چرا آموزش ها در عمل منجر به ثروت نمی شوند

چرا آموزش ها در عمل منجر به ثروت نمی شوند؟

در ذهن افرادی که دوست دارند شرایط مالی بهتری را تجربه کنند، پس‌ازاین‌که مدتی روی خودشان کار می‌کنند و آموزش‌های متفاوتی را می‌بینند، سؤال مهمی به وجود می‌آید و آن این‌که چرا این‌همه آموزش دانشگاهی و غیردانشگاهی، مدرسه‌ای و غیرمدرسه‌ای، تخصصی و عمومی در رابطه با ثروت سازی دیده‌ام، به دردم نخورده و منجر به ایجاد ثروت در زندگی من نشده است؟ در این فایل به این پرسش پاسخ‌خواهم گفت.

آیا واقعاً معتقدید که با آموزش می‌توان افراد را به ثروت رساند؟ همه ما در برهه‌ای از زندگی واقف به آموزش نیستیم. اکثرمان در دورانی از زندگی دوست داریم که شانس بیاوریم و پول گنده‌ای نصیبمان شود، ای‌کاش در قرعه‌کشی برنده شوم، یا ای‌کاش با شخص پول‌داری آشنا شده و ازدواج بکنم، در این دوران فکر می‌کنیم که راه پول‌دار شدن چنین است. اما در دوره‌ای متوجه می‌شویم که از این خبرها نیست. در مرحله بعد به سراغ ایده‌های پول‌ساز می‌رویم. درزمانی مردم به دنبال گنج بودند، دستگاهی تهیه می‌کردند تا شاید به گنج برسند. در دوره‌ای مردم به دنبال ثبت معدن بودند تا از این طریق پول‌دار بشوند. ولی بیش از 90 درصد این افراد شکست‌خورده‌اند. پس با هر ایده‌ای که به‌ظاهر پول‌ساز است نمی‌توان به پول رسید. بعدازاین دوره‌ها افراد به آگاهی می‌رسند و با خود فکر می‌کنند، آنانی که ثروتمندند چه چیزی می‌دانند که من نمی‌دانم؟ شاید عده‌ای معتقد به بخت و اقبال و غیره باشند ولی قطعاً چنین چیزی وجود ندارد. نکته دومی که به ذهن افراد می‌رسد این است که شاید ثروتمندان آموزش‌ها، مطالب و راهکارهایی را می‌دانند که من نمی‌دانم. زمانی که این موضوع مطرح می‌شود یک نیاز آموزشی در فرد ایجاد می‌شود. نیاز آموزشی انواع متفاوتی دارد. مثل آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها و یا نیازی که شرکت‌ها برای آموزش کارکنان خود احساس می‌کنند، یا نیاز به آموزش عمومی مثلاً در کشوری برای مقابله با یک بیماری خاص یا آموزش فرهنگ و اخلاقی خاص، گاهی هم سازمان‌های جهانی آموزش‌های بین‌المللی را ارائه می‌دهند. اما موضوعی که در رابطه با آموزش ثروت سازی است این است که این آموزش به‌هیچ‌عنوان مسئولی به‌غیراز خودمان ندارد. دولت مسئول آموزش ثروت سازی نیست، آموزش‌هایی که در دانشگاه‌ها در رابطه با پول‌سازی ارائه می‌شود مثل رشته‌های مدیریت و اقتصاد به بیان اصول می‌پردازند اما نمی‌توانند به بیان جزئیات بپردازند. خود فرد باید تلاش کند و آموزش ببیند و شخصیت ثروت ساز را در درونش ایجاد بکند. یادگیری این آموزش‌ها در سه حیطه مختلف اتفاق می‌افتد. 

خیلی از مواقع ما وارد این سه حیطه می‌شویم ولی در آن‌ها پیشرفت نمی‌کنیم و به‌این‌علت است که افراد نمی‌توانند در آموزش‌هایی که ازلحاظ ثروت سازی می‌بینند متخصص بشوند و در زندگی‌شان اجرا بکنند و نتیجه آن آموزش‌ها را در زندگی‌شان ببینند. وقتی وارد مرحله آموزش در ثروت سازی می‌شوید، آموزش‌هایی را در این سه حیطه به دست می‌آورید اما آموزش‌های حیطه اول و دوم همیشه بیشتر هستند و آموزش‌های حیطه سوم کمترند. ولی حیطه سوم خیلی مهم‌تر است و نتایج آن بسیار بیشتر. این حیطه نیازمند تلاش فردی شماست و نیازمند آگاهی یافتن و توانمند شدن در حیطه‌های اول و دوم است. اولین حیطه، حیطه آموزش تئوری است. در این حیطه شما تلاش می‌کنید که آموزش‌هایی را درزمینهٔ ثروت سازی ببینید و آگاهی‌هایی را به دست بیاورید. به دنبال مطالعه و به دست آوردن اطلاعات هستید و یا به سمت برخی از رشته‌های دانشگاهی مثل مدیریت، اقتصاد، کارآفرینی، ام.بی.ای و ... می‌روید تا در رابطه با ثروت سازی اطلاعاتی را به دست بیاورید و یا از مطالعه کتاب‌ها استفاده می‌کنید. آموزش‌های تئوری ثروت سازی کمک‌کننده هستند ولی واقعیت این است که تخصص در این حیطه و توانایی تجزیه‌وتحلیل در آن موجب ثروتمندی شما نمی‌شود. بعدازاین مرحله وارد حیطه دوم می‌شوید. حیطه دوم، حیطه مهارتی است. ساده‌ترین حرکت‌ها و اعمالی که منجر به درآمد می‌شوند را با توجه به آموزش‌هایی که دیده‌اید انتخاب می‌کنید و سعی می‌کنید از آن درآمد کنید و یا شروع به یادگیری مهارتی می‌کنید و با الگوبرداری از دیگران و به عبارتی با بنچ مارکینگ سعی می‌کنید درآمد کنید. برای نمونه مدتی در یک تراشکاری آموزش می‌بینید و سپس برای خودتان تراشکاری دایر می‌کنید و یا در تراشکاری دیگری به‌عنوان کارگر مشغول به کار می‌شوید. در این مرحله مهارت‌هایی را که داریم جمع‌بندی می‌کنیم و در مسیری که بتوان درآمد کرد قرار می‌گیریم. خیلی‌ها در این مرحله از خیر مرحله سوم می‌گذرند. برای کسانی که می‌خواهند سریع‌تر به درآمد برسند و از مهارت‌ها و آموزش‌هایی که به دست آورده‌اند استفاده بکنند. این کار مناسب و خوب است. آموزش‌هایی که در دوره پایه راه‌اندازی کسب‌وکار گفته‌ام در این زمینه خیلی کمکتان می‌کند. با تهیه این دوره و اجرای مطالب آن مهارت‌هایی را به دست می‌آورید که می‌توانید درآمد مناسبی را کسب کنید به شرطی که قدم در این مسیر بگذارید. اگر معتقد به درآمدهای بالا نیستید از همین مراحل استفاده کنید. ولی اگر می‌خواهید درآمدهای بالایی را به دست بیاورید وزندگی خیلی بهتری را تجربه بکنید باید وارد حیطه سوم بشوید. یادگیری آموزش‌های این حیطه و اعتقاد به این آموزش‌ها کار تقریباً مشکلی است و نیازمند علاقه و عشق است. برای این کار باید تصمیم جدی‌تری بگیرید و در ضمن درآمد و شرایط مالی حداقلی داشته باشید تا بتوانید در این حیطه حرکت بکنید. آموزش‌های مربوط به حیطه سوم آموزش‌های مربوط به نگرش و باورهای ثروت سازی است. آموزش‌های این حیطه موجب می‌شود تا شخصیتی با ذهن ثروت ساز به دست بیاورید. وقتی‌که در مسیر ثروت قرار می‌گیرید، به‌مرور احساسات شما، افکار، عقاید وایمانی که در درونتان دارید در میزان ثروتی که به دست می‌آورید، تأثیر می‌گذارد.

حیطه سوم شامل چهار مرحله است. مراحل حیطه سوم را بابیان مثالی توضیح می‌دهم. جمله فرصت‌های ثروتمند شدن هرروز بیشتر می‌شوند و یا هرروز شرایط و موقعیت‌ها برای این‌که به سمت درآمد بیشتر برویم در حال افزایش است، را در نظر بگیرید. با شنیدن این جمله امکان دارد که آن را تائید بکنید و یا با آن مخالف باشید، و یا ممکن است نسبت به آن بی‌تفاوت باشید. اگر می‌خواهید در مسیر تغییر نگرش و در مسیر ثروت سازی قرار بگیرید نباید بی‌اهمیت باشید، باید جزو افراد موافق و یا مخالف نگرش باشید. پس در مرحله اول نسبت به نگرش جدید عکس‌العملی از خود نشان می‌دهید – موافق یا مخالف- بسیاری از افراد با شنیدن نگرش جدید به آن عکس‌العمل نشان می‌دهند و فکر می‌کنند این عکس‌العمل یعنی یادگیری و گمان می‌کنند نگرششان تغییر کرده. با تائید نگرش فقط یک احساس رضایتمندی نسبت به آن دارید. تائید و یا تکذیب نگرش نشان‌دهنده ذهنیت‌های قدیمی شماست. با تائید نگرش مرحله عکس‌العمل را رد کرده وارد مرحله دوم می‌شوید.

مرحله دوم مرحله یادگیری است. در این مرحله سعی می‌کنید اطلاعات، آگاهی‌ها و رفتارهایی را که نشان‌دهنده و تائید کننده نگرش جدید هستند را پیدا کنید. مثلاً دقت می‌کنید که خانواده‌ها ازلحاظ مالی نسبت به گذشته پیشرفت کرده‌اند و یا جهان اینترنت نسبت به گذشته بسیار رشد کرده و تعداد کسانی که از آن درآمد می‌کنند خیلی بیشتر شده است. همه این‌ها نشان می‌دهد که موقعیت‌ها هرروز بیشتر می‌شوند. در مرحله دوم نگرش جدید را اثبات می‌کنید و شواهد مربوط به آن را به دست می‌آورید و بذر آن را در ذهنتان می‌کارید. در این مرحله هنوز خبری از ثروت نیست. خیلی‌ها در این مرحله گیر می‌کنند و می‌گویند من که دیدگاهم را تغییر داده‌ام پس چرا نتایج تغییر نمی‌کنند. برای این‌که اثبات شود نگرشتان تغییر کرده باید وارد مرحله سوم شوید.

در مرحله سوم شما با توجه به نگرش جدید اقدام به عمل می‌کنید و رفتارهای مربوط به نگرش جدید را به‌صورت آگاهانه در زندگی انجام می‌دهید. مثلاً در زمان خریدی به شما بگویند این خرید را حتماً انجام بده، دیگر از این فرصت‌ها برایت پیش نمی‌آید، فرصت بسیار مناسبی است، شما عجله نمی‌کنید و با خود می‌گویید، فرصت‌ها هرروز بیشتر می‌شوند، بر احساسات و هیجانات خود غلبه می‌کنید. در این مرحله نگرش جدید را آگاهانه در زندگی اجرا می‌کنید و آن جزئی از شما و رفتارتان می‌شود. دانستن نگرش و اثبات آن کافی نیست، رفتار آگاهانه با توجه به آن نگرش هم کافی نیست. باید در ادامه آن‌قدر این رفتار را ادامه دهید، تا این رفتار جزئی از خصلت‌های شما بشود. در این صورت ناخودآگاه این نگرش رفتارهای شمارا تحت تأثیر قرار می‌دهد و در اینجاست که وارد مرحله چهارم می‌شوید.

مرحله چهارم مرحله‌ای است که نتایج تغییر نگرش وارد زندگی شما می‌شود. این مرحله برخلاف سه مرحله قبل در دست شما نیست. وقتی نگرش جدید جزئی از شما شد،  موجب فرستادن ارتعاشاتی به جهان می‌شود و جهان هم به آن واکنش نشان می‌دهد و اثر آن را در زندگی شما ایجاد می‌کند و مسیرهای مشابه با نگرش جدید را برایتان پیش می‌آورد. موقعیت‌ها و فرصت‌هایی برایتان ایجاد می‌شود که با انجام آن‌ها موقعیت‌های ثروت سازی برایتان بیشتر و بیشتر می‌شود. شاید افراد دیگر هم این موقعیت‌ها را ببینند، ولی با انجام آن‌ها نمی‌توانند مانند شما درآمد بکنند چون نگرش شمارا ندارند. تغییر نگرش کاری است که خودتان باید انجام دهید. من در دوره ساخت و پرورش یک ذهن ثروت ساز کمکتان می‌کنم که این تغییر نگرش را به دست بیاورید و کمکتان می‌کنم که موانع را از ذهنتان پاک‌کنید و بذرها و نگرش‌های مربوط به ثروت را در ذهن بکارید. اگر متعهدانه کارها و تمرین‌های مربوط به ثروت سازی را انجام دهید و قدم‌به‌قدم با من همراه شوید، و آگاهانه آن‌ها را در زندگی به کار ببندید تا جزئی از شما شوند، نتایج را به دست خواهید آورد. در آن موقع پی به تغییر نگرش می‌برید. پس دلیل این‌که خیلی از آموزش‌های ثروت سازی منجر به درآمد نمی‌شوند آن است که منجر به تغییر نگرش نشده‌اند، آن‌ها فقط یک احساس خوب را در شما به وجود می‌آورند و موجب یک عکس‌العمل شده و بیشتر از آن پیش نمی‌روند. درحالی‌که باید مراحل را تکمیل کنید و از همه مهم‌تر صبور باشید و به قولی برادری خودتان را اثبات کنید.

امیدوارم مطالب به دردتان بخورد و پاسخ سؤالتان را دریافت کرده باشید.

 

کل مرحله دوم دوره "ساخت و پرورش یک ذهن ثروت ساز"

  413        mp4        31:15min        31:15min        0        ویژه اعضا         


49:00
بازدید : 6888
1:30:00
بازدید : 4300
4:41min
بازدید : 4121
8:25min
بازدید : 3935
2:56min
بازدید : 3012
24 min
بازدید : 2787
12:42min
بازدید : 2395
5:55min
بازدید : 2274
12:20min
بازدید : 1911
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید