خانه خردمندان  >  خرد نوشته  >   خرد شخصیت ساز  >  دانلود مقاله

" پنج راهکار غلبه بر خجولی و کم‌رویی"

 

  اغلب مردم در مواقعی دچار کم‌رویی و خجالتی بودن می‌شوند و این کاملاً طبیعی است و در مواردی مثل برخورد با جنس مخالف حتی باعث می‌شود فرد دوست‌داشتنی‌تر به نظر برسد. در مواردی که وارد یک مهمانی بزرگ می‌شوید و یا برای مصاحبه شغلی وارد مکانی شلوغ می‌شوید و یا مواردی ازاین‌دست، اغلب مردم دچار کم­رویی می‌شوند ولی کم­رویی درجاتی دارد طرف صحبت این متن کسانی است که دچار کم­رویی از نوع حاد آن هستند و کم­رویی برای آنان مشکل‌ساز و یا دردسرساز شده است.

 برای این افراد نوشیدن چای در جمعی ناآشنا بسیار سخت است، خوردن غذایی مثل ماکارونی یک مصیبت محسوب می‌شود، وقتی به‌تنهایی وارد جمعی مانند مهمانی می‌شوند شروع صحبت و یا بیان جواب یک سؤال سخت‌ترین کارهاست آن‌ها از کم­رویی رنج می‌برند، امضا کردن زیر نظر متصدی بانک برایشان دشوار و همراه با لرزش دست است، صحبت کردن با افراد از نزدیک و چشم در چشم باعث لرزش اندامشان می‌شود، سمیناری در کلاس درس اگر سخت‌تر از سکته به نظر نرسد کمتر نیست و...

مهم‌ترین دلیل این نوع کم­رویی شدید کمبود عزت‌نفس در افراد است، کمبود عزت‌نفس موجب می‌شود که فرد ابتدا خودش را و سپس داشته‌ها و موفقیت‌های خود را ارزشمند نبیند و دیگران را بهتر و بالاتر ازآنچه واقعاً هستند تصور کند، یا از تمسخر آن‌ها بترسد.

برای رهایی از این نوع کم­رویی راهکارهایی پیشنهاد می‌کنیم که با انجام هرکدامشان می‌توانید کم­رویی خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید:

 

 اولین راهکار استفاده از یک الگوی واقعی است. شخصی را در نظر بگیرید که بسیار به او علاقه دارید و رفتارش را می‌ستایید و شخصی بسیار محترم است، رفتار او را مجسم کنید و سعی کنید مانند او رفتار کنید و یا حتی می‌توانید خود را به‌جای او تصور کنید. الگوبرداری برای مقابله با کم­رویی بسیار نتیجه‌بخش است.

 

دومین راهکار متفاوت رفتار کردن است. افراد کم­رو الزاماً افراد کم‌حرفی نیستند گاهی برای رفع کم­رویی دچار پرحرفی می‌شوند سعی کنید متفاوت رفتار کنید. یعنی اگر در موقعیتی کم‌حرف هستید این دفعه پرحرف‌تر ظاهر شوید و یا اگر در موقعیتی پرحرف هستید این بار کم‌حرف ظاهر شوید، کلمات و صحبت‌هایتان را قاطعانه و آرام انجام دهید. مثلاً اگر در یک مهمانی با فردی بسیار کم گفتگو و صحبت می‌کردید در فرصت مناسب باب سخن را با او بازکنید و در کل راجع به رفتارتان سنت‌شکنی کنید. این روش را امتحان کنید بعد از مدتی متوجه می‌شوید که کم­رویی شما کمتر و کمتر می‌شود.

 

سومین راهکار این است که از پیش‌گویی و منفی‌بافی دست‌بردارید. چون در اغلب موارد قبل از اینکه وارد جمعی شوید و یا باکسی معاشرت کنید افکاری منفی درونتان شکل می‌گیرد و باعث تضعیف روحیه شما می‌شود و همین کم­رویی را افزایش می‌دهد و مانع از معاشرت شما می‌گردد. مثلاً قبل از ورود به دفتر کار و مصاحبه شغلی افکاری درونتان شکل می‌گیرد مانند اینکه آن‌ها فردی مثل من را نمی‌خواهند، من روابط عمومی پایینی دارم، آیا می‌توانم به سؤالات پاسخ دهم؟ و افکاری ازاین‌دست.

سعی کنید قبل از ملاقات افراد و معاشرت با آنان پیش‌بینی‌های تضعیف‌کننده نداشته باشید و جلوی خود گوئی‌های درونی‌تان را بگیرید. سعی کنید در مهمانی‌ها و مجالس باب سخن را با فردی ناآشنا بازکنید و این کار را بدون خود گویی خاصی انجام دهید. کمی سخت به نظر می‌رسد ولی پس از انجام این کار موضوع برای شما خیلی عادی و بدیهی می­شود.

 

چهارمین راهکار این است که سعی کنید هر موقع که از منزل خارج می‌شوید از مسیرهایی بروید که آشنایان بیشتری را ببینید و ابتدا شما سلام و احوالپرسی کنید و این کار را با صدای بلند و رسا انجام دهید. حتی می‌توانید فقط بدین منظور از منزل خارج شوید و چند آشنا را دیده و این روش را تمرین کنید. اگر همسایه خوبی را دیدید بیشتر از سلام و احوالپرسی با او صحبت کنید، موضوعی مثل آب‌وهوا را بهانه کنید و صحبت کنید یا اینکه سری به،نانوایی یا مغازه محل زندگی‌تان بزنید و صحبتی را انجام بدهید، این روش در ابتدا سخت به نظر می‌رسد ولی بعد از چند روز برایتان آسان‌تر می‌شود و همین‌طور بسیار نتیجه‌بخش است.

 

پنجمین راهکار این است که درخواست کنید، از مردمی که در سطح شهر هستند آدرسی بپرسید، از هم‌کلاسی یا هم‌دانشگاهی‌تان جزوه و کتابی بخواهید، از معلم و استاد درخواست توضیح مجدد کنید. در دوره عالی بهبود عزت نفس راجع به این موضوع که جزء ترس‌های غیرواقعی هستند توضیح خوبی داده‌ام می‌توانید راهکاری‌های کامل و تمرین‌هایی عالی را در آن دوره مشاهده نمایید.

 

نویسنده: سپید

 

 

 

لطفاً این جلسه‌ها را هم مشاهده نمایید:

1-    دوره عالی بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس

2-    اساس تغییر و تحول فردی چیست؟

3-    هوش اخلاقی چیست؟

4-    چقدر به‌راحتی زندگی می‌کنید؟ همراه با تست عزت‌نفس

5-    "به خودت دائماً چه می‌گویی؟"

6-    حضورقدرتمندانه در جامعه قسمت چهارم: رفع خجولی

  273        0        رایگان       بازدید : 1685
بازدید : 1216
بازدید : 1199
بازدید : 1162
بازدید : 554