بهترین داستان‌های انگیزشی موفقیت، داستان شماره 4- روزه گرفتن من چه نفعی داره؟

بهترین داستان‌های تأثیرگذار انگیزشی برای عبور از مسیر گذار موفقیت

داستان شماره 4- روزه گرفتن من چه نفعی داره؟

 

بی‌خیال شو پدر من، روزه گرفتن من چه نفعی داره؟ نصف شبی پا بشیم غذای سنگین بخوریم و بعد بگیریم بخوابیم و تا عصر انواعی از سختی‌ها و گرسنگی‌ها، بوی بد دهن تا دردهای عجیب‌وغریب رو تحمل بکنیم و شانزده ساعت بعد، موقع اذان مثل زامبی‌ها به غذا حمله کنیم که چی بشه؟ ما خودمون جزء گرسنگان عالمیم، گرسنگی کی رو میخوام درک کنم؟ اصلاً تو تا حالا این‌همه روزه گرفتی باکسی که روزه نمی‌گیره چه فرقی کردی؟ کو ثروت و نعمتت؟ کو نتیجه ثواب هات؟ فردا من رو برا سحری بیدار نکنید، من نمی خوام امسال روزه‌بگیرم مگه اینکه به من یه جواب قانع‌کننده بدی!

پدر در جواب سؤال پسرش مونده بود، از زمانی که به یادش میومد در همه‌سال‌ها روزه‌اش رو گرفته بود. چه اون روزهایی که در گرمای تابستان، تو روستا یونجه‌ها و علف‌ها رو می‌چید و چه اون زمانی که در سنین نزدیک بازنشستگی‌اش داشت برای یه کارگاه ذوب مس تو تابستان کار می‌کرد. از پدرش و همه بزرگان فامیل شنیده بود که روزه رو خدا واجب کرده و این‌رو هم به پسرش می‌گفت و بهش می‌گفت پسرم خدا دستور داده نافرمانی نکن!

 اما پسر گوشش بدهکار نبود. دنبال دلیل می‌گشت به نظر خودش حق داشت که برای سوا لاتش جواب پیدا کنه، احساس می‌کرد عبادت فایده نداره. وضع مالی پدرش در مقابل خیلی‌ها که به نظر پسر مؤمن نبودن چندان تعریفی نداشت، یه خونه تو پس‌کوچه‌های قدیمی و پایین‌شهر به‌علاوه یه نیمچه حقوق بازنشستگی، ثمره مالی پدر بود در طی شصت و اندی سال و حالا این پدر به پسرش می‌گفت خیر و صلاح تو در این‌کارهاست و پسر هم زورش میومد قبول کنه. اعتراضش رو  درجاهای دیگه هم کم‌وبیش نشون میداد اما، در این قضیه دیگه اوضاع جدی بود و پسر رُک، روی پدرش ایستاده بود.

پدر می‌دید جواب‌هایی که خودش داره، برای پسر قانع‌کننده نیست، آخرین کاری که از دستش برمیومد رو انجام داد. به پسرش گفت بیا بریم جواب سؤالت رو از یه فرد معتبر برات بگیرم.

پسر با اکراه قبول کرد، پشت سر پدر راه افتاد تا اینکه به مغازه برنج‌فروشی سر کوچه شون که کنار مسجد بود رسیدند. پسر همیشه از کنار مغازه رد می‌شد ولی چون نیازی به خرید برنج و حبوبات نداشت اهمیت نمی‌داد. فقط می‌دید که حاج محمودگهگاهی که مشتری نداره سرش به خوندن کتاب‌ها گرمه.

حاج محمود سال‌های قبل گهگاهی با پدرش تماس می‌گرفت که برای خالی کردن بارها به مغازه او برود. البته الآن به علت پیری پدر این دو نفر، بیشتر موقع نماز همدیگه رو تو مسجد می‌دیدند. یه نیم ساعتی به‌وقت اذان مونده بود، پدر وارد مغازه شد و سلام و احوالپرسی کرد و داستان رو نصفه‌نیمه به حاج محمود توضیح داد و کمک خواست. حاج محمود کمی جوان‌تر از پدرش بود و خوش‌لباس و سرحال، وضع مالی نسبتاً خوبی داشت و آدم خیری بود. نگاهی به پسر کرد و گفت: بیا بشین بگو ببینم سؤالت چیه که بابات رو پکر کردی!

پسر جلوتر رفت و کمی خودش رو جمع‌وجور کرد، سؤالش رو مطرح کرد اما این بار کمی مؤدبانه‌تر، با نگاهی پر از جرئت به چشم‌های حاج محمود نگاه کرد و گفت: حاجی شما هم پدرم رو می‌شناسی هم آدم باخدایی هستی، سؤالم اینه: روزه گرفتن من چه نفعی داره؟ چه خیری تو روزه گرفتن هست؟ پدرم 50 ساله روزه گرفته چی شده؟ وضع مالی مارو ببین، پیری پدرم رو ببین! اگه جوابت اینه که حال گرسنه‌هارو می‌فهمیم، باید عرض کنم ما در طول سال گرسنه‌ایم چه نیازی داریم به اینکه حال گرسنه‌ها رو بفهمیم، روزه مال افرادی مثل شما پولداراست نه مال ما فقیر بیچاره‌ها و اکثر شماها روزه نمیگیرین، سال قبل خیلی‌ها رو دیدم از من هم گردن‌کلفت تر بودن و تو ماشینشون داشتن روزه شون رو می‌خوردن هنوز هم سنگ نشدن! من تا نفهمم روزه گرفتن چه خیری داره دیگه روزه نمی‌گیرم.

 حاج محمود لبخندی زد و گفت:"هیچی! روزه گرفتن هیچ نفعی نداره! با نگاهی که توداری روزه گرفتن هیچ نفعی نداره!"

پدر تعجب کرد و پسرکمی مشتاق شد که ببینند، حاج محمود در ادامه چه می‌گوید.

حاج محمود ادامه داد: اما با دیدگاهی که من دارم روزه گرفتن پر از خیر برکته. میخوام به زبان خیلی ساده به تو توضیح مهمی بدم پس خوب گوش کن، چیزی راجع به رشد و هدایت معنوی شنیدی؟ قبول داری همه انسان‌ها تا موقعی که در دنیا هستند یه روح دارن و یه جسم؟

پسر جواب داد: بله

حاج محمود گفت: این‌ها تو دنیا باهم دوستانه زندگی می کنن، اما واقعیت اینه که ما روح‌هایی هستیم که چند مدتی در این جسم قرار داریم؛

مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک                          دو سه روزی قفسی ساخته‌اند از بدنم

تو این دنیا نگهداری از جسم یکی از اولویت‌های روح ماست و ما باید از جسممون مراقبت کنیم، و تا حد ممکن نگذاریم دچار سختی و رنج بشه. باید مراقبت کنیم که زخمی نشیم، گرسنه نشیم، دچار مریضی نشیم، خودمون رو تمیز و خوش‌بو و خوش پوش نگه داریم، از وسایل و امکانات خوب استفاده کنیم. و خداوند هم اجازه داده که از نعمت هاش برای شادی و راحتی جسممون تا روزی که در دنیا هستیم استفاده کنیم. با این حساب کارهایی مثل روزه گرفتن، مثل کمتر خوردن، مثل فشار کار سخت رو تحمل کردن در ظاهر منطقی به نظر نمیرسه و حرفت به‌ظاهر درسته چون جسمت دچار سختی میشه، اما پسرم ما روح‌هایی در درون جسم هستیم و اولویت اصلی مون رشد روحی خودمونه و نه‌فقط راحتی جسمی خودمون، ما در این جهان اومدیم که بازندگی کردن و رشد معنوی ارزشمندتر و وسیع‌تر به جهان آخرت بریم و تنها برای لذت‌های مادی نیومدیم هرچند که از حلال اونها منع نشدیم!

ما اومدیم اینجا که از ذره بودن دربیاییم و به  رشد و کمالی بیشتر از قبل برسیم.

اصل موضوع اینجاست: یادت باشه هرکس ارزشمندتر زندگی بکنه و رضایت خدا رو بیشتر به دست بیاره، در عوض درک بیشتری از خداوند که خالقش هست رو به دست میاره و شادی و نعمت بیشتری رو تجربه می کنه. دوست داشتن دنیا و نعمتهاش خیلی خوبه ولی اگه چند سالی از عمرت بگذره و هم سن من یا بابات بشی می‌فهمی اگه برای آخرتت چیزی نداشته باشی دنیا هم رنگ و بوی سابق رو برات نخواهد داشت! الآن نعمت‌های دنیوی رو دوست داری و خواسته هات بیشتر حول اونها می چرخه، اما مطمئن باش بعد مدتی دنبال موضوعات ارزشمندتر خواهی رفت، اگه به خداوند وجهانی که دیده نمیشه ایمان داشته باشی!

من نمی خوام مجبورت کنم که کار نادلخواهت رو انجام بدی از تو می خوام به این فکر کنی که اولویت اصلی تو جسمت نیست روحته و باید برای رشد اون برنامه‌ای پیدا کنی، تا عاقل‌تر و آرام‌تر بشی. این رشد معنوی در همه فرقه‌ها و آیین‌ها هست و هرکدوم یک روشی رو ارائه میدن و ما مسلمونها هم روش این رشد رو از قرآن و سخنان بزرگان دین باید بفهمیم.

گاهی این رشد علاوه بر نیاز به همکاری روح و جسم باهم، نیاز به کنترل نفس و جسممون داره، یکی از کارهایی که باعث رشد معنوی ما میشه روزه گرفتن در ماه رمضانه، خداوند دستور داده و این سبک از زندگی رو برای ما نوشته، دلایل مختلفی براش گفتن، مهم‌تر از همه دلایلش موضوعی که وجود داره خواست و دستور اونه، بعداً دلایل مطرح میشه که بهتره منطقی باشه.پسرم بدون ما برای بندگی خدا به دنیا اومدیم و این عامل اصلی رشد و پیشرفت ماست، بعد از قبول بندگی خداست که اعمال درست ودرست انجام دادن اونها مطرح میشه.

روزه گرفتن تو ماه رمضان دستورالعمل خدا برای ما رشد معنوی مسلمونهاست برای و رشد معنوی ما اولویت حضور ما در جهانه مادیه، ما برای در مسیر خدا بودن و درک عظمت خداوند و دوستی با اون به دنیا اومدیم و در همه این‌ها اثری از رشد خودمون هست، چه روزه‌بگیریم چه نگیریم عمر ما تموم میشه و بالاخره یه روز ازاینجا میریم اما خب احتمال داره که ضرر بکنیم!:

فردا که پیشگاه حقیقت شود پدید           شرمنده ره روی که عمل بر مجاز کرد

هدف از روزه گرفتن، تحمل تشنگی و گرسنگی نیست، نشان دادن تسلیم بودن به درگاه خداست، نشان‌دهنده قبول بندگی خداوند به‌صورت واقعیه و روزه‌دار تنها از خوردن و نوشیدن دوری نمی کنه، باید مراقب موانع درونی و افکار و گفتارش هم باشه در حد توانش.

خداوند برای ما رشد میخواد، رشد ایمان و روحمون بزرگ‌ترین کاریه که ما می تونیم انجام بدیم و عاقبت‌به‌خیر بشیم، اما خب بهشت را به بها دهند نه بهانه، باید سختی‌ها رو تحمل کرد، و اکثر این سختی‌ها خارج از تحمل ما نیست. حتی در روزه‌داری میگه اگه مریض بودی یا شرایطی مثل سفر داشتی می تونی بعداً قضای روزه رو به‌جا بیاری.

هدف خدا سختی دادن نیست، اذیت نیست، حتی خداوند در سختی‌هاش هم یادآوری می کنه که آسونی ها در پیش هستند. اصلاً سختی‌ها در دلشون بذرآسونی و رشد رو دارن و به ما امید برای بهتر شدن و رشد میده.

خداوند میگه به من ایمان بیار و به من اعتماد کن تا رشد پیدا کنی تا هم دنیا رو به تو بدم هم آخرت رو.

تو با بقیه و ظاهرشون کاریت نباشه اگه دوست داری رشد کنی و دوست داری بنده مورد تائید خدا باشی، دست از سر دیگران بردار و عبادتت رو خالص برای خدا کن، ثروت و مال نعمت خوبیه و خداوند به هرکس داده گوشه‌ای از نعمت هاش رو به اون اعطا کرده ولی این نباید دلیل بر اون باشه که هرکس ثروت نداره رو آدم بد و کم ایمانی بدونی. ما در بعدهای زیادی نیاز به رشد داریم و بهترین کار اینه که از جسممون در عین رعایت سلامتی و مراقبت از اون برای در مسیر خدا بودن کمک بگیریم. جسممون امانت در اختیار ماست برای رشد معنوی ما و نه برعکس. و روزه گرفتن یکی از مسیرهای رشده. سعی کن به خاطر جسمت، روحت رو کوچیک نکنی چون اون موقع ارزشمندیت پیش خدا کم میشه. امیدوارم جوابم تو رو به فکر ببره.

راستی داشتم قرآن میخوندم این آیه رو دیدم شاید کمکت کنه:

إِن تَكْفُرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَنِيٌّ عَنكُمْ وَلَا يَرْضَىٰ لِعِبَادِهِ الْكُفْرَ وَإِن تَشْكُرُوا يَرْضَهُ لَكُمْ وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّكُم مَّرْجِعُكُمْ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ إِنَّهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ﴿الزمر: ٧﴾

اگر کفر ‌ورزید، خدا نیازمند شما نیست. و برای بندگانش کفر را راضی نیست و اگر شکرگذاری کنید آن را برایتان مورد رضایت تر می داند. و هیچ فرد(بار)بردارنده‌ای بار دیگری را بر نمی‌دارد. (بالاخره) بازگشت شما سوی پروردگارتان است. در آن موقع شما را از آنچه ‌کردید خبر می‌دهد. همانا او به (راز) ذات سینه‌ها آگاه است.

پسرم ما در آخر زندگیمون با دارایی های معنوی که داریم وارد دنیای آخرت میشیم، سعی کن آورده هات مال خودت باشه، ناشی از اعتقادات درست باشه و تو رو به سمت شادی و آرامش و نعمت بیشتر ببره.

حاج محمود نگاهی به ساعت کرد و به پدر این پسر گفت پاشو بریم مسجد وقت اذانه، پسرت رو هم اذیت نکن هم باسواده و هم بزرگ‌سال، هرکس مسئول رشد خودشه، اجبار آدما رو فراری میده!

قفل در مغازه رو از آویزش برداشت و همراهش پدر و پسر شروع به حرکت به سمت درکردند.

 

داستان‌های تأثیرگذار انگیزشی   داستان شماره 4- روزه گرفتن من چه نفعی داره؟

هادی آقاجانلو

بهترین داستان‌های انگیزشی موفقیت، داستان شماره 3- نه هیس! من اسیر جهان نیستم!

بهترین داستان‌های انگیزشی موفقیت، داستان شماره 5- برای هرکسی بیش از اندازه به خودت فشار نیار!

  893        0        رایگان       بازدید : 2117
بازدید : 2106
بازدید : 2041
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید