مهم‌ترین اصل پیشرفت در کسب و کار

مهم‌ترین اصل پیشرفت در کسب و کار

اکثراً پیشرفت، در کاری که علاقه‌مندیم و از انجام آن لذت می‌بریم اتفاق می‌افتد. انتظار  درپیشرفت کاری که علاقه‌ای به آن نداریم و یا محیطی که از آن متنفریم انتظاری بیهوده است. وقتی مشغول به کاری هستیم که از آن لذت می‌بریم، احساس خوب و خوش‌آیندی را در آن کار تجربه می‌کنیم و همین احساس لذت، هم سختی‌های کار را برای ما آسان‌تر می‌کند و هم به دلیل آرامشی که درون خود احساس می‌کنیم ذهن را برای پرورش ایده‌های خلاقانه و عالی آماده می‌کنیم. افراد بسیاری به دلیل بی‌علاقگی به کار دچار رکود می‌شوند، احساس آزادی نمی‌کنند و به دلیل تفکرات منفی و اینکه خود را مجبور به فعالیت در آن کار می‌بینند دچار ذهنیت کمبود و فقر می‌شوند و همین تفکر عدم آزادی و فقر مانع از پیشرفت کاری شده و درنتیجه دچار فقر مالی و یا ضعف مالی خواهند شد.

افراد به دلیل محدودیت‌هایی که در خود ایجاد می‌کنند مجبور به ادامه دادن کاری می شوند که علاقه‌ای به آن ندارند، درصورتی‌که این محدودیت‌ها فقط ساخته ذهن آن‌هاست و اگر بخواهند و اراده کنند، می‌توانند خود را از دام این محدودیت نجات داده و به کار موردعلاقه خود بپردازند. اما اراده نباید خاصیت گاز انبری و کنترل نشده باشد.

بی‌علاقگی و تنفر از کار تأثیر منفی در زندگی شخصی، روابط اجتماعی و همه جنبه‌های زندگی دارد و همان‌طور که گفتیم باعث عدم پیشرفت کاری و مالی می‌شود بنابراین اگر از کار خود تنفر دارید یا نسبت به کارتان احساس بی‌علاقگی یا بی‌تفاوتی دارید باید چاره‌ای بیندیشید.

تأثیر منفی بی‌علاقگی و تنفر از کار، از لحاظ علمی هم قابل‌اثبات است، زمانی که شما به کار خود علاقه‌مند هستید و از انجام آن لذت می‌برید مواد شیمیایی در مغز شما آزاد می‌شود که احساس فوق‌العاده‌ای را تجربه می‌کنید یعنی اینکه علاقه به کار هم از لحاظ روحی و روانی و هم از لحاظ جسمی ما را در مسیر پیشرفت کاری و درنتیجه پیشرفت مالی قرار می‌دهد.

مهم ترین اصل پیشرفت در کسب و کار

برای انجام کار مورد علاقه دو کار مهم را باید انجام دهید: یا به کار موردعلاقه خود بپردازید و یا اینکه به کار فعلی خود علاقه‌مند شوید.

دلیل اشتغال به کاری که به آن علاقه‌ای نداریم،اجبار روزگار، نیاز و ترس است. ترس از اینکه ترک آن کار باعث از دست رفتن درآمد فعلی شود و اینکه نتوانیم از عهده مخارج زندگی بربیاییم و در زندگی خانوادگی دچار مشکل شویم. اما به نظر من این دلایل یک دلیل سطحی کوتاه مدت است، که ما به دلیل مشکل اصلی از آنها به عنوان توجیه استفاده می کنیم، مشکل اصلی ضعف در عزت نفس است، ضعف در باور ریشه ای "خود ارزشمندی" که محصول آن ترس از فقر و مشکلات روحی است. اگر عزت نفس خود را قویتر کنیم به طبع آن اعتماد به نفس مان بهتر می شود. اگر علاقمند به کاری هستید. اگر طبق شرایط موجود نمی توانید فعلا اقدام کامل برای قطع کار فعلی و شروع کار جدید بکنید، پیشنهادم این است که آرام آرام شروع کنید.

اگر برای پیشرفت کاری و مالی به سراغ کار موردعلاقه خود برویم و ترس را کنار بگذاریم و با امید و عزمی راسخ حرکت کنیم با توجه به اینکه از آن کار لذت می‌بریم، خیلی زود پیشرفت می‌کنیم و همین‌طور این کار ما مورد حمایت اعضای خانواده هم قرار خواهد گرفت. اگر شما فردی هستید که تاکنون به وظایف خود عمل کرده‌اید و در انجام وظایفتان کوتاهی نکرده‌اید دلیلی ندارد که خانواده با این عملکرد شما مخالفتی داشته باشند.

نکته مهمی شاید به ذهنتان بیاید" این کار ریسک دارد"

بله این کار نیاز به جسارت دارد و باید ترس را کنار بگذارید و ریسک کنید، ولی تصور کنید پرداختن به کار موردعلاقه و پیشرفت در آن، در برابر کنار گذاشتن ترس، کمی همت و تلاش می‌ارزد به اینکه یک‌عمر کاری به مشغول باشید که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید و هیچ لذتی را در آن تجربه نمی‌کنید و پیشرفتی هم در کار نیست. پس عزمتان را جزم کنید و اقدام نمایید.

مهم ترین اصل پیشرفت در کسب و کار

راه دوم "ایجاد علاقه‌ به کاری که به آن مشغول هستید" علی‌الظاهر کار راحت‌تری به نظر می‌رسد برای این کار باید بتوانید متفاوت بنگرید و نیاز به تمرین‌های ذهنی دارد که عشق و علاقه را جایگزین نفرت یا بی‌تفاوتی کنید. افرادی را بیابید که  شغل شمارا دارند و با عشق و علاقه آن را انجام می‌دهند و از آن‌ها الگوبرداری کنید. یا با افرادی مشورت کنید که سابقاً شغل شمارا داشته‌اند و اکنون کارشان را گسترش داده و به موقعیت شغلی و مالی بالاتر و بهتری دست‌یافته‌اند. دیدن و مصاحبه با چنین افرادی انگیزه شمارا بالاتر خواهد برد و ندانسته‌هایی را کشف خواهید کرد.

افرادی هستند که کار کاملاً کسل‌کننده و نفرت‌انگیز از دید ما را باعلاقه و لذت آن کارها را انجام می‌دهند و به همین دلیل می‌توانند پیشرفت کنند و کار خود را گسترش می‌دهند و درزمینه­ ی کاری خودشان فردی موفق محسوب می‌شوند. این افراد می‌توانند الگوهای مناسبی برای تغییر دیدگاه‌ها و نوع نگرش شما باشند.

زندگی کردن در شرایط غیر دلخواه و رنج‌آور را رها کنید، آزاد بیندیشید و خود را از رکود نجات دهید تا لذت آزادی و کار لذت‌بخش را تجربه کنید و ببینید که چطور کار مورد علاقه‌تان شمارا به‌سوی پیشرفت و موفقیت پیش می‌برد.  

نویسنده: سپید

 

این فایل ها را هم مطالعه نمایید:

راه اندازی کسب وکار با سرمایه کم

 مقاله فرکانسی که ما به جهان می‌فرستیم و اثر آن در کسب‌وکار، زندگی ما و این دنیا

نظریه وجود مسیر گذار 

"کل مراحل دوره ساخت و پرورش یک ذهن ثروت ساز"

  1769        1        رایگان       بازدید : 2167
بازدید : 2153
بازدید : 2086
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید