حضورقدرتمندانه در جامعه قسمت چهارم: رفع خجولی


حضورقدرتمندانه در جامعه قسمت چهارم: رفع خجولی

اگه کسی بخواد در جامعه حضور خوبی داشته باشد، و بتونه کسب و کار خودش رو عالی تر بکنه، نباید خجالتی باشه و باید بتونه درخواست ها و تفکرات و نظراتش رو به راحتی و با آرامش بیان بکنه.

خجالتی بودن و کمرویی می تونه زندگی ما روخیلی فراتر از تصورمون تحت تاثیر قرار بده، در متن فیلم داستانی رو آوردم که در این داستان یک جوون به خاطر کم رویی و خجالتی بودن اتفاقاتی براش می افته که علاوه بر زندگی خودش زندگی اطرافیانش رو با چالش جدی و شرایط سخت روبرو می کنه.

خجالتی بودن شعبه ای از ترسه و در اکثر جاها ترس از حضور در اجتماع معنی میشه و به مرور عزت نفس واعتماد به نفس مارو میاره پایین، و با حجب و حیایی که در دین ما مطرح شده متفاوته، انسانی که محجوب وبا حیاست خودش انتخاب می کنه که رفتارش، گفتارش و نگاهش رو کنترل کنه در حالی که در خجالتی بودن شخص جرات نگاه کردن، گفتن و عملی رو انجام دادن رو نداره.

پررو  بودن وخجالتی بودن گاهی  باهم در ارتباط هستند هرچند در ظاهر خلاف همدیگه هستند، اما بعضی مواقع آدم پررو همون آدم خجالتیه که نمی تونه با آرامش نظراتش رو بگه و از ترس اش سریع و بلند هرچی رو که بلده میگه و وقتی می بینه اطرافیان با این روش از او دورتر میشن و به اونها تاثیر میذاره این کار رو بیشتر انجام میده .

با کم رویی و خجالت ما در حصاری ناخواسته زندانی میشیم، که مانع از نشان دادن توانایی ها و ارزش های ما میشه، واین به مرور باعث میشه نتونیم پیشرفت کنیم، متاسفانه افراد خجالتی گاهی منتظر این هستند که دیگرون استعداد اونها رو پیدا کنن و بشناسن، غافل از اینکه باید خودشون اقدام بکنن.

به نظرم خجالتی بودن در کودکی ناشی از ترس و تربیت پدر و مادره و در بزرگسالی ناشی از شکست های روحی و مادی هست.

هر انسانی قبل از اینکه کاری رو انجام بده دروناً با خودش گفتگوهایی رو انجام میده و به این نتیجه میرسه که اون کار رو باید چطوری انجام بده، افراد خجالتی دروناً گفتگوهای منفی زیادی با خودشون دارند و زمان لازم برای عمل کردن رو با فکر و تردید از دست میدن، اینقدر مشغول فکر انجام دادن یا انجام ندادن یک کاری می شوند که کار از کار می گذره و دلیل اش ناشی از بدبینی و ترس و گفتگوی درونی منفیه، اگه می خواهید برداشت ها و گفتگوهای درونی تون رو مثبت کنید و یا تغییر بدید می تونید فایل های خوش بینی دوره عزت نفس و اعتماد به نفس رو مطالعه بفرمایید.

افراد خجالتی از انتقاد و بی احترامی می ترسن، و سریع رنگ چهره شون تغییر می کنه، از حضور در جمع هراس دارن، تو ذهنشون احتیاط و وابستگی بیش ازحد و نگرانی از جهان اطرافشون دارند و در روابط شون حالت غالب مغلوبی دارن. اما این رو باید بدونن اگه ساکت بشینن و از جمع ها دوری کنن دیده نخواهند شد.

البته سکوت در جایی که ما مهارت کمتری نسبت به سایرین داریم و یا اینکه با افراد دیگه راحت نباشیم و یا اینکه به سختی با جنس مخالف ارتباط بر قرار بکنیم دلیل بر خجالتی بودن نیست، هرچند که ما باید بتونیم در هر جمع و  گروهی که وارد می شیم تعارفات معمول کلام و به اصطلاح سلام و علیک رو به خوبی انجام بدیم.

چند راهکار برای بهتر شدن و رفع خجولی توضیح داد

 که می تونید در قسمت تمرین ها مشاهده بفرمایید ولی تیتروار عرض می کنم:

1-    عدم استفاده از حداقل کلمات

2-    دوست داشتن خود

3-    بیان عقاید خودتون

4-    جرات نه گفتن و توضیح خواستن

5-    تمرین سوال از عابر پیاده

افراد خجالتی و کم رو یکی از بزرگترین گفتگوهای منفی درونی که در ذهنشون ایجاد میشه اینه که نکنه با جواب دادن من فرد مقابل به من توهین کنه یا مسخره ام بکنه جلسه بعد راجع به موضوع توهین وتمسخر صحبت می کنم.

این فایل ها روهم مشاهده بفرمایید:
1-دوره رایگان عزت نفس و اعتماد به نفس
2-دوره عزت نفس و اعتماد به نفس جلسه ششم: آموختن خوش بینی ۱
3
-حضورقدرتمندانه در جامعه قسمت پنجم: نحوه برخورد با توهین و تمسخر
4
-حضورقدرتمندانه در جامعه قسمت سوم: قدرت فن بیان

 

خردمندان لبخند موفقیت      

  1788                                0        رایگان


49:00
بازدید : 6496
1:30:00
بازدید : 4140
8:25min
بازدید : 3723
4:41min
بازدید : 3326
2:56min
بازدید : 2882
24 min
بازدید : 2583
12:42min
بازدید : 2299
12:20min
بازدید : 1833
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید