نظریه تغییر، مدل کوبلر - راس (Kubler-Ross)

نظریه تغییر، مدل کوبلر - راس  (Kubler-Ross)

دکتر الیزابت‌ کوبلر ـ راس (Elizabeth Kübler - Ross)‌‌ روان‌پزشک‌ و نویسندۀ‌ کتاب‌ منحصر به‌ فرد «دربارۀ‌ مرگ‌ و محتضر»، «چرخ زندگی» و کتاب‌های‌ بسیار دیگری‌ست‌ که‌ این‌ زن‌ قهرمان‌ را به‌ عنوان‌ محبوب‌ترین‌ و موثق‌ترین‌ متخصص‌ مرگ‌ مشهور کرده‌اند. 

براساس نظریه تغییر KublerRoss،- منحنی هر تغییر یه چیزیه شبیه شکل بالا. ( در اصل 5 مرحله کلی داره ، شامل : شوک و انکار ، خشم ، چانه زدن ، افسردگی و  پذیرش ) البته برای یک مهاجرت مقداری فرق می کند مهاجرت هم مثل هر تغییر دیگه این ۷ مرحله رو داره که هر آدمی با نسبت‌های مختلف هر کدوم رو تجربه میکنه. اینکه چطور با هر مرحله برخورد کنی دیگه مربوط میشه به تفاوت های فردی.

از آنجایی که بر روی مراحل تغییر کار می کنم گفتم یکی از نظریه های معروف برای مراحل ایجاد یک تغییر را با مثالی خدمت دوستان عزیز عرض می کنم: 
 

در متن زیر یکی از ایرانی های مقیم خارج از کشور از مهاجرت خودش صحبت می کنه :

 مهاجرت یعنی از صفر شروع کنی. از من بپرسی مهاجرت یعنی از یه دستگاه مختصات بیای بیرون و تا مدتی حتی ندونی نقطه صفر دستگاه جدید کجاست که بخوای ازش شروع کنی. تا مدت ها خودت نیستی، یه جورایی در خلا به سرمیبری، معلق. هر آدمی مهاجرت رو یه جور تجربه میکنه، بسته به شرایط مادی، توانمندی های فردی و حمایت هایی که در کشور مقصد داره، اما هر جوری تجربه اش کنی مهاجرت یه تغییر بزرگه، تغییری که نیاز به مدیریت داره. سر کلاس Leading Change وقتی باب (استاد) نمودار kubler-Ross رو به عنوان یکی از صدها تئوری تغییر تشریح کرد، من توی ماه های ابتدایی این تغییر بودم و حس میکردم باب داره داستان مسیر زندگی یه مهاجر در ماه ها و روزهای اول حضورش در کشور جدید رو تعریف میکنه. وقتی یکی از ژورنال ها رو بر همین اساس نوشتم و کامنت های باب رو دیدم مطمئن شدم که بیراه نرفتم. معتقدم شناخت هر فرآیند به پذیرش سختیهاش کمک میکنه. این پست رو مینویسم برای تمام کسانی که توی این مدت ازم پرسیدن: تجربه مهاجرت چه جوریه؟

 
مرحله اول- انکار: اولش رسیدی به همونجا که وقتی ایران بودی همه با حسرت بهش میگفتن خارج! شاد و خوشحال از فتح این قله، به شهرگشایی و کشورگشایی می پردازی و سعی میکنی از تمام نداشته هات در سالهای گذشته زندگی لذت ببری. اینجا همون مرحله شنگول بودن از رسیدن به بهشت برین ذهنی اغلب مهاجرهاست.
 
مرحله دوم- درک تغییر: این مرحله معمولا وقتی شروع میشه که آستین ها رو بالا میزنی و میری وسط جامعه جدید، دنبال کارهای اداری، خرید روزانه، پیدا کردن خونه و ….. اینجا میبینی که همه چیز تازه است. همه چی جدیده و تو تقریبا با همه چیز غریبه ای. هر قدر هم توی کشور مبدا خودت رو برای همه چیز آماده کرده باشی بازم خیلی چیزا هست که نمیدونی. خیابونها تازه هست، آدم ها، مناسبت هاشون، نمیدونی حتی برای صبحانه ات چه جور نون و پنیری بخری. خیلی وقتا زبونت قفل میشه و نمیتونی با همون سطح زبان که بلدی هم با دیگران ارتباط برقرار کنی. توی این مرحله مهاجر معمولا تغییر رو با تمام وجود درک میکنه و به قول معروف تازه دوزاریش می افته که بعله این تغییر خیلی بزرگتر از چیزی بوده که تصورش رو داشته. اینجا همون مرحله ایه که آدم داره دنبال نقطه صفر در دستگاه مختصات جدیدی که توش قرار گرفته میگرده.
 
مرحله سوم- مقاومت یا خشم: توی این مرحله، معمولا مهاجر نمیخواد این تغییرات رو بپذیره. حالا عکس العمل ها مختلفه. متداول ترینش اینه که مهاجر میگرده دنبال جمع هموطنان و سعی میکنه کشور خودش رو در یک سایز کوچیکتر مشابه سازی کنه. بعضی ها بهشت برین براشون میشه جهنم مطلق و شروع میکنند به ایراد گرفتن از زمین و زمان کشور مقصد و اینکه چه قدر همه چی بیخودی سخته و اینا که اصلا نمیفهمن و …. دنبال کار میگردی و با پرونده ای از افتخارات و سمت ها و … دنبال اینی که خلاصه اگر وزیر نمیشی وکیلی، مدیری چیزی بشی، غافل از اینکه هنوز اصول جامعه جدید رو یادنگرفتی و باید کمی از سرعتت کم کنی و خیلی چیزارو با دقت نظارت کنی  تا کم کم راهتو بازکنی.
 
مرحله چهارم- رها کردن: این مرحله مهمترین نقطه عطف منحنی تغییره. جاییه که همه ناامیدی‌ها، دل تنگی ها، تردیدها و ترس ها میاد سراغت و با خودت میگی من اینجا چیکار میکنم؟ به کجا میرسم؟ چی قراره بشه؟ اصن ارزش این همه سختی رو داره؟ اینجا جاییه که خیلی از مهاجرا به قول معروف کم میارن و برمیگردن. اگر یه وابستگی های عمیق(غیر از خانواده که برای اغلب ما یه وابستگی عاطفی عمیقه) مثل یه شغل که هنوز منتظرته یا عشقی که انتظارتو میکشه تا به سرانجام برسه و .. هم توی کشور خودت داشته باشی و در کشور مقصد تنها و بی هدف باشی، اوضاع خیلی وخیم تر هم میشه.
 
مرحله پنجم- جستجو: اگر از مرحله چهارم بگذری، یه چیزی شبیه پذیرش درونی اتفاق می افته. این تغییر و مشکلاتش رو قبول میکنی و دوباره اهدافی که تو رو به این مسیر کشونده با خودت مرور میکنی و شروع میکنی به پیدا کردن راه حل برای موانعی که داری. سعی میکنی اجتماع جدید، اصول و بازی هاشو بیشتر بشناسی و واقع بین باشی.
 
نظریه تغییر، مدل کوبلر - راس  (Kubler-Ross)
 
 
مرحله ششم- درک معنای تغییر: این مرحله در واقع نسخه بالغی از مرحله قبلیه. تغییر رو با تمام خوبی ها و بدی هاش درک میکنی. واقع بین تر میشی. از روی هوا میای روی زمین و شروع میکنی به ساختن زندگی جدید توی جایی که هستی. هنوزم تردیدها، ترسها و دلتنگی ها کم و بیش میان سراغت اما معنا و هدفی که تو رو کشونده به کشور مقصد برات پررنگ تر میشه و اتفاقات و تلاش هایی که انجام میدی برات معنا پیدا میکنند.
 
مرحله هفتم – درونی شدن تغییر: اینجا دیگه تغییر ملکه وجود آدم میشه. اینجا مرحله ‌ایه که کم کم تطابق صورت میگیره و مهاجر با انگیزه بیشتری برای حضور در ابعاد مختلف جامعه جدید تلاش میکنه. مهاجر کم کم حس میکنه از نقطه صفر دستگاه مختصات جدید روی محور مثب‌ها در حال حرکته. اینکه با چه سرعتی در حال حرکته دیگه بستگی به این داره که چی در چنته داشته باشه اما با هر سرعتی حس میکنه داره در مسیر مثبت حرکت میکنه.
 
و البته اینجا پایان ماجرا نیست، تا زندگی هست این بالا و پایین ها هست. این تغییر تموم میشه، تغییر بعدی، تغییر بعدی و شاید تمام زندگی همین مجموعه اتفاقات، تغییرها و تطبیق‌ها باشه. اگر از من بپرسد کلید مهاجرت چیه میگم پذیرش، باور و تلاش. پذیرش اینکه تغییر بزرگی در جریانه و قرار نیست کشور جدید بهشت برینی باشه که توش فرش قرمزی برای ورود ما پهن شده. پذیرش اینکه هر جامعه ای مشکلات خودشو داره و نکات مثبت خودش رو. باور به رویاهایی که آدم رو در این مسیر قرار داده، حتی در سخت ترین شرایط که البته کار آسونی هم نیست و بالاخره تلاش، نه فقط وقتی وارد کشور جدید میشیم بنظرم تلاش از قبل از حضور فیزیکی در کشور جدید شروع میشه. خیلی از کارها و آماده سازی ها رو میشه با هدفگذاری و برنامه ریزی خوب پیش از وقوع مهاجرت تدارک دید.
 
منبع :sunasana.com/?p=1091
                                                                                                                                                          خردمندان لبخند موفقیت
این فایل ها رو هم مشاهده بفرمایید:

 
 
 
 
  4121        0        رایگان       بازدید : 2172
بازدید : 2157
بازدید : 2093
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید