" شش راه صحیح ثروتمندی"

" شش راه صحیح ثروتمندی"

روایتی از مناقب ابن شهرآشوب را در کتابی دیدم که آن را برای شما می‌نویسم:

عبدالرحمن سلمی، به یکی از فرزندان امام حسین علیه‌السلام (علی‌اکبر علیه‌السلام) سوره حمد را آموخت. هنگامی‌که پیش پدر خویش آمد و آن سوره را خواند، حضرت به عبدالرحمن هزار دینار پول، هزار دست لباس بخشید و دهان او را نیز پر از دُر نمود، برخی در خصوص این بخشش‌ها به آن حضرت اعتراض کردند،که چرا به خاطر یک تعلیم آن‌همه جایزه دادید؟

 

حضرت در پاسخ فرمود: "عطایای من کجا و تعلیم عبدالرحمن کجا؟"

 

در بسیاری از مواقع ما از کنار این روایت‌ها و داستان‌ها به‌سادگی رد می‌شویم و یا به یک برداشت کلی از آن بسنده می‌کنیم من می‌خواهم داستان این روایت را از زاویه دید دیگری نگاه بکنیم:

در این روایت چهار نکته عالی، جلب نظر می‌کند:

 اولین و مهم‌ترین این است که؛ ارزش آموختن قرآن بسیار بالاست و علی‌الخصوص سوره حمد، که از آن به‌عنوان سبع المثانی نام‌برده می‌شود سوره ایست که در آن‌هم از ربوبیت و هم از عبودیت سخن به میان می‌آید، هم خیر دنیا و هم خیر آخرت را می‌گوید و مسیرهای ممکن برای انسان‌ها را یادآوری می‌کند و به‌اصطلاح ام­القران است. پس یادگرفتن آن بسیار ارزشمند است و امام باکارهایی که می‌کنند ارزش آموختن قرآن را یادآوری می‌کنند.

دومین نکته این است، امام خود مسلط به قرآن است اما از یک نفر آموزگار برای این کار استفاده می‌کند، شاید دلیل اش این باشد که نشان بدهند، در هر کاری بهتر است برای یادگیری آن به سراغ آموزگار وارد آن بحث برویم و از او بخواهیم که آن را یاد بدهد.

شش راه ثروتمندی

 

سومین نکته این است، امام به ما می‌گوید که از هزینه کردن درراه آموختن دین خدا و پرداخت حقوق خوب در مقابل کار عالی نترسید، اگر کاری ارزشش را دارد حتماً در حد توانتان سعی کنید حق‌الزحمه‌اش را بدهید.

چهارمین نکته که باعث شد من به سمت این روایت بروم، میزان عطایای امام ازلحاظ مادی بود ایشان باید واقعاً ثروتمند باشند که این‌همه پول، وسایل و هدایا به این فرد عطا می‌کنند، پس ثروتمند بودن باید ارزشمند باشد.

 همان‌گونه که در فایل ثروت حلال باشکوه است گفتم، امامان ما ازلحاظ مالی وضع خوبی داشتند و این روایت نشان می‌دهد که می‌شود به درجه اعلای ایمان رسید و در ضمن ثروتمند بود، ثروت یک وسیله است که می‌شود بر آن امیر شد و از آن برای در مسیر خدا بودن استفاده کرد یا اینکه اسیر آن شد و در گمراهی برای به دست آوردن آن تکاپو کرد، ثروتمندی اخلاق ما را عوض نمی‌کند بلکه آنچه واقعاً هستیم را بزرگ‌تر و واضح‌تر می‌کند.

 

شش راه ثروتمندی

 

همیشه گفتم: "در فقر هیچ عزتی نیست." در جامع الأخبار آمده است که امام علی علیه‌السلام به امام حسن علیه‌السلام همین موضوع را می‌گوید و شاید به همه اهل عالم و کسانی که گوش شنوایی دارند اشاره می‌کند که:

"كسى را كه در پى روزى است، سرزنش مكن؛ كه هر كس بی‌روزی مانَد، خطاهایش بسیار می‌شود. فرزندم ! " آدم فقیر، حقیر است."

سخنش خریدار ندارد و مقام و مرتبت اش شناخته و دانسته نمی‌شود. فقیر اگر راست‌گو باشد، او را دروغ‌گو می‌نامند و اگر زاهد و دنیا گریز باشد، نادانش می‌خوانند.

 فرزندم ! هر كه به فقر گرفتار آید، به چهار خصلت مبتلا شود: به سستى در یقین، كاستى در خِرد، شكنندگى در دین و كمى شرم و حیا در چهره. پس، پناه می‌بریم به خدا از فقر"

 به نظرم چند راه برای غلبه بر فقر مالی و ثروتمند شدن وجود دارد: اولین آن آموزش است. پس از آموزش، یکی از بهترین راه‌های غلبه بر فقر "تجارت" است، از بررسی آیات قرآن برمی‌آید که تجارت در حقیقت خود ممدوح و مطلوب است، مگر آن‌که انسان را از یاد خدا بازدارد در روایات نیز به تجارت سفارش شده است.

هرکسی که در طلب روزی باشد، در پیشگاه خداوند اجر و پاداش همسان با مجاهد و حاجی را خواهد داشت، همچنان که پرداختن به تجارت سبب بی‌نیازی از مردم شمرده‌شده است. حتی حرفۀ تجارت موجب افزایش عقل، و ترک آن به معنی کاهش و نقصان خرد قلمداد شده است. به اطرافتان نگاه کنید،می‌بینید در کنار عالمان، تاجران معروف هم زیاد عمر می‌کنند.

امام علی(ع) مردم را به تجارت تشویق کرده، می‌فرمود: از پیامبر (ص) شنیدم که روزی ۱۰ جزء است که ۹ جزء آن در تجارت، و تنها یک جزء در غیر آن است. امام صادق (ع) نیز ترک تجارت و غفلت از آن را موجب سستی ‌و ضعف‌ عقل ‌دانسته است.

امام علی (ع) در نامۀ معروف خود به مالک اشتر ، تاجران و اهل صنعت را مردمی آرام و سالم می‌داند و او را به نیکی در حق آنان سفارش می‌کند.

در اصول کافی آمده است، امام صادق (ع) فرموده‌اند: طلب روزی از خدا و تجارت کردن بهتر و برتر از اجیر شدن برای دیگران و مزدبگیری است.

از ایشان سؤال می‌شود: آیا انسان می‌تواند به‌جای تجارت، برای دیگری کار کند؟ در صورتی حقوقش به‌اندازه‏ ایست که اگر خودش تجارت کند به او داده ‏شود؟

ایشان جواب می‌دهند: انسان اجیر نشود. بلکه از خداوند بزرگ روزی طلبد و دست به تجارت زند؛ زیرا اگر مزدوری کند، مانع روزی خود شده‏ است.

پیامبر ما خودش در جوانی کار تجارت را انجام داده و مسئول و امین اموال  حضرت خدیجه سلام‌الله علیها در تجارت‌هایش بوده است. امام علي(ع) نکات مهمی برای تجارت فرموده‌اند مثل این موارد که: پيش از شروع کسب از خداوند خير و نيکي طلبيد و با آسان‌گیری در معامله از خداوند برکت جوييد، به خريداران نزديک شويد و به زيور بردباري آراسته شويد، از قسم خوردن بپرهيزيد از دروغ گفتن دوری‌کنید و پيرامون ربا نگرديد و چيزي از حق مردم فرونگذارید.

 امام حسن (ع) نیز ثروتمند بوده‌اند و بخشش‌های بزرگ و زیادی داشتند. شرحی از امام حسین (ع)  هم که در اول بحث آمد امام حسين (ع) درجایی دیگر می‌فرمایند:"كسي كه وارد کسب‌وکار شود از مردم بی‌نیاز می‌شود."

شش راه ثروتمندی

 

راه سومی برای ثروتمند شدن درزمانی است که فرد نتواند یا نخواهد به سمت تجارت برود نیز وجود دارد صنعت‌گر شدن یا متخصص شدن است اما باید اصول آن را رعایت کرد.

امام صادق (ع) برای اینکه فرد متخصص خوبی شود توصیه‌ای بسیار عالی فرموده‌اند:

" هر صنعت‌گری ناچار است سه خصلت داشته باشد تا به كسب اش رونق بخشد؛

1-     در كارش زبردست باشد

2-     امانت‌دار باشد

3-     نظر كارفرماى خود را [تأمين و] به خود جلب كند."

 

در این سه خصلت دنیایی از حرف نهفته است وارد و مسلط به کار بودن و متخصص بودن نیاز اصلی یک انسان فنی است و نیاز به آموزش دارد هم عملی و هم تئوری، حتی یک پزشک که خدمتی می‌دهد و یا یک تعمیرکار، حتماً باید تخصص و توانایی انجام‌وظیفه‌شان را داشته باشند و هرچقدر مهارتشان بهتر باشد احتمال درآمد زیادتر بیشتر می‌شود.

رعایت امانت‌داری و  درستکار بودن نیازی است که اگر برتر از تخصص نباشد کمتر از آن نیست، هیچ‌کس در تجارت با فریب و خیانت موفقیت پایداری به دست نمی‌آورد، حتی اگر بنده‌ی خدا را بتواند فریب دهد خدا را که نمی‌تواند و سیستم خداوند عقوبت کار فرد را دیر یا زود به سراغش می‌فرستد.

رعایت اخلاق و تأمین خواسته فردی که مشتری ماست جزو اصول اصلی کسب‌وکار در هر کاری است ما باید سعی کنیم خواسته مشتری را بدهیم و متناسب با نیاز مشتری محصولی را هم به او معرفی بکنیم تا نشان بدهیم که خیرخواه او هستیم.

 

شش راه ثروتمندی

 

راه چهارم کسب روزی و درآمد زیاد انجام کارهای مربوط به زراعت، کشاورزی، دام‌پروری و ماهیگیری است. استفاده از نعمت‌هایی که به‌وسیله موجودات دیگر تولید می‌شود و ما فقط زحمت ارائه و یا تأمین مواد اولیه آن را بر عهده می‌گیریم یکی از راه‌های صحیح ثروتمند شدن است، گیاهان کارخانه‌های جالبی هستند، در دست رس‌ترین مواد اولیه جهان یعنی آب‌وخاک را دریافت می‌کنند و هرکدام با توجه به سیستم درونی‌شان محصولی عالی تولید می‌کنند که قابل‌استفاده برای سایر موجودات است.

 با کدام فنّاوری و با این هزینه کم یک عدد میوه را می‌شود تولید کرد؟

حضرت علی (ع) فرمودند:

«من وجد ماء و ترایا ثم افتقر فابعده الله » کسی که با داشتن آب‌وخاک، بازهم فقیر باشد، از رحمت خداوند متعال دوراست.

دام‌ها نیز همین‌طورند، آن‌ها محصولات پیچیده‌تری را در اختیار ما می‌گذارند و فرصت تجارت و سود خوبی را ایجاد می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال آیه پنجم سوره نحل را ببینید:

وَالْأَنْعَامَ خَلَقَهَا لَكُمْ فِيهَا دِفْءٌ وَمَنَافِعُ وَمِنْهَا تَأْكُلُونَ

و (خداوند) دام‌ها را برای شما آفرید. در آن‌ها برای شما وسیله‌ی پوشش و گرمی و سودهایی است و از آن‌ها می‌خورید.

شش راه ثروتمندی

 

راه پنجم کسب روزی  و درآمد زیاد استفاده عناصر و مواد  موجود در دل خاک و دل دریاهاست است، فراوری آن‌ها و تبدیل به احسن آن‌ها، یکی از راه‌های مناسب برای ثروتمند شدن است. بر هیچ عاقلی پوشیده است که معدن‌ها همه گنج‌هایی هستند که برای انسان در زمین، اندوخته شده‌اند تا آن‌ها را استخراج کند و به هنگام نیاز، مورداستفاده قرار دهد.

شش راه ثروتمندی

راه ششم که کامل‌ترین آن‌هاست استفاده از نیروی عقل و فراستی است که خداوند به انسان‌ها هدیه داده است و برنامه‌ریزی و استفاده صحیح از جهانی از نعمت‌های بی‌شمار که به ما داده‌شده هست. خداوند زمین را مسخر انسان‌ها نموده و به انسان وعده رزق نیکو و پاک داده است. انسانی که جانشین خداوند در زمین است باید همواره درراه حفظ و سلامت طبیعت بکوشد. و برای کسب روزی‌اش باید حرکتی بکند، به قول مثال معروف " غذای گنجشک داده‌شده است اما نه در داخل لانه‌اش" وظیفه ماست که تلاش کنیم روزی را به دست بیاوریم روزی و ثروتی که تلاش تحمل‌ناپذیر نمی‌خواهد بلکه به مقداری ایمان و انجام درست‌کار درست نیازمند است. روزی در مسیرش می‌رسد ما فقط باید امیدوارانه حرکت کنیم و به الهامات و راهنمایی‌هایی که می‌شویم دقت بکنیم و به سمت روزی و ثروت برویم. یادمان باشد دعا و طلب روزی هرکدام جای خود رادارند کسی که تلاش و طلب روزی را ترک کند، دعایش مستجاب نمی‌شود.

نتیجه اینکه: هدفتان را به دست آوردن نعمت بزرگ ثروت حلال بگذارید و تلاشی در حد توانتان بکنید و منتظر و مترصد فرصت‌های الهی باشید و در ضمن حتماً به‌روز باشید دنیا هرروز گسترده‌تر و پیشرفته‌تر می‌شود و فرد کاسب مثل فرد مجاهد باید به بروزترین امکانات مسلط و مسلح باشد.

هادی آقاجانلو مشاوره راه‌اندازی کسب‌وکار و مربی تغییر و تحول فردی 

شش راه ثروتمندی

 

لطفا این فایل ها را هم تماشا بفرمایید:

ثروت حلال با شکوه است

آیا خداوند دوست دارد که ما ثروتمندتر شویم؟ 

  882        1        رایگان       بازدید : 1757
بازدید : 1734
بازدید : 1678
بازدید : 1273
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید