خانه خردمندان  >  خرد نوشته  >   خرد شخصیت ساز  >  دانلود مقاله

فرمول جادویی رشد در زندگی و کسب ‌و کار

 

حدود یک ماه قبل کریستیانو رونالدوی پرتغالی تیم فوتبال رئال مادرید، موفق شد برای پنجمین بار فاتح توپ طلا شود. و با رکورد لیونل مسی برابر شد، طی یکی از مصاحبه‌ها گفته بود: هیچ بازیکنی بهتر از خودم ندیدم. هیچ بازیکنی نمی‌تواند چیزهایی که من قادر به انجام دادنشان هستم را انجام دهد، من توانایی انجام دادن کارهایی رادارم، که دیگران قادر به انجام آن نیستند. هیچ بازیکنی کامل‌تر از من وجود ندارد. من بهترین بازیکن تاریخ هستم. شاید این جملات در نظر خیلی‌ها غلو باشد. من خودم هم معتقدم دست بالای دست بسیار است، اما این صحبت‌ها ناشی از احساس خود ارزشمندی است که به نظرم بزرگ‌ترین حس و باور قدرتمند کننده می‌باشد. در همین مصاحبه رونالدو حرف جالبی زد، گفت که:

هیچ بازیکنی در فوتبال به‌اندازه من افتخارات و جایزه‌های مختلف کسب نکرده و این به خاطر پشتکار و تلاش من در تمریناتم است. شما به لبرون جیمز نگاه کنید او نیز همین‌طور است و هرگز موفقیتش تصادفی به دست نیامده است.

نکته اول این مصاحبه این است که: رونالدو و شاید هر فوتبالیست حرفه‌ای دیگر تمام تمرکز و نیروی‌شان بر روی کارشان یا هدفشان و به‌اصطلاح عامیانه عشقشان است. حضور یک ورزشکار در میدان مسابقه مثل حضور یک بازیگر حرفه‌ای در تئاتر است که سعی می‌کند در نقش خودش کاملاً حرفه‌ای و قدرتمندانه حضور پیدا کند. اما همه می‌دانیم پشت آن حضور عالی و درخشش خیره‌کننده، تمرین، تلاش و تمرکز بر روی هدف وجود دارد، آن‌ها بهای موفقیت را در جا و زمانی می‌پردازند که شاید هیچ‌کس از عادی‌ها به آن توجه نمی‌کنند  یعنی در" پشت‌صحنه" افراد عالی و موفق تمام توجه و کوشششان بر روی کاری است که در آن به شهرت رسیده‌اند.

متأسفانه بسیاری از ما تلاش شبانه‌روزی و تمرکز و توجه به هدف اصلی و موفقیت را در ذهنمان همراه با زجر  و بدبختی می‌دانیم درحالی‌که این‌گونه نیست، در جلسه پنجم دوره راه‌اندازی کسب‌وکار راجع به شخصیت افراد صحبت کردم و گفتم: افراد را می‌شود در چهار شخصیت کاری تقسیم‌بندی کرد که موفق‌ترین آن‌ها افرادی بودند که بایاورهای قدرتمند کننده و برای دسترسی به لذت کار می‌کردند، آن‌ها هم اوضاع مالی و هم زندگی بهتری را تجربه می‌کنند. افراد معروف و مشهور به‌سختی تلاش می‌کنند، خسته می‌شوند ولی زجر و عذاب نمی‌کشند آن‌ها از کارشان لذت می‌برند و در لذت خود آن‌چنان غرق می‌شوند که روزی 16 ساعت و بیشتر مشغول به کار هستند.

فردی که روزی 16 ساعت بر روی یک کار متمرکز شود درحالی‌که اختیار برای قطع و انجام ندادن آن را داشته باشد، و این کار را نکند بلکه با عشق و هیجان آن را مدام انجام دهد به‌صورت تصاعدی پیشرفت می‌کند، در اوایل کار شاید تفاوت مشخص نباشد امّا این تمرکز و توجه عالی به‌مرور به‌عنوان "تفاوتی که تفاوت ایجاد می‌کند" عمل خواهد کرد.

نکته دوم که در صحبت‌های رونالدو دیدم اسم فردی است به نام لبرون جیمز و فرد دیگری که اسمش را در کنار یا روبروی رونالدو می‌شنویم لیونل مسی است، این افراد مطمئناً خصلت‌هایی دارند که می‌توانند در کنار نام رونالدو خودنمایی کنند، مسی را که می‌شناسیم ، راجع به لبرون جیمز می‌خواهم توضیحاتی بدهم.

 

لبرون جیمز

 

لبرون جیمز (lebron james)معروف به کینگ جیمز (king james) متولد 1984 است او 33 ساله است و بازیکن معروف بسکتبال حرفه‌ای NBA  است، جیمز زندگی سختی داشته، در سال ۱۹۹۰ مردی که لبرون تحت تکفلش بود به دلیل قاچاق کوکایین دستگیر شد و ۸ سال طول کشید تا او و مادرش به خانه دائمی‌شان نقل‌مکان کنند آن موقع، جیمز بیشتر اوقات خود را با خانواده فرانک واکر مربی تیم ورزش جوانان می‌گذراند.

در همان سال‌ها لبرون که مشکلات زیادی را تجربه می‌کرد در یک سال ۸۰ روز به دلیل آشفتگی ذهنی به مدرسه نرفت.

جیمز درباره خاطره به‌یادماندنی‌اش از سخت‌ترین روزهای تحصیل می‌گوید: همه دوران کودکی‌ام خاطره بود اما آنچه هرگز از ذهنم پاک نمی‌شود اولین حضورم در ورزش بسکتبال در ۸ سالگی بود. من به‌عنوان یک نونهال رشد می‌کردم و در همان روزها عاشق بسکتبال شدم. آن‌ها نظم و برنامه‌ریزی را به من تزریق کردند علاوه بر آن جزئی از یک خانواده بودم، با حضور پدر و مادر و یک برادر و دو خواهر و این تجربه‌ای باورنکردنی برایم محسوب می‌شد. باعث شد چشمانم به آنچه امروز هستم باز شود و دلیل آن را بفهمم، زندگی‌ام تغییر کرده بود. هیچ‌گاه آنچه خانواده واکر به‌ویژه فرانک برایم انجام داد را فراموش نمی‌کنم. او معروف نیست اما اولین کسی است که به من بسکتبال را هدیه کرد و در من علاقه واقعی به وجود آورد.

نیاز به مشوق بیشتری بود، لبرون بزرگ‌تر که شد این کار بر عهده درو جویس گذاشته شد که از ۹ سالگی شاهدبازی جیمز با فرزندش بود. الآن باورش سخت است اما لبرون واقعاً نمی‌توانست دریبل بزند. جویس بعدها مربی تیم دبیرستان سنت وینسنت شد تیمی که لبرون با آن به افتخارات زیادی نائل شد و ازآنجا راه خود را برای حضور در NBA و کلیولند کاوالیرز هموار کرد. جویس همچنین به یاد می‌آورد که لبرون بلندقدترین (او الآن ۲ متر و ۶ سانتیمتر قد دارد) و سریع‌ترین بازیکن زمین بود و این توانایی را داشت که در حین بازی به حرف‌های مربی گوش بدهد. ضمن اینکه که گل زن بسیار ماهری بود و هرگز در یک مسابقه کمتر از۲۷ امتیاز کسب نکرد که رکوردی کم‌نظیر محسوب می‌شود.

لبرون در فوتبال آمریکایی نیز تبحر داشت اما خودش خاطرنشان می‌کند که برای بسکتبال ساخته‌شده است:« در همان نوجوانی فهمیدم که باید به سمت بسکتبال بروم و این کار درستی بود که انجام دادم.» او در سال ۲۰۰۵ آرون گودوین دلالی که بیشتر قراردادهای کلان خود را به‌واسطه او بسته بود اخراج کرد و با ۳ تن از دوستان دوران مدرسه خود یک شرکت بازاریابی و تبلیغات ورزشی راه‌اندازی کرده و می‌گوید: "خیلی بازی‌های مهم‌تری نسبت به بسکتبال پیش روی ماست. تجارت، خانواده و این‌که چطور از پول‌ها به‌درستی استفاده کرد."

او که به «شاه جیمز» شهرت دارد، در نوجوانی سبب شد که تیم دبیرستان سنت وینسنت با یک شبکه تلویزیونی قراردادی منعقد کند تا برای پخش بازی‌های او ۸ دلار دریافت کند. در سال ۲۰۰۲ شبکه ESPN برای نخستین بار یک مسابقه بسکتبال در سطح دبیرستان‌ها را پخش کرد و ۶۷/۱ میلیون بیننده آن را تماشا کردند.

مسابقات خانگی سنت وینسنت نیز برای پاسخ دادن به هجوم تماشاگران به استادیوم ۵ هزار و ۷۰۰ نفری دانشگاه آکرون انتقال یافت.اما او چگونه توانست به تمام انتظارات پاسخ دهد: "سخت نبود، فقط به بازی می‌رفتم و آن کاری را که باور داشتم انجام می‌دادم و به بازی موردعلاقه‌ام می‌پرداختم. هرگز به کلمه «فشار» اعتقاد نداشتم. هیچ‌گاه از بازی خودم راضی نبودم و می‌دانستم بهتر از این خواهد شد."

لبرون جیمز، در  زمان قرارداد با کلیولند کاوالیرز با قرارداد 3 ساله (100 میلیون دلار) ، برای نخستین بار در دوران ورزش حرفه‌ای خود تبدیل به پردرآمدترین بازیکن لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا شد.

 ثروت، احترام، محبوبیت، خانه‌های آن‌چنانی و ماشین‌های لوکس. این واژه‌ها، تصویر امروز «لبرون جیمز» را می‌سازند اما این سوپراستار برای رسیدن به شرایط امروز، دوران بسیار دشواری را گذرانده است. زندگی لبران، شباهت زیادی به فیلم‌های سینمایی دارد.  

شاید اکثر ستاره‌های ورزشی در اندازه لبرون جیمز، ذهن اقتصادی قدرتمندی نداشته باشند اما او اساساً یک بیزینس‌من بااستعداد به شمار می‌رود. لبرون از چند سال قبل با دوستان دوران کودکی‌اش، یک شرکت مارکتینگ ورزشی تأسیس کرده و سود زیادی به دست آورده است. این بسکتبالیست یک کمپانی ویدئویی ورزشی نیز دارد که همکاری‌های مؤثری با شرکت بزرگ وارنر بروز انجام داده است. لبرون بخشی از سهام باشگاه محبوبش لیورپول را نیز خریداری کرده است.

از همان اولین سال‌های ورود لبرون جیمز به دنیای حرفه‌ای بسکتبال، برندهای تولید لباس ورزشی بر سر امضای قرارداد اسپانسرینگ با او رقابت سختی باهم داشتند. ریباک و آدیداس هر دو به جذب این چهره نزدیک بودند اما او درنهایت قراردادی 7 ساله با نایکی به ارزش 93 میلیون دلار امضا کرد. این قرارداد برای هر دو طرف سودآور بود. در سال 2013 بیشترین فروش کفش در ان.بی.ای به این بازیکن تعلق داشت. کوکاکولا، مک دونالدز، دانکین و سامسونگ، دیگر برندهایی هستند که جیمز در تبلیغات آن‌ها حاضرشده است. او در سال 2015 با درآمد 65 میلیون دلاری، اولین بسکتبالیست، ششمین ورزشکار و هجدهمین سلبریتی پردرآمد کره زمین لقب گرفته است. ثروت جیمز حدود 375 میلیون تخمین زده می‌شود. جالب اینکه میامی هیت در دوران 4 ساله حضور او، 111 میلیون دلار از این بازیکن سود به دست آورده است. جیمز در کمپین‌های تبلیغاتی مختلفی برای کمپانی‌های مختلفی حضورداشته که از آن جمله می‌توان به سامسونگ اشاره کرد.

گفتم که افراد هم‌سطح باهم در ارتباط هستند، مثال معروف کند هم‌جنس باهم جنس پرواز اینجا هم صدق می‌کند، لیونل  مسی، یکی از معدود دوستان فوتبالی لبرون جیمز به شمار می‌رود. او به بازی فوق ستاره آرژانتینی بارسا علاقه زیادی دارد و بارها  مسی را به‌عنوان فوتبالیست محبوبش موردستایش قرار داده است. در سال‌های اخیر هر بار که مسی با کاروان بارسلونا برای برگزاری اردوی پیش فصل به آمریکا سفرکرده، لبرون جیمز به اردوی این تیم رفته و با این بازیکن عکس یادگاری گرفته است. عکس‌هایی از دوستاره با نیم متر تفاوت در قد!

قد و نیم قد - مسی و دوستش لبرون جیمز

 

جیمز حتی قراردادی را با فیس‌بوک به امضا رسانده بود که طی آن‌یک سری پنج‌قسمتی از فرآیند تمرینات خود را به‌منظور حضور در لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا تهیه کرد. این سری پنج‌قسمتی تحت نام Striving for Greatness منتشرشده است.

اما این تمام ماجرا نیست و جیمز منابع درآمد دیگری را نیز دارد. برای مثال می‌توان به قرارداد هفت‌ساله‌ی وی با نایکی اشاره کرد که ۹۳ میلیون دلار برای جیمز درآمد داشت، اما پس از پایان این قرارداد هفت‌ساله، نایکی و جیمز قراردادی مادام‌العمر به امضا رساندند که درآمدی بیش از یک میلیارد دلار را عاید این سوپراستار می‌کند. لبرون جیمز که بیشتر با لقب پادشاه شناخته می‌شود، دارای سری مخصوص از البسه و کفش‌ها است که توسط نایکی تولید می‌شود.

لبرون جیمز در طول دوران ورزشی خود تا به امروز بیش از 170 میلیون دلار از طریق دریافت حقوق از باشگاه‌های مختلف، درآمد داشته است.

با توجه به این زندگی رؤیایی که این افراد دارند و بسیاری از ما شاید خواهان داشتن چنین زندگی‌هایی باشیم، چندین نکته خوب خودش را به صورتی جالب نمایان می‌کند:

 اول اینکه: به کاری که عاشقش هستید و در مسیر قانون گسترش است بپردازید، به کاری که عاشقش هستید و در مسیر قانون گسترش است بپردازید، به کاری که عاشقش هستید و در مسیر قانون گسترش است بپردازید.

دوم اینکه: بی‌نهایت ثروت و جود دارد روی این باورتان کارکنید که می‌شود هرروز ثروتمندتر شد.

سوم اینکه: بر روی بهترین شدن در کارتان تمرکز کنید، بر روی بهترین شدن در کارتان تمرکز کنید، بر روی بهترین شدن در کارتان تمرکز کنید.

فرمول معجزه  آسای رشد در زندگی و کسب ‌و کار "داشتن باور قدرتمند کننده، تمرکز، پشتکار، تلاش مضاعف و امید است"
موفقیت به توان دو - جادوی اصلی

دیدن طلوع آفتاب حق کسانی است که از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده باشند

هادی آقاجانلو مربی کارآفرینی و راه‌اندازی کسب‌وکار 


لطفا این فایل ها را ببینید:

 دوره عبور از مسیر گذار در راه‌اندازی کسب و کار

برای مجری گری چه کار باید کرد 

  238        0        رایگان       بازدید : 1685
بازدید : 1216
بازدید : 1200
بازدید : 1163
بازدید : 555