کیک با طعم عزت نفس!!!

کیک با طعم عزت نفس!!!

تا حالا کیک پخته‌اید؟ به‌عنوان‌مثال برای کیک توت‌فرنگی، مواد لازم چیست؟

(عجله نکنید، حتماً دلیل دارد که این موضوع را مطرح کرده‌ام)

 پیدا کردن جواب این سؤال زیاد سخت نیست کافی است به اینترنت یا یک کتاب آشپزی دسترسی داشته باشیم. آن موقع با تهیه مواد و حاضر نمودن وسایل لازم، همه‌چیز حاضر است. آیا با حاضر شدن مواد و وسایل کیک حاضر می‌شود؟ مسلماً نه.

به هر ترتیب که نمی‌شود وسایل را اضافه کرد و در فر قرارداد، هر کاری اصول خود را دارد و هرکس دقیق‌تر این ترتیب‌ها را انجام بدهد نتایج عالی‌تری می‌گیرد، باید روش پخت را هم بدانیم، این کار هم زیاد سخت نیست، باکمی جستجو و مطالعه در اینترنت و یا کتاب می‌شود جواب را پیدا کرد.

با همین دو مورد اکثر افراد اقدام به پخت کیک کرده‌اند، نتیجه‌ی اولین دفعه پختن کیک، مرا یاد ضرب‌المثل "مسلمان نشنود کافر نبیند " می‌اندازد.

اکثراً اولین کیک‌ها خوب از آب درنمی‌آید، اما در دفعات بعد شرایط فرق می‌کند، رفته‌رفته کیفیت کیک‌ها بهتر می‌شود، اما آیا هر فرد که 20 بار از یک کیک پخته است به‌اندازه فرد دیگری که او هم 20 بار این کار را انجام داده کیکی باکیفیت، طعم و قیافه یکسان می‌پزند؟ جواب مسلماً نه است.

فردی که آموزش‌های خوبی از اساتید خوب گرفته و در ضمن خودش تلاش و علاقه زیادی در کارش کرده، در اکثر مواقع کیک بهتری را می‌پزد و در ضمن می تواند آموزش عملی عالی‌تری بدهد و راهنمایی‌های مناسبی بگوید و راهنمایی‌هایش بسیار متفاوت تر از فردی خواهد بود که فقط روش پخت کیک را حفظ کرده است.

در زندگی هم راهنمایی‌ها و نصیحت‌ها همین‌گونه است. اگر فردی با یک سری پیش‌داوری، افکار و عادات یک کار را 20 سال است انجام می‌دهد و نتوانسته نتیجه مناسبی بگیرد، قطعاً نمی‌تواند راهنمایی‌ها مناسبی برای رسیدن به نتیجه مناسب در یک هدف بکند.

تجربه خیلی مهم است اما همه‌چیز نیست، آنچه مهم است کیفیت نتیجه و مسیر منتهی به آن نتیجه است. عاملی که نتایج استفاده از یک دستورالعمل را متفاوت می‌کند، موضوعی است به نام" سلیقه شخصی".

سلیقه شخصی حاصل، تربیت کلامی و لفظی اطرافیان، استعداد فرد، الگوهای آموزشی ما و مهم‌تر از همه باورها و گفتگوهای درونی فرد است.

مکانیک‌هایی را دیده‌اید که چندین سال است که کارشان مکانیکی است، ولی هنوز که هنوز است بعد از رفتن به‌پیش آن‌ها احتمالاً مجبورید به یک مکانیک دیگر هم سری بزنید.

فهمیدن نتایج سلایق اشتباه و ضررهای آن در کارهای مشخص، کاملاً ساده است. اما مشکل در فهمیدن تفاوت‌های درونی ناشی از ریشه‌این سلایق، یعنی: افکار ذهنی و احساسات قلبی و باورهای ریشه‌ای یا مرکزی متفاوت هر فرد در یک کار است.

برخلاف بسیاری از افراد که می‌گویند: " اگر دقیقه مثل فرد دیگری یک کاری را انجام بدهی تو هم همان نتیجه را می‌گیری" من  معتقدم شاید بشود با تقلید کامل از فرد شبیه او نتیجه گرفت، اما درنهایت دستاوردها فرق می‌کند. با یک مثال می‌گویم:

 آیا الآن اگر فردی دقیقه مثل مارک زاکربرگ رفتار کند و شبکه‌ای مثل فیس بوک تأسیس را کند همان دستاوردها را می‌گیرد؟ جواب، با توجه به تعداد بی شمار سایتی که ایجاد شد و به شهرت نرسیدند کاملاً معلوم است: "  نع "  ( نع همان نه مشدد است )


خب برگردیم به سؤال اول مقاله : حالا چگونه می‌توانید کیک خوبی را بپزید؟

اولین سؤال این است: آیا حتماً دلتان می‌خواهد یک کیک بپزید؟ یا به خاطر دیگران و حرف پدر و مادر دنبال این کاررفته‌اید؟ جواب این موضوع به مطلب مهمی مربوط است، موضوعی به اسم" رسالت فردی"

هرکس بهتر است دنبال رسالت فردی خودش برود،(هرچند می‌تواند نرود و اختیار یعنی همین) مثال معروفی وجود که می‌گوید: "هر گلی بوی خودش را دارد". رسالت فردی یعنی همان بوی مخصوص به خود، کاری که با توجه استعداد و علاقه فرد مناسب اوست، فرد را به قله‌هایی می‌رساند که در کارهای دیگر یا اصلاً نمی‌رسد، یا اینکه با سختی به آن حد می‌رسد، و شاید در آخر کار حتی از نتیجه رضایت نداشته باشد، هرچند نتیجه در عدد و رقم عالی به باشد.

کسانی که عزت‌نفس عالی دارند به استعداد خود ارزش قائل‌اند و به علاقه‌هایشان می‌پردازند همزمان با بادلشان و عقلشان تصمیم می‌گیرند، هیچ‌یک را فدای دیگری نمی‌کنند، در خودشان لیاقت انجام یک کاری را می‌بینند، خود را اسیر بینوای درون نکرده اند.

کیک با طعم عزت نفس

 

موضوع عزت‌نفس کمک بیشتری برای رسیدن به زندگی دلخواه و عمل در مسیر رسالت شخصی هر فرد می‌کند، در بسیاری از مطالب راجع به عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس یا حرمت نفس می‌توانید مطالبی پیدا کنید و یا راهنمایی‌ها به دست بیاورید، چند سال قبل من برای فهمیدن اساس اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس شروع به تحقیق کرده بودم موضوعی که نه‌تنها من بلکه بسیاری از افراد را درگیر خود می‌کند، دو سال قبل پس از مطالعه چندین کتاب مرجع و حضور در پای درس اساتید مربوط به این مطالب به موضوعات جالبی رسیدم و آن‌ها را سریعاً در سایت خردمندان قراردادم، برای شروع کار خوب بود ولی با توجه به کیفیت پایین فیلم و نکات آموزشی که اگر رعایت می‌شد بهتر بود، آن دوره را تصمیم گرفتم بهتر بکنم و این بار با توجه به نتایج و افکاری که طی این دو سال داشتم موضوعات را مطرح کنم.
پایه راه‌اندازی کسب‌وکار یا حتی زندگی سالم و خوب داشتن عزت‌نفس و میوه آن یعنی اعتمادبه‌نفس در زندگی است در جلسه‌های این دوره راجع به بهبود عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس همراه با تمرین‌های عملی برای رشد در زندگی و کسب‌وکار صحبت خواهم کرد با من همراه باشید برای این دوره جدید که مطمئناً مطالب جدیدی را خواهید دید و خواهید شنید.

هادی آقاجانلو مربی تغییر و تحول فردی در کسب وکار

"دوره کامل بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس "

  1402        0        رایگان       بازدید : 2062
بازدید : 2047
بازدید : 1979
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید