خانه خردمندان  >  خرد نوشته  >   خرد پول ساز  >  دانلود مقاله

"برای موفقیت در کسب‌وکار نیازی به سرطان نیست"

داستان آنتونی برجس، نویسنده‌ی بریتانیایی را شنیده‌اید؟

 زمانی که 40 ساله بود یعنی درست زمان اوج کارایی و بهره‌وری اکثر افراد، دکترها به او گفتند که یک سال دیگر بیشتر زنده نمی‌ماند، زیرا مبتلابه سرطان است. و پیش‌بینی خود را به او ارائه دادند و این‌یک " شوک" قوی بیرونی بود که به زندگی او مربوط بود، دائمی بود و پیش رویش، افکاری که به ذهنش آمد او را به سمت فرار از رنج‌های احتمالی تا حد توانش برد، و او را به حرکت قاطعانه واداشت.

می‌گویند او بیشتر از خود نگران همسرش بود، پس از مرگش چیزی برایش باقی نمی‌گذاشت. فهمید که بعد از مرگش، همسرش بی‌پول و بی‌پشتوانه می‌ماند. با خودش فکر کرد قطعاً باید کاری بکند و این فرد آستانه تحمل خود را پایین آورد و شروع کرد به بررسی اقداماتی که می‌توانست برای بهبود زندگی همسرش بکند.

آنتونی قبل از آن حرفه‌ای نویسندگی نکرده بود، اما در درون خودش میل و کششی به داستان‌نویسی حس می‌کرد و می‌دانست که استعداد بالقوه‌ای در وی وجود دارد. بنابراین تنها برای باقی گذاشتن حق امتیاز نشر برای همسرش پشت میزتحریر نشست و شروع به تایپ کرد. و آن استعداد خفته در خودش را  در عمل به سطر درآورد.

او حتی مطمئن نبود که آیا ناشری حاضر می‌شود داستان وی را چاپ کند یا نه؛ ( داستان دنیا همین است به هیچ کشاورزی در زمان کاشت اطمینان داشتن محصول خوب، بی آفت و آب فراوان نمی‌دهند، او باایمان درونی شروع به تغییر می‌کند)

آنتونی می‌دانست که باید کاری انجام دهد. در ژانویه ١٩٦۰ با خودش گفت: من فقط یک زمستان، بهار و تابستان دیگر را پشت سر خواهم گذاشت، و پاییز آینده همراه با برگ‌ریزان خواهم مرد. پس تمام تلاشم را می‌کنم، حرکت شروع شد و پله‌پله معجزه دیده شد.

در این‌یک سال، او پنج داستان را به انتها رساند و یکی دیگر را تا نیمه نوشت. بهره‌وری او در این‌یک سال برابر با بهره‌وری نصف عمر ادوارد مورگان فورستر (رمان‌نویس) و دو برابر جی. دی. سالینجر (نویسنده‌ی معاصر) بود.

اما آنتونی برجس در انتهای سال نمرد!

موفقیت در کسب و کار

 

 وى ٧٦ سال عمر کرد و طی این سال‌ها ۷۰ کتاب نوشت!!! مشهورترین کتاب او پرتقال کوکی است که در کشورمان هم چاپ‌شده است. اگر او هیچ‌گاه شروع به نوشتن نمی‌کرد، و به آن استعداد و الهام درونی­ش عمل نمی‌کرد و آستانه تحمل­ش را پایین نمی‌آورد و دچار ترس و ناامیدی می‌شد. هیچ‌گاه به چنین پیشرفتی نمی‌رسید.

داستان‌های زیادی از قدرت امید و تلاش برای موفقیت در زندگی و کسب‌وکارها شنیده‌ایم و شاید کمتر در مورد قدرت محدودکننده ناامیدی داستانی شنیده باشید، هرچند در اطراف خودمان به‌وضوح اثر ناامیدی بر زندگی‌ها را می‌بینیم، طبق بسیاری از تحقیقات علمی دقیق و تخصصی، ناامیدی بر سیستم ایمنی و قدرت تصمیم‌گیری فرد اثر منفی می‌گذارد، و امیدواری سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. شروع ناامیدی از زمانی است که فرد در درونش به نتیجه می‌رسد که درمانده شده است و دیگر قادر به تأثیرگذاری بر خود و تغییر اطرافش نیست.

موفقیت در کسب و کار

بسیاری از افراد فکر می‌کنند، شروع کسب‌وکارهای بزرگ، تغییرات عالی و موفقیت‌های عظیم فقط نیازمند یک تصمیم‌گیری کاملاً منطقی و برنامه‌ریزی بسیار دقیق است. و چون افراد عادی توانایی دسترسی به این‌همه آگاهی، اطلاعات و آینده‌پژوهی را ندارند، نمی‌توانند تغییرات زیادی در زندگی خودشان به وجود بیاورند، به‌اصطلاح می‌گویند: "تغییر عالی، انسان عالی و شرایط عالی می‌خواهد" بهتر است بدانید قطعاً این نوع فکر اشتباه است!!!

  برای بهتر زندگی کردن، اولین نکته‌ای که باید بدانیم این است: همه‌ی ما به‌صورت پیش‌فرض و بالقوه عالی هستیم، و جهان ما را به عالی شدن به‌صورت طبیعی هدایت می‌کند مگر اینکه خودمان مانعش شویم با توجه به ناخواسته‌ها، تنبلی، تردید و ترس.

"شوک" مهم‌ترین عامل تغییر است. شوک، اتفاقی است که فراتر از آستانه تحمل ماست. اگر این شوک، درونی باشد عاملش قوی‌تر است. حتی اگر بیرونی و دائماً در مقابل چشمان ما باشد بازهم قوی است. ولی شوک‌های ضعیف و موقت بیرونی زیاد تأثیرگذار نیستند مگر اینکه ما با استفاده تقویت‌کننده‌های درونی آن شوکی را که نمایان شده و تشخیص دادیم بزرگ و بزرگ‌تر کنیم که عامل حرکت ما شود.

 بگذارید با مثالی بگویم: طی سال‌های اخیر با توجه به سود بالایی که بانک‌ها به سپرده‌ها می‌دادند که  به بیشتر از 30 درصد هم رسید و دردسرهای زیاد اداره کسب‌وکار ازنظر بسیاری از فعالان بازار، بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک ترجیح دادند که کسب‌وکار خود را جمع کنند و پول‌هایشان را در بانک بگذارند و سودی بدون دردسر به دست بیاورند!!! اگر به این افراد مستقیماً گفته می‌شد:" سود شما امسال 35 درصد است ولی 3 یا 5 سال بعد 10 درصد" این مطلب مثل یک شوک بیرونی قوی و مؤثر بر زندگی فرد بود و قطعاً این کار را نمی‌کردند، علی‌الخصوص می‌دانند که شروع کسب‌وکار دردسرهای خاص خود را دارد. ولی وقتی سال‌به‌سال  و پلکانی تغییر ایجاد شود و این شوک تا حد آستانه تحمل فرد باشد، به اعتراضات ذهنمان اهمیت نخواهیم داد. تا زمانی که فشار مسئله‌ای به حد آستانه تحمل ما نرسد، ما اقدام به تغییر نمی‌کنیم، توضیحات خوبی رو در رابطه با این موضوع در دوره عبور از مسیر گذار در راه­اندازی کسب‌وکار و جلسه پنجم دوره بهبود عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس دادم.

 در مورد همین مثال بگویم: اگر یک کاسب دیر متوجه تغییرات و اقدام لازم برای تغییر شود، قطعاً نمی‌تواند تغییر کند.

شوک‌های ضعیف که در حیطه آستانه تحمل ما هستند،  ما را به سمت تغییر نمی‌برند، مگر با اقداماتی آگاهانه، یادمان باشد که شوک‌های مؤثر، هرچند ضعیف را باید با دقت موردبررسی قرار بدهیم. ما قورباغه نیستیم که به‌مرور در اثر افزایش دما پخته شویم، ما قادر به تغییر هستیم که باید سنسورهایی برای تشخیص و مقیاس‌هایی را برای تغییر داشته باشیم.

برای اینکه در صورت لزوم آماده به تغییر باشیم، از قدرتی که در اختیارداریم باید بهترین استفاده را بکنیم. این قدرت ذهن ماست.  مسائل مهم کسب‌وکار خودمان مثل سود، هزینه، خرید، فروش، مالیات، ارزش‌افزوده، خرج از دخل یا سرمایه‌گذاری و... را کنترل بکنیم و برای آن‌ها یک معیار عددی قرار بدهیم و همیشه آن‌ها را ثبت بکنیم و رسد کنیم. سعی کنیم عوامل اصلی مؤثر بر کسب‌وکار خودمان را بررسی کنیم و باایمان به کاری که علاقه داریم بپردازیم.

اگر می‌بینید روزبه‌روز دخلتان کمتر می‌شود و یا نسبت به تورم در حد ثابتی مانده است، این‌یک اعلام‌خطر به شماست مواظب موج تغییر باشید، اگر می‌توانید آگاهانه تغییر کنید و اگر نمی‌توانید علم خودتان را به‌روزتر کنید درهرصورت به‌آسانی از کنار شوک‌های موقتی نگذرید، با اعلام مخالفت در برابر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ جدید، با اعلام اعتراض به اپلیکیشن های تاکسی و باربری، با اعلام مخالفت نسبت به شبکه‌های آنلاین نمی‌شود جلوی آن‌ها را گرفت، جهان رو به سمت گسترش و بزرگ شدن و تغییر است و این از اصول ثابت آن است، به گفته بزرگی " ثبات در تغییر است" موج ساز نیستید موج‌سوار باشید. ولی عجله نکنید و همه سرمایه و توانتان را بر روی استفاده از یک تغییر نگذارید.

یکی از بهترین راه‌های تغییر سریع، پایین آوردن آستانه تحمل تغییر در کارهای مهم و تأثیرگذار در کسب‌وکارتان است، وقتی‌که مسائل مهم کسب‌وکارتان را قابل‌سنجش برای خودتان کردید. (نه برای دیگران، کسب‌وکار مال شماست) در مقابل تغییرات کوچک به خودتان شوک قوی برای اصلاح و بهبود وارد می‌کنید و به سمت رشد و تعالی می‌روید و خودتان را اسیر اتفاقات نمی‌بینید. و درست مثل داستان پطروس دوران ابتدایی، (که برخی می‌گویند نمادین است) زمانی که سیل ضرر می‌خواهد سد توان مالی‌تان را بشکند با اولین تَرَک‌ها اقدام لازم را انجام می‌دهید و به سمت بهبود قدم برمی‌دارید.

خداوند به ما انسان‌ها قدرتی داده است که اگر انسان امیدوار و قاطعی باشیم در بر خود با شوک بسیار قوی درونی و حتی در سخت‌ترین لحظات هم می‌توانیم کارهای عظیمی بکنیم. 

 بهتر است در کسب‌وکار خودمان منتظر آن وضعیت اضطراری نشویم، و هم‌اکنون از خودمان بپرسیم که اگر من در کسب‌وکار من و اوضاع اقتصادی من در وضعیت آنتونی برجس بود، چه می‌کردم؟! چگونه زندگی روزمره‌ی خود را تغییر می‌دادم؟!

نباید بگذاریم سیل تغییرات بنیاد کسب‌وکار ما و حتی زندگی ما را تهدید کند، و این تنها زمانی ممکن است که به ترَک‌های کوچک بهای مناسبی بدهیم و در ضمن آماده تغییر باشیم در فایل تغییر قبل از نابودی انواع واکنش‌ها برای برخورد با تغییر را گفته‌ام و پیشنهاد می‌کنم آن را مطالعه کنید در ضمن اگر کسب‌وکاری دارید به وارد باتلاقی شده یعنی هرچقدر تلاش می‌کنید اوضاعش مناسب نمی‌شود می‌توانید نگاهی به مقاله راه‌های خروج از ورشکستگی در کسب‌وکار شخصی بکنید.

نتیجه اینکه:

" نگذارید مشکلات کسب‌وکارتان مثل سرطانی غیرقابل‌کنترل شود و اگر شد امیدتان را از دست ندهید بربال تغییر سوار شوید و با امید به خدا، تلاش و ساختن شخصیت قوی‌تر به جلو حرکت کنید "

 

هادی آقاجانلو مدیر سایت خردمندان کسب وکار

موفقیت در کسب و کار

 

لطفا این فایل ها را هم تماشا بفرمایید:

راه‌های خروج از ورشکستگی در کسب‌وکار شخصی

 تغییر قبل از نابودی

دوره عبور از مسیر گذار در راه­اندازی کسب‌وکار 

 دوره بهبود عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  351        0        رایگان       بازدید : 1687
بازدید : 1218
بازدید : 1202
بازدید : 1164
بازدید : 556