد از مدتی به‌اتفاق تنی چند از دوستانم یک واحد تراشکاری را راه‌اندازی کردیم. در آنجا بود که مزیت کارهای گروهی را از نزدیک لمس کردم.

گروه صنعتی و پژوهشی زر با اعتماد به توان سرزمین خود و به پشتوانه 30 سال حضور مؤثر بنیان‌گذارش در عرصه‌های تولیدی و صنعتی، زیرساخت خود را در سال 1372 پایه‌ریزی و در سال 1377 محکم و استوار کار خود را در صنعت آغاز نمود. سپس در سال 1380 برای اولین بار در ایران خطوط تولید آرد سِمولینا را راه‌اندازی کرد. داستان زندگی او را حتما بخوانید.

 

بهروز فروتن

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- بهروز فروتن

( مؤسس صنایع غذایی بهروز) متولد:فروردین‌ماه۱۳۲۴

از زبان خودش بخوانید:

صنایع غذایی «بهروز» را در بدترین شرایط مالی و بدون داشتن سرمایه قابل‌توجهی راه‌اندازی کردم. در دوره‌ای که اغلب تولیدکنندگان از اوضاع بد اقتصادی شاکی بودند هرگز از نابسامانی اقتصادی نترسیدم، بلکه به‌عنوان نماینده کشورم حضوری پررنگ در این صنعت داشتم و فعالیت‌های شرکتم را همچنان ادامه دادم. بسیاری از افراد را می‌دیدم که با کوچک‌ترین ناملایمات اقتصادی یا سیاسی کوله‌بار خود را بسته و به آن‌سوی مرزها می‌رفتند و به‌زعم خود در کشورهای بیگانه ثروت خود را درنهایت امنیت به کار می‌انداختند.

آن‌هایی که تحمل شرایط سخت را نداشتند و از کشور خارج شدند و به قول خودشان قدر گلستان نهادند و در سایه امکانات و حمایت‌های آنجا به همه‌چیز دست یافتند، تنها توان گلخانه‌ای کوچک در گلستانی بزرگ بسازند. ولی آنان که ماندند و ایستادگی کردند در شورها گلستانی بنا نهادند. پیشرفت صنایع غذایی بهروز وقتی برای من معنا پیدا می‌کند که در خاک سرزمینم باشم و محصولاتم را در دست تک‌تک مردم میهنم ببینم.

امروز صنایع غذایی بهروز علاوه بر آنکه بر سر سفره‌های ایرانی جای دارد، شهرتش از مرزها نیز فراتر رفته است. همه این برتری‌ها حاصل دوستی من باکار و سختی است. همیشه با واژه‌های ناامیدی و شکست بیگانه بودم. «شکست» برای من معنایی ندارد، آن را «ناموفقت» می‌دانم. به همین دلیل نیز هرگز از نا موفقیت‌ها نهراسیدم، بلکه از تک‌تک آن‌ها پلی برای پیروزی ساختم.

منبع: تحلیل گران صنعت

 

شاهرخ ظهيري

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- شاهرخ ظهیری

 

شاهرخ ظهیری کارآفرین ایرانی است. وی بنیان‌گذار و مدیرعامل گروه صنایع غذایی مهرام هست. وی همچنین مشاور اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران است. به او سلطان سس هم می‌گویند ؛ پيشگام صنايع غذايي در كشور و بنیان‌گذار كارخانه‌هاي مهرام است.

شاهرخ ظهیری در سال ۱۳۰۹ در شهر ملایر از پدری ملایری و مادری تهرانی زاده شد. خانواده آن‌ها وقتی شاهرخ ۲ ساله بود به تهران، و در ۴ سالگی او به قم مهاجرت کردند و برای چندین سال در آنجا ساکن بودند. شاهرخ ظهیری تحصیلات متوسطه را در این شهر گذراند.

و در زمان اداره مهرام همکاری مستمری با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران داشت و هم‌زمان با برگزاری اولین دوره انتخابات اتاق به عضویت هیئت نمایندگان پارلمان بخش خصوصی درآمده بود. ظهیری بیش از 30 سال است که عضو اتاق بازرگانی تهران است و طی دو دوره اخیر در سمت عضو هیئت‌رئیسه اتاق تهران و به‌عنوان خزانه‌دار اتاق تهران مشغول به فعالیت بود.ایشان در ۲۲فروردین ۹۸ از دنیا رفت.

 

فاطمه مقیمی

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- فاطمه مقیمی

 

سیده فاطمه مقیمی (زاده شهریور ۱۳۳۷ تهران) کارآفرین ایرانی اهل رشت است. او اولین پرزیدنت سازمان جهانی تبلیغات IAA در ایران، عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی و صنعت و معدن تهران است. او دارای مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی و راه و ساختمان، فوق‌لیسانس مدیریت بازرگانی گرایش تحول، دکترای (DBA) مارکتینگ و دکتری تخصصی کارآفرینی بین الملل هست. دکتر مقیمی مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل بین‌الملل سدید بار است و در کارگروه‌های مرتبط با موضوع حمل‌ونقل همکاری‌های زیادی دارد

 مؤسس و مدیرعامل شرکت حمل‌ونقل بین‌الملل است و در کارگروه‌های مرتبط با موضوع حمل‌ونقل همکاری‌های زیادی دارد.

داستان زندگی‌اش هم خالی از لطف نیست. مقیمی قرار بوده مترجم یا معلم زبان باشد. ماجرا از جایی شروع‌شده که مترجم یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی شده است و بعد وقتی صحبت‌های روسایش را ترجمه می‌کرده، فکر کرده که چرا خودش مدیر نشود. همین می‌شود که یک شرکت راه می‌اندازد و باقی ماجرا! را بسیاری از سایت‌ها نوشته‌اند.

 

 

حسین ثابت بکتاش

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- حسین ثابت بکتاش

 

حسین ثابت بکتاش (زاده خرداد ۱۳۱۳ در مشهد) کارآفرین ایرانی و سازنده و مالک پیشین هتل بزرگ داریوش است.

ثابت در سال‌های قبل در جزایر قناری ۹ هتل داشته و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به سبک تخت جمشید در کیش ساخته است. وی، علاوه بر این هتل، چهار هتل دیگر نیز در کیش داشت (هتل‌های هلیا، لاله، تماشا و پانیذ) که از سال ۱۳۸۸ طی دو ـ سه مرحله فروخته شدند. شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعۀ پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم و باغ پرندگان با مساحت بیش از ۶۵ هکتار) متعلق به او بود.

او پس از اخذ دیپلم، برای ادامه تحصیل به اروپا رفت و در رشته‌ی برق و الکترونیک فارغ‌التحصیل شد. در همین دوران بود که به‌صورت اتفاقی گذرش به جزایر قناری افتاد و به گفته خودش، سرنوشت برایش به‌یک‌باره تغییر کرد و درواقع دیدن جزایر قناری به وی کمک کرد تا کسی شود که خودش می‌خواهد.

او می‌گوید: "قبل از آن من تجربه‌ی کار در جزایر قناری را داشتم. جزایر قناری شامل ۵ جزیره است، یک روز حین پرواز با هلی‌کوپتر، توفان شد و مجبور شدیم دریکی از جزایر فرود بیاییم. جزیره‌ای بود بی‌آب‌وعلف که هیچ‌چیز در آن نبود، جز یک ساحل زیبای ۳۰ کیلومتری. ۴ جزیره‌ی دیگر آباد بودند و فقط این جزیره متروک بود. یک هفته در آن جزیره ماندم و به مطالعه در مورد آن پرداختم. رفته‌رفته کار آباد کردن آن جزیره را آغاز کردم: خیابان‌کشی و درخت‌کاری کردم و ساخت‌وساز را شروع کردم."

 او می‌گوید : " وقتی وارد کشورم شدم، فهمیدم که ایران به لحاظ قابلیت‌های توریسم در رده‌ی ده کشور اول دنیا قرار دارد، ولی ازنظر استفاده از این قابلیت‌ها، در ردیف ۱۰ کشور آخر دنیاست! این بود که با تمام وجود شروع کردم به کار. هتل داریوش را با این ذهنیت ساختم."

آقای ثابت بکتاش راجع به کمک گرفتن از دولت و بانک‌ها هم نظرات جالبی دارد:

"من تابه‌حال مزاحم بانک نشده‌ام و انتظار هیچ‌گونه تسهیلاتی نداشته‌ام به این دلیل ساده که با نرخ سود رایج در بانک‌های کشور، فعالیت در زمینه‌ی هتل‌سازی توجیه ندارد. مزاحم دولت هم نشده‌ام چون مشکلی نداشته‌ام."  منبع:مسیر ایرانی

 

 

"احد عظیم زاده"

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- احد عظیم زاده

 

احد عظیم زاده، مدیرعامل شرکت خانه فرش عظیم، در سال 1336 در روستای اسفنجان از توابع اسکو متولد شد. هفت‌ساله بود که دست روزگار، پدر را از او گرفت و شرایط مالی ، پشت دار قالی نشاندش تا از تحصیل بازماند. او خریدوفروش قالی و قالیچه را در حد روستایش از چهارده‌سالگی آغاز کرد و طی چهار سال توانست یک‌چهارم مغازه‌ای در تبریز بخرد اما عشق به فرش و فرش‌بافی او را در اندیشه بازاریابی جهانی انداخت تا راهی آلمان شد. در آنجا از وضعیت بازارهای سوئیس باخبر گشت و پشتکار بی‌دلیلش ، او را عازم ژنو کرد. تجارب و دستاوردهای این سفر سبب شد که پس از بازگشت به ایران، فرش گرد را اختراع کند که به‌یک‌باره صنعت قالیبافی را متحول کرد. عظیم زاده، با تأسیس دو کارخانه قالیبافی در اسفنجان و تبریز، اهداف بلندش را پیش می‌برد تا اینکه با سفر دوباره به کشورهای اروپایی، جویای سلیقه آنان درباره قالی‌های ایرانی شد و پس از بازگشت به ایران و گشایش مغازه‌ای در بازار بزرگ تهران، قالی‌هایی بافت که بیش‌ازپیش منطبق بر سلیقه جهانی بود. این امر موجب شد در سال 1380 با دریافت تندیس طلایی از کشور انگلستان، به‌عنوان بهترین تولیدکننده فرش‌های دستباف ایرانی معرفی شود. به دنبال این موفقیت، هم‌زمان با افتتاح نمایشگاه دائمی فرش در خیابان پاسداران تهران، شرکت خانه فرش عظیم را ثبت نمود؛شرکتی که امروزه به‌عنوان برند (brand) عظیم زاده، جزو برترین برندهای کشور است و علاوه بر دریافت چندین تندیس از سراسر جهان و گواهینامه ISO 9001 ، به‌عنوان صادرکننده نمونه کشوری، برای پنج سال متوالی انتخاب‌شده است. از سال 1394، شعبه اصلی و فروشگاه مرکزی شرکت خانه فرش عظیم، به خیابان فرشته انتقال‌یافته است. سرگذشتش را حتما بخوانید.

 

محمد صدر هاشمی نژاد

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- محمد صدر هاشمی نژاد

 

صاحب 60 شرکت و یکی از بزرگ‌ترین پیمانکاران راه‌ساز و سدساز کشور است. او در سال 1329 در روستای هنزای کرمان متولدشده است.او از مؤسسان اولين بانك خصوصي كشور (بانک اقتصاد نوین) و رئیس هیئت‌مدیره همان بانك، همچنین مدیرعامل شركت توانمند ساختماني استراتوس است.صدر هاشمی بارها موردتقدیر رسمی قرارگرفته است.

از زبان خودش داستان کسب‌وکارش را بخوانید:

من حدود 60 شرکت را زیرپوشش و مدیریت مستقیم و غیرمستقیم خودم دارم و 10 هزار نفر برایم کار می‌کنند. اگر یک انسان بدون پشتکار باشد و در ابتدای یک داستان قرار بگیرد، سختی‌ها را تحمل نمی‌کند و از آن فرار می‌کند؛ اما اگر مثل من با این فرمول‌ها و سماجت وارد ماجرا شود و به وسط موضوع برسد، می‌بیند که راهی نیست یا باید برگردد یا باید جلو برود.

من همیشه مسیر روبه‌جلو را انتخاب کرده‌ام. با خودم می‌گفتم با برگشتن من که چیزی درست نمی‌شود. فقط خسارت وارد می‌شود و 10 هزار نفر بیکار می‌شوند. پس بگذار به جلو بروم تا اگر به ساحل رسیدم، 10 هزار نفر هم‌پشت سرم نجات پیداکرده باشند. او یک بنیاد برای گسترش آموزش‌وپرورش در کشور تأسیس کرده است. خود او دراین‌ارتباط می‌گوید: فکر می‌کنم اصلی‌ترین نیاز ما در کشور آموزش‌وپرورش به‌ویژه در مناطق محروم است تا استعدادهای ناب و خالص و پاکیزه و زیبا را کشف کند. هدفم را روی این کار متمرکز کرده‌ام. من خیلی پروژه‌های بزرگی را در این کشور اجرا کردم. راه‌آهن اصفهان ـ شیراز، سد تالوار، سد ارسباران، اتوبان قم - کاشان، پروژه 7000 واحدی خانه‌سازی در ونزوئلا و... اما این کار آموزش‌وپرورش را بزرگ‌ترین کار خودم می‌دانم و حساس‌ترین آن. من روزهای سختی را پشت سر گذاشتم تا به اینجا رسیدم.

داناترین آدم روی زمین که عقلش عالی است، اگر در حد حرف باقی بماند و ایستادگی و ایستادگی و ایستادگی را یاد نگیرد، هیچ کاری از پیش نمی‌رود. توجه کنید تمام انسان‌های موفق اشتباهات فراوانی کرده‌اند و در تدریج و ستیز زمان آموزش‌دیده‌اند. لذا توصیه‌ام این است که آن فرمول جادویی من را همیشه به کار ببریم و بدانید معجزه می‌کند، در زندگی من که معجزه کرد... آنچه باعث شد من دنبال کارهای بزرگ بروم این بود که احساس می‌کردم برای ارضای خودم و روح خودم پول کافی نیست. باید به‌عنوان یک کارآفرین کارهایی انجام بدهی که قشر بیشتری از مردم در آن مشارکت داشته باشند. من نوعی سرمایه‌داری عمومی را در این کشور تعریف و اجرا کردم. منبع: ایران پلیمر

 

غلامعلی سلیمانی

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- غلامعلی سلیمانی

 

او زاده ۲۵ خردادماه ۱۳۲۵ در آمل و بنیان‌گذار کاله است. کارآفرین و مدیر اهل ایران، بنیان‌گذار هلدینگ سولیکو است. سولیکو دارای بیش از ۲۰ زیرمجموعه هست که شرکت فراورده‌های لبنی کاله بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین آن محسوب می‌شود. سلیمانی در سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ که به‌صورت جدی کار را شروع کرد، دو شرکت تأسیس کرد، یک شرکت پروفورم و شرکت دیگری هم به نام مارکتینگ سرویس. اند. ریسرچ به معنی ایران شما که با یک آمریکایی و یک هندی تأسیس کرده بود. سلیمانی بعدها در سال ۱۳۵۶، در مکان فعلی شرکت کاله کار خود را با توزیع شیر آغاز نمود، او این مکان را از خواهر بزرگ‌ترش اجاره کرده بود. پخش سوسیس و کالباس را با شرکت کالباس سازی گیلان آغاز کرد. سلیمانی بعدها با میکائیلیان همکاری نمود و بعد در مغازه‌ای به تولید همبرگر مشغول شد و بعد شرکتی در شیراز به نام دمس بنیان نهاد. در همان اوایل انقلاب، وزیر وقت آن زمان وزارت صنایع، معادن از سلیمانی درخواست نمود تا برای حل اختلاف وزارتخانه و شیلات ایران به جنوب کشور برود و محصولات دریایی را تولید کند. او به دَیِر، بوشهر و چند شهر دیگر رفت تا مشکلات پیش‌آمده را از میان بردارد. سلیمانی در این سفر متوجه حجم بالای ماهی دور ریخته شده در این کارخانه‌ها شد و برای این موضوع هم راه‌حلی پیدا کرد. در تهران، یکی از کارخانه‌ها مجهز به دستگاه جداسازی گوشت از استخوان شد تا با استفاده از آن استخوان‌های ماهی را از گوشت جدا نماید. سلیمانی پس از مدتی در سال ۱۳۷۰ شرکت لبنی کاله را به‌عنوان یکی از شرکت‌های گروه سولیکو تأسیس کرد. او در حال حاضر صاحب ۴۰ شرکت و ۲۰ کارخانه است. سلیمانی تنها ایرانی است که توانسته با شرکت‌های بزرگ غذایی و صنعتی جهان مانند نستله، دنون، کمپینا، بل، هکلند و ایمی برای همکاری صحبت دوجانبه داشته باشد. سلیمانی در ورزش هم سرمایه‌گذاری بزرگی انجام داد و باشگاه ورزشی کاله را بنیان‌گذاری کرد.

 

آقای یونس ژائله

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- یونس ژائله

 

یونس ژائله  مالک کارخانه شیرین عسل است او متولد سال ۱۳۴۱ در تبریز است ، دبیرستان را در تبریز گذرانده و با شروع جنگ تحمیلی به جبهه رفته و سال ۱۳۶۲ برای تحصیل وارد دانشگاه تبریز شد و تا ۱۲۷ واحد در رشته بیهوشی گذرانید ، فعالیت تولیدی خود را از سال ۱۳۷۱ با تأسیس واحد تولیدی کوچکی در شهرک صنعتی تبریز که آن موقع جدیداً تأسیس‌شده بود و هنوز بیابانی بیش نبود ، شروع نمود و هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنعت بیسکویت و شکلات را بنام شیرین عسل هدایت می‌کند. علاوه بر آن به خرید شرکت سالمین پرداخته و نیز شرکت‌های فراوری کاکائو و پخش سراسری ایران را تأسیس نموده است. در گروه یونس ژائله حدود ۸۷۰۰ نغر مشغول کار بوده و سال ۸۴ ،حدود ۳۰ میلیون دلار صادرات داشته‌اند و از پروژه‌های آینده ایشان تأسیس یک شرکت کشت و صنعت است. یونس ژائله در خانواده‌ای پرجمعیت در تبریز به دنیا آمد. پدرش، نظامی بود و با خانواده ۸ نفره اش دائم در شهرهای مختلف نقل‌مکان می‌کرد. با شروع جنگ تحمیلی، یونس ژائله به جبهه رفت و ۲۴ ماه در منطقه کردستان خدمت کرد. در سال ۶۴ وارد دانشگاه علوم پزشکی تبریز شد هم‌زمان مغازه کوچکی نیز در تبریز اجاره کرد تا مواد غذایی بفروشد. یونس جوان که در این زمان کسب‌وکار را از صفر شروع کرده بود، به‌تدریج نبوغ تجاری خود را نشان داد و بعد از گذراندن ۱۲۷ واحد، تصمیم گرفت دانشگاه را رها کند و آینده خود را در تولید و تجارت بسازد. در سال ۷۰ یونس ژائله در شرایطی که نمایندگی فروش برندهای بزرگ غذایی را به دست آورده بود، به فکر تولید افتاد و در سال۷۱ اولین خط تولید بیسکوئیت‌های کرم‌دار راه انداخت. یونس ژائله طی ۲۰ سال گذشته با خرید و سودآور کردن شرکت‌های زیانده و راه‌اندازی خطوط تولید جدید از دامداری و مرغداری گرفته تا صنایع بسته‌بندی و پخش، کسب‌وکار خود را دائماً به‌صورت افقی و عمودی توسعه داده است به‌طوری‌که امروزه ۸۷۶۰ نفر به‌طور مستقیم در خطوط تولید یا فروشگاه‌هایش کار می‌کنند، محصولاتش به ۶۵ کشور دنیا صادر می‌شود و هرروز ده‌ها تریلی بزرگ محصولاتش را از آذربایجان شرقی به کشورهای منطقه و سراسر ایران پخش می‌کنند.

 

 

محمدرضا دیانی

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- محمدرضا دیانتی

 

متولد ۱۷ آذرماه سال ۱۳۵۴ در شهر اصفهان است. وی در حین تحصیل در حوزه علمیه قم، به توصیه آیت‌الله میرزا جواد تبریزی برای کمک به توسعه فعالیت‌های صنعتی پدر که بسترساز گسترش اشتغال‌زایی برای جوانان منطقه می‌شد، به زادگاه خود بازگشت.

او مالک کارخانه اسنوا است که حداقل 110 نوع لوازم‌خانگی در کارخانه‌هایش تولید می‌شود. گروه لوازم‌خانگی انتخاب به او تعلق دارد. او چندی پیش شرکت دوو کره جنوبی را نیز خریداری کرد. گروه او 3 هزار و 500 فرصت شغلی در اصفهان ایجاد کرده است. مساحت مجموعه او 45 هزار مترمربع است و 17 شرکت زیرمجموعه گروه انتخاب است. گروه او در اروپای شرقی و غرب آسیا هم دفاتری دارد. دیانی از باسابقه‌ترین فعالان صنعت لوازم‌خانگی در کشور است.

 کسب عناوین برتر ملی همچون واحد نمونه صنعتی، واحد برتر استاندارد، مرکز نمونه تحقیق و توسعه، کارآفرین برتر، دریافت عالی‌ترین نشان رعایت حقوق مصرف‌کنندگان و دریافت گواهینامه‌ها و استانداردهای بین‌المللی در حوزه‌های گوناگون فعالیت ازجمله جایزه کیفیت اروپا نشانگر استواری گروه درراه رسیدن به آرمان‌های متعالی و چشم‌انداز خود هست.

 

 

مصطفی رستمیان

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- مصطفی رستمیان

 

در میان تولیدکنندگان طلا و جواهر، ایران زر از  خوش‌نامی و اعتبار خاصی برخوردار است، و بازار طلا برای کارهای این شرکت جایگاه ویژه‌ای بازکرده است، به‌طوری‌که در بازار کمتر کسی است که بانام و کارهای برند "ایران زر" ناآشنا باشد.

آوازه ایران زر از مرزهای کشورمان نیز فراتر رفته است و کارهای این شرکت هم‌اکنون به 10کشور جهان علیرغم تمام تحریم‌ها صادر می‌شود.

ایران زر را می‌توان با اطمینان بزرگ‌ترین کارخانه طلاسازی خاورمیانه معرفی کرد.

حاج مصطفی رستمیان، این پیر صنعت طلا و جواهر کشورمان از فراز و نشیب‌های زر ایران، و " ایران زر" می‌گوید، دعوت مصاحبه با سایت طلا را با اشتیاق و به گرمی می‌پذیرد وی باتمام اعتبار و نام‌آوری‌اش متواضعانه و صمیمانه برمی‌خیزد و به‌تنهایی از ما پذیرایی می‌کند.

این استاد بااخلاق عرصه طلا و جواهر از موفقیت‌های خود می‌گوید و می‌گوید که چگونه با احترام به مردم و مشتری مداری پله‌های رشد و ترقی را یکی پس از دیگری طی کرده است.

مصطفی رستمیان که از سال 59 تابه‌حال به تولید مصنوعات طلا مشغول است، از رازهای موفقیت در این کار می‌گوید، و خاطرنشان می‌کند: اگر در هر حرفه‌ای کار را برای کار دوست داشته باشیم موفق هستیم ولی متأسفانه امروزه اکثراً" کار را برای درآمد دوست دارند.

وی می‌گوید:ما آبرویمان را بر روی هیچ مبلغی معامله نمی‌کنیم، عیار 50 سال قبل ما با عیار حال حاضر ما هیچ فرقی نمی‌کند و همچنان دقیق است.

برخی مشکلاتی که صنعت ما با آن درگیراست، از طرف افرادی است که خارج از صنف به کار طلا و جواهر آمده‌اند و به چیزی جز منفعت خود فکر نمی‌کنند.

مدیرعامل شرکت ایران زر به سایت طلا اعلام می‌کند:در کار شماره یک، اخلاق است، احترام به مردم، احترام به مشتری، حرف مشتری را جدی گرفتن از اصول هر کار و کار طلا و جواهر است، در کار هیچ موقع گلایه نمی‌کنیم، بلکه با تلاش و پشتکار تمام مشکلات را حل می‌کنیم. مشکلات همیشه بوده است و مهم نحوه برخورد با مشکلات است.

منبع: طلا دات آی آر

 

 

غلامرضا ابراهیمی

 بزرگان کسب و کار ایران و جهان- غلامرضا ابراهیمی

 

غلامرضا ابراهیمی مالک شرکت زرین غزال است. از او به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین کارآفرینان شیرازی یاد می‌شود که کسب‌وکارش را با سرمایه اندک آغاز کرد.

شرکت زرین غزال Zarrin Ghazal تولیدکننده بستنی بانام تجاری دایتی و لبنیات بانام تجاری آپادا هست. این شرکت تولید بستنی را از سال ۱۳۸۴ و تولید لبنیات را از سال ۱۳۸۷ آغاز نمود.

بر اساس آمار سال ۱۳۸۹ بیش از ۸ هزار نفر در این مجموعه مشغول به کار بوده‌اند. گروه صنعتی زرین غزال بیش از ۶۰ نوع بستنی تولید می‌کند و روزانه ۵۰۰ تن ظرفیت فرآوری شیر دارد. در سال ۱۳۸۹ حدود ۴۰ درصد بازار بستنی و لبنیات ایران به دایتی تعلق داشت و در زمینه صادرات بستنی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز بازار بسیار خوبی داشت و دوغ تولیدی این شرکت به کشورهای کویت و بحرین صادر می‌شود. منبع: ساتین

 

 

ممنونم که با خردمندان همراه هستید.

هادی آقاجانلو

لطفا این مطالب را نیز مشاهده نمایید:

 
 
 
 

 

  822        1        رایگان       بازدید : 1757
بازدید : 1733
بازدید : 1678
بازدید : 1273
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید