اساس تغییر و تحول فردی چیست؟

اساس تغییر و تحول فردی چیست؟

انسان، خودش اولین مربی تغییر و تحول فردی و اجتماعی خویش است، تربیت پدر و مادر ها و اطرافیان باعث می شود به فردی تبدیل شویم که در محیط خانه و مدرسه یا دانشگاه رفتاری شبیه آنها داشته باشیم. 

فطرت درونی ما، اتفاقات، تفکرات مثبت یا منفی محیط اطراف ما، سخنان دیگران نیز می تواند شخصیت ما را تغییر می دهد.

وسوسه و گفتگوهای درونی منفی که ناشی از القاهای شیطان است هم باعث تغییر می شود ( آنجا که خداوند می فرماید: الذی یوسوس فی صدور الناس، و می گوید انما نجوی من الشیطان) اما تغییری متضاد با فطرت خوبی نگر ما انسان ها.  

اگر تضاد و تنشی در درون ما صورت بگیرد و بین اعمال ما، افکارما و احساس ما تعادل و همسویی نباشد انسان به مرور دچار تنشی ذهنی می شود که از آن به عنوان برنات ذهنی یاد می کنم، برناتی که در آن مغز، قلب، درون و بیرون ما در تنشی شدید هستند طوری که اگر ما پایمان همزمان روی گاز و ترمز بگذارید منجر به ایجاد آن برنات در خودرو ها می شود. این تضاد فرسایشی باعث فروپاشیدگی درونی می شود.

 

 

اساس تغییر و تحول فردی چیست؟

موفقیت را می شود با اصول اش بدست آورد ویا به هر قیمت، ما اصلی داریم که در فطرتمان است و آن این که هدف وسیله را توجیه نمی کند یعنی به هر وسیله و مسیری و روشی نباید به هدفمان برسیم، اگر ما برای موفقیت از روش هایی استفاده کنیم که مخالف احساس ما و فطرت ما باشد به مرور دچار برنات ذهنی می شویم. چون در این شرایط در درون ما تضاد بین ارزش ها اتفاق می افتد.

به عنوان مثال ما فطرتا از دروغ بیزاریم هرکس اگر با دروغی کار خود را پیش ببرد هر چند توانسته موفق شود و برای خودش ارزشی ایجاد کند اما پایه این موفقیت بر روی ضد ارزش دروغ استوار گردیده است که اگر فرد این شیوه زندگی را ادامه دهد بالاخره در جایی و یا روزی دچار تضادی با احساسات و فطرت خود می شود یا در آن موقع فرد دچار  برنات ذهنی شده که اگر شدت پیدا کند از نظر روحی و روانی به هم میریزد و مریض می شود و یا اینکه با سرپوشی اقدام به آسوده سازی موقت می کند و احساسات را کنار می گذارد و فقط به صلاح کارش می اندیشد و از انسانیت و انسان بودن دور می شود و در جامعه انسانی هم از چشم می افتد 

اساس تغییر و تحول فردی چیست؟

انسان وقتی در مسیر زندگی حرکت می کند دوست دارد قدرتمند، قوی و سربلند باشد. دوست دارد با قدرت و اعتماد به نفس، آزادی عمل بیشتر و حضور در جامعه بهتری را تجربه کند. دوست دارد روش کسب درآمد و روش داشتن یک زندگی مادی و معنوی خوب را پیدا کند، اگر این ها را در کودکی آموزش دیده باشد خوش به حالش اما اگر ندیده باشد و در فطرتش جویایی اینها باشد به یک برنات ذهنی دچار می شود که شاید سال ها با او باشد و همیشه اورا دچار تنشی ذهنی بکند.این تنش شاید با قرصی آرام شود اما تا درمان نشود و انسان را در مسیر رسالت شخصی اش قرار ندهد دست از فرد برنمیدارد. در این حالت فرد باید تصمیم بگیرد و شجاعانه و آگاهانه  اقدام به عمل بکند تا خود را در مسیر رسیدن به فطرت اش قرار دهد.

درست است که انسان بزرگترین مسئول خویش است برای تغییر اما داشتن یک الگو و یک مربی که مسیر گذار تغییر را بداند و اورا در حالت گذار و لحظه های بیم و نگرانی راهنمایی کند نعمت بسیار بزرگی محسوب می شود، سال ها دنبال چنین افرادی بودم، کم هستند ومتاسفانه در اکثر مواقع در دسترس نیستند، اما باید بدانیم هرکه طاووس خواهد جور هندوستان کشد.

اکنون به کمک فن اوری برای افراد علاقمند این موضوع، امکانات فراوانی وجود دارد فیلم ها وفایل ها وکتاب ها تقریبا همه جا در دسترس هستند، اما خواسته وتصمیم قاطع مهمترین راه رسیدن به این هدف است.

اساس تغییر و تحول فردی

 

به شخصه نظر من این است که هرجا اگر بر اساس نیازمان یک فرد متخصص در آن زمینه پیدا کردیم باید از او برای آموزش و تغییر خودمان در آن مورد خاص استفاده کنیم و این را بدانیم که :

"کسی که تو را نصیحت میکند

لزوما خود کامل نیست

اما ممکن است

همان چیزی را به تو بدهد

که بدنبالش هستی"

اساس تغییر و تحول فردی

اساتید تخصصی در هر حوزه همین کمک برای کامل شدن و تغییر را انجام می دهند. کمک به تغییر و تحول فردی تلاشی است برای هم فکری با افرادی که آگاهانه دنبال بهتر کردن مدار زندگیشان هستند، نه برای افرادی که مشکلات عمیق روحی و روانی دارند چون مشکلات عمیق نیاز به یک متخصص و یک روانپزشک دارد، اما مربی تغییر و تحول فردی کمکی که به فرد می کند برای بالاتر رفتن از پله عادی بودن به سمت عالی شدن است، برای عالی تر شدن عادی ها تلاش می کند. 

در زمینه راهکارهای رشد فردی، تغییر و تحول فردی در چند زمینه مثل اعتماد به نفس و عزت نفس تحقیقاتی کرده ام سالهایی را با بزرگان بازار و دانشگاه گذرانده ام که منجر به بررسی  در زمینه شروع قدرتمندانه یک کسب و کار و حضور قدرتمندانه در جامعه شده است در این زمینه ها صحبت کردن را مهم میدانم و امیدورام برای عبور از مسیر گذار عادی بودن تا عالی شدن آماده بشویم وسر منشاء این تغییرات را از درون و افکارمان  جستجو کنیم، همیشه برای آموزش خودم وقت و هزینه قرار داده ام و فهمیده ام که بهای بهتر شدن علاوه بر زمان و هزینه، عمل کردن و معتقد به تغییر و انعطاف پذیر بودن است .

اساس تغییر و تحول فردی

 

امیدوارم با خردمندان همراه باشید، و تجربیاتتان را در خرد جمعی با کل جهان به اشتراک بگذارید.

 هادی آقاجانلو مربی تغییر و تحول فردی و شروع کسب و کار

لطفا این قسمت ها  را نیز مشاهده بفرمایید:

 

  رسیدن به آرزوها: مرحله قبل از شروع کسب و کار

- عبور از مسیر گذار در راه اندازی کسب و کار - جلسه اول

- عبور از مسیر گذار در راه اندازی کسب و کار - جلسه دوم

عبور از مسیر گذار در راه اندازی کسب و کار- جلسه سوم - بخش اول 

عبور از مسیر گذار در راه اندازی کسب و کار- جلسه سوم - بخش دوم

 

  2932        1        رایگان       بازدید : 2172
بازدید : 2157
بازدید : 2093
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید