"قهر باخدا" به دلیل ندانستن خلأ بین عمل تا نتیجه

"قهر باخدا" به دلیل ندانستن خلأ بین عمل تا نتیجه

 

یکی از موضوعاتی که واقعاً دوست داریم سریع و پیوسته مشاهده کنیم،نتیجه دلخواه اعمالمان است. دوست داریم هر عملی که انجام می‌دهیم مخصوصاً اعمال مهم و خوبی که ازنظر خودمان  برای رسیدن به خواسته‌هایمان می‌کنیم، سریعاً نتیجه دلخواه ما را ایجاد کند. و برآورده نشدن انتظارات ما درزمانی که انتظارش راداریم یکی از ترس‌ها و ناراحتی‌های بزرگ ماست. وقتی، نیاز و انتظار ما برآورده نمی‌شود از دست صاحب‌اختیار و برنامه‌ریز جهان، خدای عظیم ناراحت می‌شویم یا قهر می‌کنیم و یا سر به نافرمانی می‌گذاریم و شاید دستوراتش را که همان واجبات و مستحبات است، یا انجام نمی‌دهیم و یا با اکراه انجام می‌دهیم. درست مانند کودکی که از پدر و مادرش قهر می‌کند و شروع به دادوبیداد می‌کند، ما هم همین‌طور رفتار می‌کنیم. رفتاری می‌کنیم که دقیقاً نشان می‌دهد کودک درونمان اختیار ما را برعهده‌گرفته و احساسات غلطش را به‌شدت بروز می‌دهد.

 

یکی از دوستانم داستانی را تعریف می‌کرد که بی‌ارتباط با بحث ما نیست، می‌گفت:

" در روستای ما فردی است که در سنین میان‌سالی قرار دارد، بااینکه فردی معتقد است، ولی نمازش را نمی‌خواند!

 در توضیح دلیل این کار می‌گوید، چند سال قبل در زمستانی گرگ‌ها به آغل من حمله کردند و گوسفندان مرا دریدند. من  خانه بودم و خبری از بیرون نداشتم همه دارایی‌ام از بین رفت، من از دست خداوند ناراحتم او باید از گوسفندان من مراقبت می‌کرد، مگر من چه گناهی کرده‌ام که گوسفندانم را گرگ درید؟"

 

این رفتارها و رفتارهای مشابه ناشی از احساس بیچارگی است، حتی اگر رفتاری مثل انتقام هم نشان بدهیم بازنشان دهنده احساس بیچارگی و ضعف عزت‌نفس ماست. خداوند انسان نیست، قوانین و سیستم مخصوص خودش را دارد، با هیجان منفی و شدید ما نه می‌شود ترسی در او ایجاد کرد و نه احساس شفقت و دلسوزی هیجانی، خداوند شدیداً قانونمند است و جهانی با قوانین ثابت و با حدود و روش‌های مشخص آفریده است و به خاطر احساسات ما قوانینش را تغییر نمی‌دهد.

 

قهر با خدا

 

می‌خواهم جوابی برای موضوع برآورده نشدن انتظارات ما درزمانی که انتظارش راداریم بدهم، اما قبل از آن صلاح می‌دانم توضیحی کلی را خدمت شما عرض کنم.

 خداوند خودش می‌فرماید برای هر موضوع و اتفاق و شرایطی برنامه‌ای را با مقدار و حدود مشخص تعیین کرده است و همه‌چیز در جهان دارای قاعده و اصول است.  قطعاً این قواعد و اصول تغییر نمی‌کند و ما با استثنایی در مسائل زندگی که انواعی از نتایج را برای یک موضوع با متغیرها و شرایط یکسان ارائه بدهد مواجه نخواهیم شد.

مشکل اصلی ما در جهان ندانستن قوانین جهان است! جهان در دو گروه مشخص دارای قوانین مشخصی است اولی قوانین فیزیکی و قابل‌مشاهده و دومی قوانین متافیزیکی و در ظاهر غیر قابل‌مشاهده. همه آن‌ها به بهترین نحو در حال عمل هستند و باکیفیت کامل و دقیق، نتیجه‌ی مربوط به خودشان را ایجاد می‌کنند. ما دیدگاه‌های خود راداریم اما جهان بر اساس دیدگاه‌های ما برنامه‌ریزی نشده است. جهان بر اساس اصول و اراده خداوندی عادل و قادر طراحی‌شده است و خاصیت رحمانیت و رحیم بودن خداوند بر آن حاکم است. جهان قوانین مهم و مشخصی دارد. موضوع مهم‌تر برای ما انسان‌ها این است که ما باید قوانین جهان را بشناسیم و با آن هماهنگ شویم نه اینکه جهان با ما هماهنگ شود.

تصور هماهنگی قوانین جهان با تصورات و انتظارات ما اشتباه بزرگ ماست.

هنوز بسیاری از قوانین جهان را نشناخته‌ایم و شاید عمر ماهم کفاف شناخت کامل آن‌ها را ندهد، چاره کار در استفاده از راهنمایی‌هاست، دو نوع راهنمایی در دسترس داریم، اولین نوع  راهنمایی حاصل از تجربیات بشری یا آزمون، خطا و تفکر است که روزبه‌روز در حال کامل‌تر شدن و تغییر رنگ و چهره دادن است، نظرات، فرضیه‌ها، قوانین، عقاید، نتایج پژوهش‌ها و ... راهنمایی‌های خوبی در اختیار ما قرار می‌دهند، هرچند کامل نیستند، ولی عصاره زحمات نسل الآن و گذشته ماست و ارزشمندترین میراث فرهنگی جهان ماست. دومین نوع راهنمایی‌ها، سخنان و نوشته‌های فراتر از ذهن ماست، مطالبی که معروف به صحبت‌ها و آیات الهی هستند. این صحبت‌ها از مشرق زمین و فرهنگ تائو و فرهنگ بودا، هندوئیسم تا ادیان ابراهیمی، عقاید قبایل سرخ‌پوست و یا عقاید قبایل آفریقایی در همه‌جا اثراتی از خود دارد.

در بین همه این فرقه‌ها و دین‌ها ادیان ابراهیمی بیشترین طرفدار رادارند و بیشترین ارتباط باخدای یکتا در آن‌ها مطرح است. راهنمایی‌های موجود در این ادیان می‌تواند برای برخورد با جهان و آشنایی با قوانین جهان بسیار مفید باشد.

ازنظر من کامل‌ترین راهنمایی برای آشنایی با قوانین جهان و بهترین کمک برای رهایی از موضوع آزمون‌وخطا برای شناخت قوانین جهان استفاده حداکثری  و موشکافانه از مطالب قرآن است. کتابی که هنوز برای درک کامل آن راه زیادی در پیش داریم، اما خب

" آب دريا را اگر نتوان كشيد           هم به‌قدر تشنگی بايد چشيد"

 

 امیرالمومنین  چه زیبا در خطبه 18 نهج‌البلاغه، می‌گوید: «وَ إِنَّ القُرآنَ ظَاهِرُهُ أَنِيقٌ، وَ بَاطِنُهُ عَمِيقٌ، لاَ تَفْنَي عَجَائِبُهُ، وَلاَ تَنْقَضِى غَرَائِبُهُ، وَلاَ تُكْشَفُ الظُّلُمَاتُ إلاَّ بِهِ؛ به‌راستی‌که ظاهر قرآن زيبا و باطن آن ژرف است، شگفتي‌هاي آن فناناپذیر و اسرار آن تمام‌نشدني است و تاريكي‌ها بدون آن برطرف نخواهد شد».

من وظیفه خودم را خواندن قران در حد توان و تا حدی که میسر است، می‌دانم. و به همه دوستان هم این توصیه رادارم، حیف است چنین گنجی در اختیار ما باشد و وقتمان را در جای دیگر سپری کنیم. علی‌الخصوص اینکه وظیفه ماست که قوانین جهان را بفهمیم و معتقدم ریشه همه قوانین مهم زندگی در قرآن آمده است.

 

برگردیم به موضوع اصلی بحث یعنی، برآورده نشدن انتظارات ما درزمانی که انتظارش راداریم و ناراحتی ما از وجود چنین موضوع ناخوشایند:

دلگیری از خداوند و ناراحتی از او آن‌قدر برای ما عادی است که جزئی از خصلت‌های انسانی ما شده است، از طرفی معتقد به عدل و رحمت خدا هستیم و از طرفی دلگیر از نتیجه نگرفتن‌ها، سؤالات زیادی داریم که چرا دعایمان برآورده نمی‌شود؟ چرا خواسته و نیازما سروقتش برآورده نمی‌شود؟ و هزاران چرای ناخوشایند دیگر.

برای مطالعه ادامه مقاله لطفا وارد پنل عضویت خود شوید و یا اینکه عضو شوید و آن را دانلود کنید 

لطفا این مطالب را نیز مشاهده نمایید:

"آیا خداوند دوست دارد که ما ثروتمندتر شویم؟"

توکل به خدا یعنی چه؟

خدایا شُکرهایی که شُکرگزاری نیستند! 

چرا بخشش‌های ما منجر به ورود ثروت بیشتر به زندگی ما نمی‌شود؟ 

 
 

 

  347        0        ویژه اعضا         

بازدید : 1726
بازدید : 1699
بازدید : 1637
بازدید : 1235
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید