15 موضوع مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی که شاید هیچ کس به شما نگوید

15 موضوع مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی که شاید هیچ کس به شما نگوید

(کسب ‌و کار اینترنتی راه‌ اندازی نکنید! اگر این ها را نمی دانید)

 

یکی از خصلت‌هایی که زیاد در بین افراد مشاهده می‌شود، تبعیت و الگوبرداری بدون تفکر و توجه کافی از شرایط روزگار است. طبیعتاً کسب‌وکار هم از این موضوع مستثنا نیست. چند وقتی است که هر جا قدم می‌گذارم و بحثی در مورد راه‌اندازی کسب‌وکار ارائه می‌دهم، یکی از اولین سؤال‌ها و تقریباً سؤال ثابت این است: " چگونه کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی کنم؟"

تفکری عمومی که تقریباً در حال اپیدمی شدن در جامعه جهانی است که در آن می‌گوید: "هرکسی می‌تواند کسب‌وکار اینترنتی شروع کند" و این جمله اگر نگویم غلط است با اطمینان صد در صد می‌گویم ناقص است.

شاید هر فردی بتواند کسب‌وکار اینترنتی آغاز کند اما مطمئناً هر فردی نمی‌تواند کسب‌وکار اینترنتی موفق آغاز کند و مهم‌تر از آن، هر فردی نمی‌تواند کسب‌وکار اینترنتی موفقی را برای مدت‌زمان زیادی ادامه بدهد.

قانون مهمی در جوامع وجود دارد، و آن قانون عرضه و تقاضا است وقتی افراد زیادی خواهان کالا یا خدمتی باشند، ارائه آن کالا یا خدمت رو به ازدیاد می‌گذارد و در این حالت احتمال دارد عرضه خدمت یا کالاهای کم کیفیت و مشابه، گوی سبقت را از خدمت و کالای اصلی بگیرد و افرادی که آن‌ها را تهیه‌کرده‌اند به هدف اصلی خود نرسند.

کسب و کار اینترنتی

از طرف دیگر اصل تعادل عرضه و تقاضا می‌گوید: بالاخره بعد از مدتی که تب یک موضوع فروکش کرد و عرضه‌ها بیش‌ازحد شد و تقاضای عمده تأمین شد، بین عرضه و تقاضا تعادلی نسبی برقرار می‌شود و هرگونه تغییر دیگری در این تعادل مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و با مرور زمان بازار یک کالا یا خدمت از تب‌وتاب می‌افتد. در این موقع است که بسیاری از فروشندگان واسطه و خریداران پایین‌دستی ضرر می‌کنند. این تعادل دیر یا زود در هر کسب‌وکاری اتفاق می‌افتد.

در مورد کسب‌وکار اینترنتی نیز این دو موضوع اتفاق خواهد افتاد و در بسیاری از موارد اتفاق افتاده است. زمانی که توجه عموم به یک موضوع جلب می‌شود از سود آن موضوع کاسته خواهد شد و افراد حاضر در آن کسب‌وکار وارد اقیانوس قرمز خواهند شد اقیانوسی که در آن بقا نیاز به استراتژی جنگی دارد و پیدا کردن اقیانوس آبی و ایجاد چنین فضاهایی تا موقع ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا کار سخت وگاها طاقت‌فرسایی خواهد شد.

در جوامع کوچک و دورافتاده هم بحث درآمد از اینترنت، کسب‌وکار اینترنتی و تجارت الکترونیک در حال رشد و موردتوجه است. بسیاری از افراد تفاوت این موضوعات را نمی‌دانند اما احساس می‌کنند اینترنت می‌تواند فضای درآمدی جدیدی را با سودآوری زیاد برایشان ایجاد بکند. به همین دلیل به نحوی به این بازار مکاره گوشه چشمی دارند.

فضای اینترنت فرصت‌های راه‌اندازی کسب‌وکار، درآمد و ارائه خدمت و کالا را متحول کرده است و این جای هیچ بحثی ندارد،  فضای اینترنت شغل‌های جدید و زیادی را به‌صورت بالقوه در اختیار افراد قرار می‌دهد. در ضمن اکثریت قبول داریم که می‌شود از اینترنت درآمد کرد. اما موضوع بسیار مهمی که هنوز به آن توجه نمی‌کنیم این است" هر مسیر کسب‌وکاری و هر نوع از کسب‌وکار برای موفقیت نیاز به عبور موفق از مسیرگذار دارد "و اگر این عبور به‌درستی اتفاق نیفتد، سرمایه و تلاش فردی که در این جهان مجازی حضور پیدا می‌کند به‌احتمال خیلی زیاد مثل شبنمی که صبح با گرم شدن زمین ناپدید می‌شود، خیلی زود از بین خواهد رفت.

 کسب وکار اینترنتی

 

اگر شما جزو آن دوستانی هستید که می‌خواهید کسب‌وکار اینترنتی آغاز کنید، بهتراست به 15 موضوع زیر کاملاً توجه کنید:

1-کسب‌وکار اینترنتی به‌هیچ‌عنوان مثل راه‌اندازی مغازه در قسمت شلوغ شهر نیست، بسته به توانایی‌های شما و نگرش‌ها و نحوه انجام کارهای لازم برای ارائه محصول و خدمات احتمال دارد در این کسب‌وکار دیده شوید و یا کلاً به چشم نیایید.

2- سئو یا بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو و رعایت اصول آن، تبلیغات داخل کانال‌ها، پیج ها و سایت‌های معروف در کسب‌وکار اینترنتی مهم هستند، اما بیشتر از اینکه برای شما پول‌ساز باشند برای سایرین عامل درآمدزایی هستند.

3- کسب‌وکار اینترنتی به‌هیچ‌عنوان تأسیس یک سایت یا پیج یا کانال و خرید اعضا و ارائه یا فروش خدمت یا کالا و سپس سودآوری میلیونی نیست.

یا به‌هیچ‌عنوان تأسیس یک سایت یا پیج و کانال و خرید اعضا و انجام سئو و سپس قرار دادن تبلیغات در آنجا و درآمد از این کار نیست. اصلاً این نوع از نگرش کلاً غلط است هرچند در ظاهر اکثر کسب‌وکارهای اینترنتی مخصوصاً در شبکه‌های اجتماعی این‌گونه به نظر می‌رسند.

4-کسب‌وکار اینترنتی با کلک زدن و برگزاری مسابقه یا قرعه‌کشی‌های سوری راه نمی‌افتد، و مورد استقبال قرار نمی‌گیرند.

5- اعتماد به شما و قبول کردن شما به‌عنوان یک مجموعه و هزینه کردن افراد برای خدمت یا کالای شما به‌هیچ‌وجه آسان نیست. تا روح کسب‌وکارتان شکل نگیرد اعتمادی در کار نیست.

6 – آن‌قدر مطالب و موضوعات نادیدنی و برنامه‌ریزی‌های حرفه‌ای در کسب‌وکارهای بزرگ وجود دارد که برای کسب‌وکار کوچک یا تازه‌کار در اینترنت، مبارزه سخت و آزاردهنده است.

7- ایده شما و حتی نحوه عملکرد و پشتیبانی شما در مراجعه افراد تقریباً مهم نیست. بسیاری از افراد فکر می‌کنند ایده‌شان خیلی عالی است اما نمی‌دانند که هم‌زمان یک ایده احتمال دارد به ذهن بیشتر از 17 نفر برسد و یا در کوتاه‌ترین زمان ممکن ایده فرد کپی شده و قوی‌تر از خود فرد صاحب ایده ارائه شود. روی ثبات و تمرکز ایده‌تان برنامه داشته باشید.

8- بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی یک "کار" هستند و "شغل" نیستند! می‌دانید منظورم از شغل و کار چیست؟ کار، انجام امور، فعالیت، صرف وقت و هزینه برای تقریباً هیچ ازلحاظ مالی است و شغل یعنی انجام کار برای درآمد مالی است. یادتان باشد برای به دست آوردن پول از اینترنت اگر اجباری مبنی بر پرداخت پول نباشد عموم افراد حاضر به هزینه کردن نیستند، هرچند خدمت وکالای شما یک موضوع بسیار عالی و خاص باشد.

9- اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق افراد دقیقاً مثل من و شما دوست دارند اطلاعات، آموزش‌ها و مطالب موردنیازشان را رایگان دریافت کنند. انتظار رایگان بودن مطالب و اطلاعات در نظر عموم افراد یک موضوع کاملاً عادی و بدیهی است. کمتر فردی حاضر است برای مطالب و محتواهای اینترنتی هزینه بکند. البته یادتان باشد ارائه مطالب رایگان و درآمد از تبلیغ در کنار آن‌ها هم زیاد به‌صرفه نیست.

10- پرسنال برندینگ و یا سلف برندینگ ( برند سازی شخصی) در اینترنت کار آسانی نیست، با پوششی متفاوت، ارائه چند جمله متفاوت و یا ارائه چند خدمت و کالای موقتی اصلاً به چشم نمی‌آیید تا چه برسد به اینکه متفاوت دیده شوید و مورد تائید و استقبال قرار گیرید.

11- موسسه، سازمان یا حتی استاد درجه‌دو بودن و یا ارزان‌فروش بودن یک نوع خدمت و اطلاعات برای شما بازار زیادی ایجاد نخواهد کرد. در بسیاری از مواقع سایت‌ها یا افرادی که از آن‌ها داده و اطلاعات می‌گیرید هم‌زمان با شما به‌عنوان سایت یا استاد مرجع یا الگوی اصلی در اینترنت به‌صورت قدرتمند حضور دارند و فرصت دیده شدن به شما نخواهند داد.

12-صرف اینکه شما به یک موضوع معتقدید و احساس می‌کنید مسئله خیلی مهمی است و برای ارائه خدمت و کالا در آن زمینه تلاش می‌کنید و خلاقیت دارید عامل استقبال افراد نمی‌شود. مگر اینکه  در حلقه پیروان  خود دیده شوید.

13- در دنیا قانون تعادل سرمایه با درآمد حاکم است و این قانون می‌گوید: "تعادلی بین میزان درآمد، و میزان سرمایه‌گذاری‌های لازم برای کسب‌وکار وجود دارد، این تعادل همیشه برقرار است"هیچ موقع آن را فراموش نکنید.

14- راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی و فروش کالا و خدمت مربوط به آن نیاز به مهارت بسیاری دارد، این کار بسیار سخت‌تر از کسب‌وکارهای فیزیکی و حاضر در سطح شهر است و محل حضور کسب‌وکار شما دنیایی بسیار وسیع، پیچیده و با قوانین مخصوص به خود است.

15- این دروغی بیش نیست که بدون هزینه، بدون سرمایه و بدون مجوز در اینترنت می‌توانید موفق شوید و موفق بمانید. بسیاری از افراد با این صحبت‌ها شمارا به سمت برنامه خود می‌کشند و ادامه را خودتان بهتر از من می‌دانید.

این 15 موضوع از موضوعات پایه و عمومی هستند، آن‌قدر موضوعات خاص، پیچیده و گاها غیرقابل دانستن و فهمیدن برای افراد تازه‌کار وجود دارد که این افراد را در مخمصه راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی نابود می‌کند! کسب‌وکار اینترنتی مثل یک قیف با دهانه‌ای بسیار گشاد و خروجی بسیار باریک است. بگذارید با یک مقایسه موضوع را توضیح بدهم، در اکثر شهرها و محله‌ها، دریکی از روزهای هفته، یک بازارچه محلی سیار یا ثابت وجود دارد که افراد با هر توان و کالایی در آنجا برای فروش و درآمدزایی حضور پیدا می‌کنند. فقط کافی است قیمت اجاره محل را به مسئولان آن محل بپردازند و کالایی برای فروش داشته باشند.

 اگر برای مدتی دقت کنید می‌بینید افراد بسیاری در این بازار می‌آیند و یکی دو دفعه هستند و در دفعات بعد حضور ندارند. به‌عنوان فردی که در این زمینه بررسی‌هایی انجام دادم باید بگویم اکثریت این افراد در همان حضور اول یا دوم چون نمی‌توانند موفقیتی به دست بیاورند یا از ادامه کارشان منصرف می‌شوند و یا اینکه ورشکسته می‌شوند و کالایشان را به قیمتی ارزان یا به‌اصطلاح ثمن بخس می‌فروشند و از بازار خارج می‌شوند. در این بازارهای روزانه یا مناسبتی و هفتگی خیلی‌ها می‌آیند ولی همه آن‌ها سود نمی‌کنند و حتی احتمال دارد ضرر هم بکنند و در عصر آن روز کالایشان اگر فاسدشدنی باشد از بین هم برود.

 فضای دنیای اینترنت هم از جهاتی مثل همین فضای بازار روزانه است. به نظرم شلوغ ترین بازار جهان بازار اینترنت است. هر فردی با هر شرایطی به‌شرط پرداخت پول هاست، دامین،طراحی سایت و ارائه یک خدمت یا کالا می‌تواند وارد فضای کسب‌وکارهای اینترنتی شود اما معلوم نیست که آیا در دوره‌ای که حضور دارد می‌تواند حتی یک سود جزئی بکند یا نه.

شلوغ ترین بازار جهان

یکی از شلوغ‌ترین و پرسروصداترین بازارهای ساکت و شیک جهان، بازار کسب‌وکار اینترنتی است. نگاه به‌ظاهر باکلاس و دل‌فریب آن نکنید رحم در کارش نیست و بالای 99 درصد کسب‌وکارهایی که در آن راه‌اندازی می‌شوند در عرض کمتر از یک سال از بین می‌روند و یا اینکه از یک کسب‌وکار تبدیل به یک موزه می‌شوند. یعنی اینکه صاحبان آن کسب‌وکارها در ظاهر،محیط کارشان شکل کسب‌وکار را دارد اما در باطن چند محصول و چند برنامه ثابت را ماه‌ها یا سال‌ها در سایت یا پیج و کانال خود عرضه می‌کنند و تغییری در آن نیست. این نشان می‌دهد که پویایی در آن کسب‌وکار نیست و آن کسب‌وکار یک موزه است با آثار عتیقه.

بر خلاف تصور ما کسب‌وکارهای اینترنتی در مقایسه با کسب‌وکارهای واقعی ضرر مالی بیشتری را برجا می‌گذارند!! در کسب‌وکار واقعی شاید بشود اصل سرمایه را ارزان‌تر فروخت اما فروش کسب‌وکار آماده اینترنتی، اگر پررفت‌وآمد و معروف نباشد، مشتری ندارد. هرچند برای تأسیس آن زیاد زحمت‌کشیده باشیم و هزینه زیادی پرداخت کرده باشیم.

طبق منطق و عرف فعلی ایجاد کار اینترنتی کاملاً آسان است اما کارآفرینی در کسب‌وکارهای اینترنتی و کسب درآمد از آن به‌هیچ‌عنوان آسان نیست. درآمد از کسب‌وکار اینترنتی برخلاف داستان‌های فانتزی موفقیت های یک شبه، نیازمند استراتژی صبوری، روحیه، علاقه و تاب‌آوری است. فردی که اطلاعات حرفه‌ای خوب و توانایی سیستم سازی قوی در فضای وب دارد و صبور و باروحیه است و می‌تواند کسب‌وکار اینترنتی قوی تأسیس کند و در ادامه کار هم حضور فعالی داشته باشد. احتمال موفقیت بیشتری دارد.

در بازاری که حضور راحت باشد و محدودیتی در آن نباشد موفقیت کسب‌وکار به‌سادگی به دست نمی‌آید به دلیل رقابت سنگین و وجود انواع عقاید درست و غلط و حضور انسان‌های متفاوت، درآمد از این کسب‌وکارها نیازمند آگاهی بیشتر است. بازار اینترنت عجیب‌تر از هر بازاری است که می‌شناسم، به‌عنوان‌مثال خیلی از کسب‌وکارهای اینترنتی برخلاف ادعایشان از مشتری میانی درآمد می‌کنند تا مشتری نهایی در "آموزش را با گلدکوئست اشتباه نگیریم" راجع به این موضوع توضیحاتی داده‌ام.

 

تب کسب و کار اینترنتی بالاست

 

چند روز قبل درجایی مطلبی دیدم و با خودم گفتم آن را با شما در میان بگذارم تا در جریان باشید: مدتی است که مد شده بعضی از افراد کالا، محصول و خدمت خود را به فردی ارائه می‌دهند و می‌گویند این کالا را بخر و کامل مطالعه و مشاهده و استفاده کن سپس برو و هر تعداد که می‌توانی مشتری برای کالا جور کن، به ازای هر مشتری و خریدار30 یا 40 درصد فروش را به تو خواهیم پرداخت. در ظاهر کار منطقی و بی‌عیبی است اما مشکل اینجاست که این کالا، محصول یا خدمت خواهان دیگری ندارد و پول فرد در همین خرید اول از بین می‌رود.

البته همه کسب‌وکارها را نباید با یک‌چشم دید. واقعیت این است که اینترنت طبق قانون گسترش جهان، روزبه‌روز بیشتر رشد خواهد کرد. بسیاری از افراد در اینترنت خدماتی مفید، عالی و ارزشمند ارائه می‌دهند. اما توانایی فروش محصولات خود را ندارند و متأسفانه آن‌ها نیز به‌مرور کسب‌وکارشان را از دست خواهند داد مگر اینکه برای عبور از مسیر گذار کسب‌وکار خودشان عزمشان را جزم کنند و تسلیم نشوند و برای رشد ذهنشان باید برنامه داشته باشند.

نتیجه نهایی که از بحث می‌خواهم بگیرم این است" الان تب درآمد از اینترنت بسیار بالاست و مشتاقان این وادی روزبه‌روز بیشتر می‌شوند اما اکثریت این مشتاقان سود و درآمد را برای شرکت‌های طراحی سایت، برای افراد سئوکار، برای شرکت‌های فروش ‌هاست و دامین، شرکت‌های تبلیغاتی، مشاوران و آموزش‌دهنده‌ها ایجاد می‌کنند و خودشان درنهایت پس از دوندگی‌های بسیار عایدی چندانی نخواهند داشت. پس لطفاً به هر صفی اضافه نشوید و با هر جماعتی همراه نشوید."

برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی روی شناخت خودتان و علاقه‌تان و انجام کارهای بلندمدت و داشتن هزینه حداقل چهارساله برنامه‌ریزی کنید. شغل ایجاد کنید نه کار، از عمومی گویی و فروش کالاهای رایگان بپرهیزید. سخنی تازه بگویید سعی کنید برای دیده شدن ارزشی ارائه بدهید و خوب دیده شوید و برند شخصی یا سازمانی خودتان را ارائه بدهید و به لیاقت درونی خودتان اجازه راهنمایی و احساس ارزشمندی بدهید. جان کلام در ارزشمند شمردن خود و ایده های صحیح و انجام درست کارهای درست است. موفق باشید.

 

آینده را شوخی نگیریم

ممنونم که با خردمندان همراه هستید.

هادی آقاجانلو

لطفا این مطالب را نیز مشاهده نمایید:

 
  558        3        رایگان       بازدید : 1757
بازدید : 1734
بازدید : 1678
بازدید : 1273
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید