سری که روی بالش راحت به خواب می‌رود

سری که روی بالش راحت به خواب می‌رود

نمی‌دانم داستان حذف خودخواسته خانم مرجان کلهر را از رسانه ها شنیده‌اید؟ اگر نشنیده‌اید آن را برایتان بیان می‌کنم:

در مسابقات اسکی آلپاین قهرمانی جهانی امسال (2019) که در سوئد برگزار شد، خانم کلهر که یکی از نمایندگان ایران بود، در مرحله اول (مانش نخست) رقابت‌های مارپیچ کوچک با کسب رتبه ۵۸ جزو افراد منتخب برای مرحله دوم شد، که در نوع خودش برای کشورمان و خود ایشان رکورد خوبی محسوب می‌شد. پس از پایان مسابقه سراغ داوران رفت و اعلام کرد "در طول مسیر مسابقه مرتکب خطایی شده‌ام که از چشم داوران و حتی دوربین‌ها دورمانده است.

"خانم کلهر درحالی‌که اشک می‌ریخت و به‌شدت ناراحت بود، از حضور در دوره دوم انصراف داد تا به قول خودش به‌ناحق در میان ۶۰ اسکی‌باز برتر مسابقات جهانی قرار نگیرد و پیش وجدان خودش راحت باشد.

در جواب این سؤال که: چرا بااینکه دوربین و داورها متوجه خطا نشده بودند، اقدام به چنین کاری کردید؟ گفت:

نمی‌دانم چطور برای من این اتفاق رخ داد که هیچ‌کس متوجه خطای من نشد. خودم اسمش را آزمون الهی می‌گذارم. من سال‌ها سالم اسکی کردم و رقابت سالم با حریفانم داشتم. من فقط می‌خواستم وقتی سرم را روی بالش می‌گذارم، راحت بخوابم. مطمئنم اگر در دور دوم شرکت می‌کردم، تا عمر دارم پیش خودم می‌گفتم به چه قیمتی این کار را انجام دادم و عذاب می‌کشیدم.(منبع)

. من فقط می‌خواستم وقتی سرم را روی بالش می‌گذارم، راحت بخوابم

در تأیید و تمجید این نوع از اقدامات و کارها ما ید طولانی داریم. اصطلاح پهلوان منشی را هم بسیار شنیده‌ایم، و  داستان قهرمان نه پهلوان منتسب به پوریای ولی و موضوع جوانمردی پهلوان تختی را بارها شنیده و شاید تکرار کرده‌ایم اما بحث من چیز دیگر است.

 لطفاً" مجدداً داستان را بخوانید:

در مسابقات اسکی آلپاین قهرمانی جهانی امسال (2019) که در سوئد برگزار شد، خانم کلهر که یکی از نمایندگان ایران بود، در مرحله اول (مانش نخست) رقابت‌های مارپیچ کوچک با کسب رتبه ۵۸ جزو افراد منتخب برای مرحله دوم شد که در نوع خودش برای کشورمان و خودشان رکورد خوبی محسوب می‌شد، پس از پایان مسابقه سراغ داوران رفت و اعلام کرد "در طول مسیر مسابقه مرتکب خطایی شده‌ام که از چشم داوران و حتی دوربین‌ها دورمانده است."

خانم کلهر درحالی‌که اشک می‌ریخت و به‌شدت ناراحت بود، از حضور در دوره دوم انصراف داد تا به قول خودش به‌ناحق در میان ۶۰ اسکی‌باز برتر مسابقات جهانی قرار نگیرد و پیش وجدان خودش راحت باشد.

در جواب این سؤال که: چرا بااینکه دوربین و داورها متوجه خطا نشده بودند، اقدام به چنین کاری کردید؟ گفت:

نمی‌دانم چطور برای من این اتفاق رخ داد که هیچ‌کس متوجه خطای من نشد. خودم اسمش را آزمون الهی می‌گذارم. من سال‌ها سالم اسکی کردم و رقابت سالم با حریفانم داشتم. من فقط می‌خواستم وقتی سرم را روی بالش می‌گذارم، راحت بخوابم. مطمئنم اگر در دور دوم شرکت می‌کردم، تا عمر دارم پیش خودم می‌گفتم به چه قیمتی این کار را انجام دادم و عذاب می‌کشیدم.

ببخشید مجبورتان کردم دو بار، یک متن را بخوانید این بار قسمت‌های دیگری از متن را بُلد(Bold) کردم به آنها هم دقت کنید.

این جملات به‌ظاهر ساده نشان از ذهنی تربیت‌یافته در مسیر رشد صحیح دارد، همان مسیری که من آن را جریان الهی می‌گویم. فردی که بتواند ذهنش را در مسیر صحیح رشد بدهد، احساسش را از نتیجه ارزشمندتر می‌داند. موضوعی که الآن در دنیای به‌اصطلاح حرفه‌ای‌ها کمتر به آن اولویت داده می‌شود.

آرامش و وجدانی آسوده نهایت خواسته مابعد از رسیدن به اهداف است، اما بسیاری از افراد برای نتیجه درست ظاهری اگر لازم باشد وارد وادی و مسیر غلط هم می‌شوند و شاید ساده‌ترین توجیه آن‌ها این باشد:

"همه این کار را می‌کنند، من اگر نکنم کلاهم پس معرکه است"

آیا واقعاً با رفتن در مسیر غلط می‌شود به نتیجه درست پایدار رسید؟ آیا درزمانی که همه فکر سود امروز را می‌کنند، حفظ عزت‌نفس و خود ارزشمندی کار اشتباهی است؟

امیدوارم جوابمان و مهم‌تر از آن عملمان نشان دهد که با یک "نه" قاطع پاسخ می‌دهیم.

ایثار و مهربانی و دلسوزی واژه‌هایی است که الآن بیشتر  فرد دارنده آن را  به‌عنوان یک فرد ساده یا فردی ریاکار می‌شناسیم، اما واقعیت این است که این واژه‌ها ارزشمند هستند و باید دیدمان به افراد دارنده آن به‌عنوان فردی باارزش باشد. و مهم نباشد حرف و تفکر دیگران چیست.

 

ایثار و مهربانی و دلسوزی واژه‌هایی ارزشمند هستند

 

بحث را کمی متفاوت‌تر بگویم، چند ماهی است در وضعیت تورم و گرانی شدیدی به سر می‌بریم، با چرایی و چگونگی آن کاری ندارم، توجه اصلی من بر روی واکنش صحیح‌تر است. در بسیاری از مواقع واکاوی گذشته احساس را بدتر و آگاهی را ضعیف‌تر می‌کند. اما اصلاح شیوه زندگی و تفکر فعلی، هم ذهن و احساس ما را بهتر می‌کند، و هم می‌تواند کمکی برای بهتر شدن شرایط زندگی و رشد ما بکند.

با ادامه روند فعلی و فقط به فکر خودمان بودن، تنش‌ها و تضادها زیادتر می‌شود و قدرت فرکانس جمعی جامعه کم می‌شود. ما فقط دارای یک زندگی مادی نیستیم، زندگی معنوی و فرکانسی ما نیز شرط است.

بهتر است به سمت باهم بودن، دوست بودن و تحمل خصلت‌های متفاوت هم برویم، تا بتوانیم قوی‌تر باشیم. در دهستانی درباره کارآفرینی و تشکیل تیم و گروه و تفاوت آن با جمع صحبت می‌کردم و می‌گفتم، باکمی همکاری و صبوری می‌توانید قوی‌تر عمل کنید و محلتان را پررونق‌تر کنید.

 در پاسخ من فردی از بزرگان جمع گفت: " اهالی اینجا هرکدام بر طبلی متفاوت می‌زنند ما نمی‌توانیم باهم همکاری کنیم و حاصل زحماتمان را دیگران می برند."

من گفتم باید این کار را بکنید اگر واقعاً انتظار رشد دارید و داستان تصمیم خارپشت‌ها در عصر یخبندان را برایشان گفتم:

 

"خارپشت‌ها سال‌های زیادی است که بر روی زمین حضور دارند، در عصر یخبندان که بسیاری از حیوانات یخ زدند و مردند.خارپشت‌ها وخامت اوضاع را دریافتند و تصمیم گرفتند دورهم جمع شوند و بدین ترتیب خود را حفظ کنند.

در عمل وقتی نزدیک‌تر بودند گرم‌تر می‌شدند اما خارهایشان یکدیگر را زخمی می‌کرد، به همین دلیل تصمیم گرفتند از کنار هم دور شوند با این تصمیم و فقط به فکر خود بودن، پس از مدتی در اثر سرما یخ‌زده می‌مردند! این بار گروهی که قبول کردند خارهای دوستان را تحمل کنند باهم جمع شدند و نسلشان ادامه پیدا کرد. انتخاب کردند که بازگردند و گرد هم آیند.

 با زخم‌های کوچک باید کنار آمد و زندگی کرد چون گرمای وجود افراد مهم‌تر از زخم‌های کوچک است و این‌چنین می‌شود در سختی‌ها زنده ماند.

 

با زخم‌های کوچک باید کنار آمد و زندگی کرد چون گرمای وجود افراد مهم‌تر از زخم‌های کوچک است و این‌چنین می‌شود در سختی‌ها زنده ماند.

 

با درست یا غلط بودن داستان کاری ندارم، اما از مفهوم آن خوشم می‌آید.  این داستان به ما می‌گوید انتظار افرادی بی‌عیب و همزیستی بی مشکل و بدون سختی داشتن، تقریباً یک رؤیاست. آنچه قابل‌دستیابی است، یادگرفتن توانایی تحمل یکدیگر با همین خصلت‌ها و مهم‌تر از آن حفظ هم‌بستگی و مهربانی است. باید بتوانیم افراد و حتی خودمان را با همین شرایطی که هستیم قبول کنیم، تفاوت‌های رفتاری و فکری جزئی از نعمت‌های خداوند ویکی از الزامات رشد جهان است. و آنچه در این زمینه مهم است مدیریت نگرش‌ها و تفاوت‌هاست. مطمئناً جهانی با یک نوع نگرش و عقیده و تفکر، جهان زیبا و جذابی نمی‌شد، جهان ربات‌ها رنگ و بوی متفاوت را کم دارد.

مهم‌ترین موضوع صحبت من اینجاست، در شرایط خاص دو کار مهم را باید انجام داد تا با ذهنی سرشار از آرامش سری راحت روی بالش گذاشت و به خواب رفت.

 اولین کار این است:

ایمانمان را به خداوند بیشتر کنیم، جهان خداوند کاملاً قانونمند و دقیق است و بسیاری از ما آگاهی کاملی نسبت به همه قوانین نداریم، گاهی فرصتی را اختصاص دهید به اینکه از راهنمای مهم جهان هستی، خداوند متعال و کتابش قرآن عظیم الشان اطلاعاتی از قوانین جهان به دست بیاورید. به‌عنوان‌مثال خداوند می‌فرماید:

قَالَ اهْبِطُوا بَعْضُكُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ وَلَكُمْ فِي الْأَرْضِ مُسْتَقَرٌّ وَمَتَاعٌ إِلَى حِينٍ ﴿الأعراف: ٢٤  

گفت فرود آیید بعضی از شما برای بعضی دشمنی(بدخواهی) کنند و شما را در زمین مستقر کردیم و تا زمانی‌ بهره‌ای به شما دادیم.

و درجایی می‌گوید:

قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِيعًا فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُم مِّنِّي هُدًى فَمَن تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ ﴿البقرة: ٣٨  

گفتیم فرود آیید همگی از آن(محل)، پس هنگامی‌که هدایتی از جانب من آمد هرکسانی که راهنمایی مرا پیروی کنند، نه برایشان است ترسی و نه اندوهگین شوند.

خداوند در این دو آیه شریف نکاتی بسیار مهم می‌گوید:

  1. تا زمانی معین در این جهان مستقریم و زندگی خواهیم کرد.
  2. تا زمانی که زنده‌ایم متاع و بهره ما خواهد رسید
  3. بدخواهی برخی از افراد به برخی دیگر در بین افراد هم وجود خواهد داشت.
  4. کسی که در مسیر هدایت الهی برود نباید از بدخواهی‌ها نگران بشود و دچار ناراحتی گردد.
  5. هدایت خداوند جزئی از نعمت‌های خداست که اگر از آن هدایت تبعیت کنیم و تسلیم امرش باشیم، روزها آرامش داریم و شب‌ها با خیالی راحت سرمان را روی بالش می‌گذاریم و به خواب می‌رویم.

 

دومین کار این است:

 درس بگیریم، از آموزش‌های جهان و واقعاً درس بگیریم، یعنی از دانستن به سمت فهمیدن برویم. تعاون و همکاری باعث سینرژی و بهبود اوضاع می‌شود. سرنوشت افراد و ملت‌هایی که در سختی‌ها باهم نبودند را بخوانید، نکات جالبی به دست می‌آید، خواهش می‌کنم فقط به دنبال بریدن و بردن سهم خود از این کشتی نباشید همه ما سوار بر یک کشتی هستیم.

 

تعاون و همکاری باعث سینرژی و بهبود اوضاع می‌شود

 

 درست است که هرکس ابتدا جهان خود را دارد اما یادتان باشد جهان، هم‌جنس‌ها را کنار هم جمع می‌کند.

کند هم‌جنس باهم جنس پرواز

 من اگر خوب نباشم و در حق خودم و دیگری ظلمی بکنم و احساس زرنگی بکنم، مطمئناً اطرافم را آدم‌های هم سنگ خودم پر خواهند کرد این  سازوکار جهان است.

وَيُحِقُّ اللَّهُ الْحَقَّ بِكَلِمَاتِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُجْرِمُونَ ﴿یونس: 82

و الله محقق می‌کند حقّ را با نشانه‌هایش هرچند مجرمان خوش نداشته باشند.

 

‌یادمان باشد در مسیر الهی بودن هم درد را کم می‌کند وهم درمان را زیاد، می‌دانید درد و درمان از کجا ناشی می‌شود؟ در حدیثی از پیامبر  اکرم آمده است:

أَلا أُخْبِرُکمْ [أُنَبؤُکمْ] بِدآئِکمْ و دَوآئِکمْ؟ دَآؤُکمُ الذنُوبُ، وَ دَوآؤُکمُ الإِسْتِغْفارُ؛

 آیا از (عامل) دردتان و درمانتان شما را به شما خبر ندهم؟ درد شما از خطاهایتان، و درمانتان طلب مغفرت است.

 

برای طلب مغفرت باید در مسیر الهی قدم برداشت و حرکت کرد، باید به وجدانمان و روحمان و آرامش آن اهمیت بدهیم و باید سعی کنیم از خطاها و اعمالى که به دنبالش ضرر و کم شدن منفعت معنوی ماست دوری‌کنیم.

این راز آرامش درونی بلندمدت است و آرامش عامل پیشرفت و انرژی رشد شماست که باعث می‌شود در این جهانی که از افرادی که شبانه‌روز با سرعتی زیاد در یک مدار اشتباه می‌چرخند جلوتر بزنید به سمت مداری بالاتر حرکت کنید.   

 الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ﴿رعد: 28

کسانى که ایمان آورده‏‌اند قطعاً دل‌هایشان به یاد خدا آرام می‌‏گیرد، آگاه باشید که با یاد خدا دل‌ها آرامش مى‌یابد.

 

کسانى که ایمان آورده‏‌اند قطعاً دل‌هایشان به یاد خدا آرام می‌‏گیرد، آگاه باشید که با یاد خدا دل‌ها آرامش مى‌یابد.

 

ممنونم هادی آقاجانلو

لطفا این مطلب را نیز مشاهده نمایید:

توکل به خدا یعنی چه؟ حقیقت توکل چیست؟ چرا گاهی در توکل به خدا جواب نمی‌گیریم؟

"سال فوق العاده" سال 1398 برای شما فوق العاده خواهد بود اگر...

"چه کسی بود صدا زد یوسف"

 
  449        0        رایگان       بازدید : 1809
بازدید : 1788
بازدید : 1735
بازدید : 1353
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید