خانه خردمندان  >  خرد نوشته  >   خرد شخصیت ساز  >  دانلود مقاله

تنها اکنون واقعی است

 

کودکان با تمام وجود غرق در کاری می‌شوند که مشغول انجام دادنش باشند، نقاشی کشیدن، سرسره بازی، ساخت‌وساز با خانه‌سازی‌هایشان. آن‌ها فقط به کاری که در حال انجام دادنش باشند فکر و تمرکز می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

زمانی که بزرگ‌تر می‌شوند یاد می‌گیرند که غصه‌های گذشته را با خود حمل کنند و همین‌طور نگران آینده‌ای باشند که هنوز از راه نرسیده است. و بدین ترتیب آرامش ذهنی خود را از دست می‌دهند با ناراحتی از گذشته‌ای که گذشته و هرگز برنمی‌گردد و نگرانی از آینده‌ای که هنوز از راه نرسیده و شاید هم هرگز نرسد.

بسیاری از ما، از زندگی‌مان لذت نمی‌بریم. لذت‌ها و شادی‌هایمان را به تعویق می‌اندازیم به امید آینده‌ای که هنوز از راه نرسیده است. با خود می‌گوییم"تا زمانی که کار دلخواهم را پیدا نکنم شاد نخواهم بود" زمانی که کار دلخواهمان را به دست می‌آوریم شاد نیستیم، چون هنوز ازدواج‌نکرده‌ایم. بعد از ازدواج شاد نیستیم چون هنوز خانه مناسب و موردپسندمان را خریداری نکرده‌ایم. بعد از خرید خانه تا زمانی که به استقلال مالی نرسیم شاد نخواهیم بود و ... و بدین ترتیب تمام حس شادی ما موکول به آینده می‌شود.

همه این افکار و شرط‌ها را دور بریزید. گذشته، گذشته است. شما قادر نیستید کوچک‌ترین تغییری در آن ایجاد کنید، هرچقدر بیشتر در آن غرق شوید حال و شاید آینده را از دست بدهید. فکر کردن به گذشته شمارا درگذشته نگه می‌دارد، ذهنتان را می‌بندد و مانعی جدی در برابر آرامش و پیشرفت است. درس لازم از گذشته را یاد بگیرید و فکر کردن به گذشته را رها کنید، افکار مربوط به گذشته را دور بریزید، این هنری ضروری است که باید بیاموزید.

  نگرانی برای آینده را نیز کنار بگذارید، همان‌قدر که فکر کردن به گذشته شمارا از آرامش دور می‌کند و شادی را از شما می‌گیرد نگرانی برای آینده نیز مشکل‌ساز است. نگرانی برای آینده می‌تواند آن‌چنان فلج‌کننده باشد که شمارا از اقدامات مناسب بازدارد. نگرانی به دنبالش احتیاط و فکر به رفع محدودیت‌ها را می‌آورد  و تمرکز فرد بر روی محدودیت‌ها و مشکلات آینده نیامده می‌شود غافل از اینکه "خدای امروز خدای فردا هم هست"

شاید قبولش سخت باشد، آینده واقعیت ندارد این اکنون است که واقعیت دارد، این زمان حال است که وجود دارد، حال جایی است که شما در آن ایستاده‌اید. آینده در امتداد مسیر اکنون است، اکنون در هر مسیری که قدم بردارید آینده‌تان را می‌سازید.

اگر کاری را انجام می‌دهید صرفاً برای لذتی که اکنون از آن می‌برید، انجامش دهید. و به هدف نهایی آن خودتان را وابسته و محتاج نکنید. "اسیر هدفتان نباشید امیرش باشید" در حال زندگی کنید، ترس‌ها و نگرانی‌ها را رها کنید. زندگی در حال به معنای رکود و بی‌حرکتی نیست. بلکه آگاهانه توجه کردن به کاری است که  از انجامش لذت می‌برید، زندگی در حال یعنی انتخاب آگاهانه و حرکت کردن بدون ترس از عواقب آن است.

بازندگی در حال به آرامش روحی و جسمی می‌رسید، کارایی ذهنتان بالاتر می‌رود، قلبتان آرام می‌گیرد و ایده‌های مناسب به ذهنتان راه می‌یابد، ایده‌هایی که در شلوغی ذهن و محیط شاید قادر به درکش نبودید.

 کاری که دوست دارید، کاری که به شما آرامش می‌دهد را انتخاب کنید و انجام دهید. حتی اگر آن کار شستن ظروف خانه یا تمیز کردن برگ‌های ریخته شده در زمین حیاط باشد. در دوره عالی بهبود عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس راجع به موضوع آگاهانه زندگی کردن صحبت کرده‌ام و در ضمن راجع به خوش‌بینی توضیحات جامعی دادم، هرچقدر هم جسمتان و محیطتان پر از مشکل به نظرتان بیاید بازهم باید امیدوار باشید، امید مهم‌ترین عامل درونی پیشرفت است و تا زمانی که دروناً خودتان را نباختید امید از بین نمی‌رود.

. سبک‌بار شوید هم در ذهنتان و هم در محیط اطرافتان و بازندگی در اکنون و لذت بردن از کاری که انجام می‌دهید زندگی دلخواهتان را آغاز کنید

 

لطفا این  مطالب را هم مشاهده نمایید:

1- دوره عالی بهبود عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس

2- عامل اصلی رسیدن به خواسته‌ها در زندگی و کسب‌وکار- قسمت اول 

  283        0        رایگان       بازدید : 1685
بازدید : 1216
بازدید : 1199
بازدید : 1163
بازدید : 555