دوره رونق تولید ( قسمت سوم- هدف تولید است نه دورهمی نه دلسوزی!)

دوره رونق تولید با سبک مسیر گذار ( قسمت سوم- هدف تولید است نه دورهمی نه دلسوزی!)

اگر برای اینکه بیشتر با دوستانتان باشید و بگویید و بخندید، کسب‌وکار تأسیس می‌کنید هم دوستانتان و هم‌ کسب‌وکار و دارایی‌تان را از دست خواهید داد! و اگر برای دلسوزی نیرو بیاورید در حقیقت با دست خودتان به پیکر کسب‌وکارتان ضربه می‌زنید. خب با این شروع نسبتاً طوفانی بریم سراغ قسمت سوم سلسله مقالات رونق تولید.

در زمان شروع کار و صحبت‌های اولیه، ما در مرحله خیز خوشحالی راه‌اندازی کسب‌وکار هستیم، نقشه‌های بزرگ، آینده درخشان، ویلاهای چند هزار متری و خودروهای لوکس و مسافرت‌های گران‌قیمت در کنار شهرت و اعتبار اجتماعی. این‌ها تصویرهایی است که از تأسیس کسب‌وکار و نتایج آن در ذهنمان می‌سازیم.

البته توقع موفقیت، ثروت و پیشرفت، برای جسارت شروع یک کسب‌وکار لازم است. انسان به امید روزهای خوب در آینده است که سختی‌های فعلی را تحمل می‌کند و این نوع از انتظارها ذاتاً منفی یا اشتباه نیستند، به شرطی که سیستم کسب‌وکار و افراد و همکاران را به‌درستی بچینید. کسب‌وکار سیستمی ثابت و مسیرگذاری مشخص دارد.  و شرط اصلی موفقیت در آن، این است که شما خود را منطبق با شرایط کسب‌وکار و مسیرگذار کسب‌وکار بکنید. قوانین کسب‌وکار و شرایط عمومی بازار به خاطر شما خودشان را عوض نمی‌کنند.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که جزو قوانین بازار است داشتن قواعدی برای تعیین شرکا، همکاران و نیروهاست. یکی از مدیران معروف که فرد خیری هم بود جمله‌ای را به من گفت که هنوز هم در ذهنم می‌چرخد:

"محل کار و تولید بنیاد خیریه نیست! اینجا قوانین خودش را دارد"

این جمله را دوست دارم، علی‌الخصوص به این دلیل که گوینده‌اش آدم خیری بود. اما دوست دارم من با زبان خودم  آن را کامل‌تر کنم.

"محل کار و تولید، نه بنیاد خیریه است نه محل دورهمی دوستانه"

"رونق تولید"

لطفاً از این لحن جملات ناراحت نشوید در ادامه توضیحاتی می‌دهم که موضوع روشن‌تر شود.

هدف اصلی از تأسیس یک کسب‌وکار می‌تواند هزاران چیز باشد، می‌شود به دیگران کمک کرد به پیشرفت شهر و کشور فکر کرد، محیط و شرایطی برای شادی نیروها و مراجعین ایجاد کرد، امکانات رفاهی زیادی ایجاد کرد و... اما یک عامل فوق مهم و کاملاً حیاتی ثابت هر کسب‌وکاری برای ماندگاری، سود است. کسب‌وکاری که سود نکند و درآمد نداشته باشد اگر پر از افراد متخصص، پر از صمیمیت، پر از افراد محتاج و مشتاق به کار باشد و حتی اگر مجهز به بهترین دستگاه‌ها و امکانات باشد، دیر یا زود از بین خواهد رفت. کسب‌وکار، با سود بیشتر از هزینه‌هاست که معنی واقعی پیدا می‌کند و جان می‌گیرد.

حتماً این جمله را شنیده‌اید که کار را باید به اهلش بسپارید. در بسیاری از مواقع دیده‌ام جمعی از دوستان خانوادگی، بچه‌های یک محل، اعضای یک خانواده، هم خدمتی‌ها و یا هم‌دانشگاهی‌ها تصمیم می‌گیرند باهم یک کسب‌وکار راه‌اندازی بکنند و پس از مدتی دست از پا درازتر و با اختلافات داخلی و زیان مالی از کسب‌وکار خارج‌شده‌اند. و در بعضی مواقع این کسب‌وکار زخم‌خورده با تلاش و همکاری یکی دو نفر باقیمانده رشد کرده است. دلیل آن این است: پس از مدتی که کسب‌وکاری راه‌اندازی می‌شود، یا باید اصول موفقیت کسب‌وکار رعایت شود و یا اینکه با ضرر مالی جمع‌آوری شود. در این مسیرگذار افرادی که آمادگی این تغییر را ندارند حذف می‌شوند و باقی‌مانده‌ها یاد می‌گیرند که چگونه و با رعایت چه اصولی کسب‌وکار را رشد بدهند.

راجع به موضوع دلسوزی بگویم. برخی از افراد کسب‌وکاری تأسیس می‌کنند به خاطر اینکه دست بچه‌های بیکار فامیل یا دوست و آشنا را بگیرند و یا اینکه از سر دلسوزی به فردی که تخصص و آمادگی لازم را ندارد کاری را می‌دهند و پس از چند ماه ضرر زیادی را متحمل می‌شوند، هم به دلیل خطایی که در سیستم کسب‌وکار خودکرده‌اند و هم به دلیل اینکه باعث ناراحتی افراد محق در سیستم خودشان شده‌اند. برخی مواقع پارتی‌بازی حتی در کسب‌وکار خودمان به ضرر خودمان می‌شود. من معتقدم به‌جای اینکه فردی را از سر دلسوزی به سیستم خود وارد کنیم. مقداری پول به او بدهیم و از سیستم و حتی زندگی‌مان خارج کنیم! این کار حداقل یکسر باخت است.

وقتی وارد کار تولید می‌شوید، یادتان باشد نیرو را به خاطر تخصص و اخلاقش استخدام کنید. هرکدام از این دو نباشد به مشکل بر خواهید خورد. اگر دوستانی دارید که از رفاقت و رفت‌وآمد با آن‌ها لذت می‌برید. رفت‌وآمد را به بیرون از محیط کار ببرید. و یادتان باشد در کسب‌وکارتان در انتخاب شریک، همکار و نیرو همه ضوابط قانونی را رعایت کنید. 

یکی از دلایل استخدام یا شراکت با افراد آشنا، اعتماد به آن‌هاست  و این موضوع کم‌ارزشی نیست. اگر معتقد باشید دیگران قابل‌اعتماد نیستند، پیدا کردن افراد مورد اعتماد کمی سخت است. اما خب یادتان باشد در کسب‌وکار و علی‌الخصوص تولید روزهایی پیش می‌آید که کارتان خوب پیش نمی‌رود، محصولتان درست تولید نمی‌شود، هزینه‌ها و دخل‌وخرج باهم نمی‌خواند، در آن روزها احتمال دارد کاسه صبر یک نفر لبریز شود، ناراحتی و حتی مشاجره‌ای رخ بدهد. در این مواقع مشکل از محیط کار به داخل خانه و سر سفره شما خواهد رفت. اگر نیرو یا همکارانی داشته باشید که با آن‌ها پیوند خانوادگی دارید و نتوانید آن‌ها را به‌درستی مدیریت کنید. رازهای خانوادگی و حتی رازهای محیط کارتان نُقل محیط کار و مجالس خانوادگی خواهد شد. 

"رونق تولید"

 

در کسب‌وکار چه بخواهید و چه نخواهید باید با افراد در ارتباط باشید و نیازی نیست با همه دوست باشید اما نیاز است با افراد رفتار دوستانه داشته باشید، مگر در مواردی که نوع دیگری از رفتار لازم باشد. برای این کار نه استخدام و همکاری با غریبه‌ها راه‌حل است و نه استخدام و همکاری با آشنایان و دوستان. راه‌حل در داشتن اصول نظام‌مند ارتباطی و تخصصی و شغلی است که به نظرم بهتر است مکتوب باشد و مدون و دارای راهکارهای مناسب و خوب.

برای اینکه تولیدتان رونق و دوام داشته باشد هدف اصلی را تولید و ارائه محصول، خدمت و یا کالا قرار بدهید نه دورهمی و نه حمایت دلسوزانه از افرادی که به نظرتان ضعیف هستند. راه‌اندازی کسب‌وکار شوخی نیست  اگر در مسیرگذار راه‌اندازی کسب‌وکار خطایی رخ بدهد، زمان رسیدن به هدف را به تأخیر می‌اندازد. شما می‌توانید بعد از درآمدزایی درست چندین کار خیر بکنید، همایش‌های معرفی و کمپین‌های دوستانه برای کسب‌وکارتان ایجاد کنید، اما نمی‌توانید در ابتدا این کارها را بکنید و به درآمد برسید.

ادامه بحث را در گام چهارم مطالعه نمایید.

 

"رونق تولید"

 

لطفا این جلسات را هم مشاهده نمایید:

دوره رونق تولید ( قسمت چهارم- پول پول نکنید، پول حرف آخر را می‌زند!)

دوره رونق تولید ( قسمت دوم - فروش بلدید؟)

دانلود کتاب " شناسایی اصول راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط SME"

مصاحبه با "مهندس غلامحسین جمیلی" در رابطه با مهمترین اصول راه‌ اندازی کسب‌ و کار

  327        0        رایگان       بازدید : 1757
بازدید : 1733
بازدید : 1678
بازدید : 1273
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید