خانه خردمندان  >  خرد تاک >   خرد پول ساز  >   نمایش ویدیو

"صحبتی با دهه شصتی‌ها در رابطه با کسب‌وکار"


"صحبتی با دهه شصتی‌ها در رابطه با کسب‌وکار"

 

"این جلسه برای گروهی است که خودم هم در آن قرار دارم، دهه شصتی‌ها"

در بین سال‌های 1360 تا 1369 حدود بیست میلیون نفر به جمعیت ایران اضافه شد که به دهه شصتی‌ها معروف شدند. در آن زمان ما دهه شصتی‌ها پیک جمعیت که چه عرض کنم، سونامی جمعیتی بودیم.

 در هر مرحله از رشد یا حضور در جامعه که در آن گروه سنی، برای ما اتفاق می افتاد، شرایط جامعه دچار تغییرات زیادی می‌شد. در کودکی اکثر ما خاطرات صف‌های نفت، نان و داستان تهیه کوپنی انواع کالاها مثل پنیر، برنج، قندوشکر و تخم‌مرغ را به یاد داریم.

وجود ما دهه شصتی‌ها برای نسل‌های قبل و بعد از ما مایه برکت محسوب می‌شود. در زمان تولد ما فرصت درآمد و رشد کسب‌وکار و استخدام زیادی برای جوانان دهه سی و چهل ایجاد شد. در دهه 80 و 90 شمسی فرصت تجارت و درآمد زیادی برای افرادی که مشغول ساخت مسکن و امکانات آن هستند یا این‌که در کار تولید لوازم‌خانگی هستند، ایجاد شد. و انشاء الله طی 30 یا 40 سال بعد برای فرزندانمان که در زمینه نگهداری سالمندان فعال خواهند شد، فرصت درآمدی خوبی را ایجاد خواهیم کرد.

تب کنکور و کلاس‌های کنکور و آزمون‌های آزمایشی بسیاری از مؤسسات کنکور را به وجود آورد و باعث درآمدهای بسیاری برای افراد زیادی شد. هرچند به قول دوستی ما دهه شصتی‌ها مثل سوزن خیاطی هستیم برای همه لباس می‌دوزیم و در آخر خودمان لباس مناسبی نداریم!!!

صحبتی با دهه شصتی‌ها در رابطه با کسب‌وکار

اکثر دهه شصتی‌ها (نه همه آن‌ها) ازلحاظ شخصیتی با توجه به جمعیت زیاد و دورانی که به دنیا آمده‌اند شخصیت شغلی متفاوتی دارند، ما بیشتر دنبال امنیت شغلی و استخدام‌های دائمی و رسمی بودیم و هستیم( به این نوع شخصیت شغلی می‌گویند شخصیت کارمندی). و با توجه به اینکه در زمان ما درس خواندن اولویت محسوب می‌شد، تمایلی به کسب مهارت و یا آموزش کارهای بازار کسب‌وکار نداریم.

به علت اشباع بازار کار از مدرک تحصیلی و کم شدن ارزش مدرک تحصیلی و سختی شرایط کار استخدامی و کار احتمال دارد دنبال کسب مهارت برویم علی‌الخصوص زمانی که می‌بینیم، هم‌کلاسی‌های ما که ترک تحصیل کردن و دنبال مهارت‌هایی مثل مکانیکی، جوشکاری، صافکاری و ... رفتند وضعیت درآمدی بهتری در ظاهر دارند. شاید برای درآمد و بهتر کردن شرایط مالی و کسب‌وکار خودمان به دنبال کسب مهارت برویم.

نکته مهمی مطرح است و نباید آن را فراموش کرد. اگر در مسیر یادگیری مهارت هستید، دنیای مهارت‌ها و آینده مهارت‌ها فرق کرده است. دیگر نباید به دنبال یادگیری مهارت‌هایی مثل مکانیکی، لوله‌کشی و... رفت باید به سمت مهارت‌های نسل آینده رفت یعنی مهارت‌های مربوط به کارهای دیجیتال هوشمند و مهارت‌های هوشمند سازی اشیاء.

 الان افرادی که در زمینه فضای مجازی و دیجیتال مارکتینگ فعال هستند، به‌صورت بالقوه توانایی درآمدهای زیادی رادارند در مقاله "پرشی از روی ایمان!!! از دنیای آینده جانمانید" به این موضوع پرداختم. الان کسب‌وکاری کوچک و یا استارتاپ احتمال دارد با کسب‌وکارهای بزرگ به‌خوبی وارد رقابت شود و با محصولی بهتر و باقیمت کمتر آن کسب‌وکار بزرگ را با تهدید روبرو بکند. چه کسی فکر می‌کرد آقای جف بزوس که کمتر از بیست سال آمازون دات کام را در اتاق کوچکی می‌چرخاند به‌عنوان ثروتمندترین مرد جهان مطرح شود پیشنهاد من این است که این فیلم را دقیق مشاهده بکنید و راه‌حل‌های پیشنهادی ارائه‌شده را برای آن کسب‌وکارتان در نظر بگیرید.

صحبتی با دهه شصتی‌ها در رابطه با کسب‌وکار

 

"امنیت شغلی در جهان آینده جای خود را به سبک خویش‌فرمایی و آمادگی برای تغییر خواهد داد."

 

لطفا" این فایل ها را هم تماشا بفرمایید:

"دوره کامل عبور از مسیرگذار در راه اندازی کسب و کار"

"چگونه ایده یابی بکنیم و چگونه تشخیص بدهیم ایده ما فرصت ثروت ساز است؟"

"پرشی از روی ایمان!!! از دنیای آینده جانمانید" 

 

  587        mp4        13.46min        13:46min        0        رایگان


با سلام مجدد خدمت شما

از شما تقاضا میکنم با توجه به بالارفتن قیمت دلار ، نظر و توصیه های خودتون رو برای کاربران و دانشجویان بیان کنید. بنظر شما علت گرانی دلار چیست؟ رفتار ما در چنین شرایطی باید چگونه باشد؟ درآمد حاصل از این افزایش نرخ دلار آیا سالم و حلال هست یا نه ؟
چه مسئله مالی ای از این مهمتر !؟
این مسائل نیز بخشی از آموزش مسائل مالی هستند و همه ما در این قبال مسئولیم و رسالت داریم که به هموطنان (ناهشیار) خود آگاهی دهیم یا ایران و مملکت خودمون رو جای بهتری برای زندگی خودمون و هموطنانمون کنیم.

و چقدر مسئولانه جناب آقای مسعودی پور راجع به این موضوع صحبت کردند. پیشنهاد میکنم صحبتهای ایشون رو گوش کنید
https://www.aparat.com/v/gqKiS
جواد
آقای تیموری، پیش بینی فرایند تغییرات قیمت دلار در کشور ما به عوامل متعددی وابسته است و البته در حیطه تخصصی ما نیست.
برای آشنایی بیشتر می توانید نظر دکتر ادیب در این مورد را مطالعه کنید.
مدیر
درود بر استاد آقاجانلوی ارجمند ، موضوع بسیار جالبی رو انتخاب کردید و مطالبی که مطرح فرمودید بسیار عالی و کاربردی بودند و برخاسته از تجربیات شخصی هستند. برای شما آرزوی سلامت و موفقیت دارم.
جواد
ممنونم آقای تیموری عزیز، امیدوارم موفق باشید.
مدیر
49:00
بازدید : 6128
1:30:00
بازدید : 3934
8:25min
بازدید : 3512
4:41min
بازدید : 3021
2:56min
بازدید : 2711
24 min
بازدید : 2405
12:42min
بازدید : 2182
12:20min
بازدید : 1750